Аналітичне інтернет-видання

"Росіянам не судилося отримати 'благодать у київській воді хрещення': огляд пропагандистських матеріалів за період з 18 по 20 квітня 2025 року."

Як Путін і Кіріл трансформували суть християнства.

Вождь конфлікту в пошуках милосердя.

Патріарх війни Кіріл закликав до молитви, аби "жодні сили не змогли підірвати духовну єдність народу, що отримав благодать у київській купелі хрещення".

Раніше він стверджував, що "ми з Україною є одним народом, а в духовному плані - єдиною нацією. Коли ми згадуємо про "братню Україну", це має значення, що виходить за межі простого братерства. Це єдиний народ всієї Русі. Ми потрапили в полон геополітичних ілюзій. Все, що відбувається на українських територіях, не може залишити нас емоційно байдужими. Сподіваюся, що те, що ми сьогодні побачимо, допоможе нам усвідомити ту трагедію, яка розгортається на українській землі".

Дійсно, в своєму великодньому привітанні президент України Володимир Зеленський не лише натякнув на винуватців трагедії, а й відкрито вказав на них. Він зазначив, що внаслідок повномасштабної війни російські збройні сили зруйнували або пошкодили понад 600 церков, молитовних домів і місць поклоніння, а також вбили або жорстоко катували 67 священнослужителів, пасторів та монахів.

Зеленський охарактеризував російську армію як одну з найбільших загроз для християнських церков та їхніх прихожан, підкресливши, що Україна відновить усі пошкоджені релігійні споруди. Він зазначив, що на звільнених територіях вже було відновлено десятки сакральних будівель. "Ми також звільняємо священників і пасторів з російського полону, а також докладаємо зусиль для захисту українських міст і сіл, щоб зберегти життя їхніх мешканців. Ми повертаємо людям можливість вірити — вірити в те, що зло і руйнування не зможуть перемогти".

Що ж до благодаті, про яку згадував патріарх Кіріл, то шукати її можна по-різному. Але не шляхом неспровокованої злочинної війни, яку РПЦ благословляє і заохочує від першого її дня.

Великдень у Росії перетворився на "свято тріумфу".

У своєму "пастирському" посланні перед Великоднім богослужінням Кіріл кілька разів звертався до вислову "день перемоги". На думку російського патріарха, ця фраза найточніше відображає суть святкування Великодня.

Великдень — це свято тріумфу. Хоча ми звикли асоціювати День Перемоги з військовими досягненнями, Великдень символізує перемогу над найбільшим ворогом — дияволом і злими силами, які колись безроздільно панували в світі.

У своїх виступах перед Великоднім богослужінням Кіріл уже кілька років поспіль постійно піднімає питання війни проти України.

У 2023 році Кіріл охарактеризував це як "міжусобну боротьбу на руській землі". Проте, якщо ігнорувати пропагандистські штампи і зосередитися на фактах, ця "боротьба" виглядає як жорстока антицерковна акція.

Отже, на континентальній частині України спостерігається значне зменшення кількості релігійних громад — більше ніж у два рази, з 1967 до 902. Найбільше постраждали організації, що не підпорядковуються Московському патріархату. Наприклад, число протестантських громад зменшилося в 3,6 рази, жодна з 49 парафій Української греко-католицької церкви не залишилася, а з 15 парафій Римсько-католицької церкви збереглася лише одна.

Цікаво відзначити, що число парафій Української православної церкви (УПЦ) зменшилось на 1,4 рази. Лише можна припускати, скільки вірян "канонічної" православної церкви стали жертвами або постраждали через російську агресію.

Релігійна зачистка на ТОТ здійснюється за допомогою насильства і репресій: священиків вбивають і викрадають, арештовують і депортують. У результаті церкви змушені повністю припиняти свою діяльність на ТОТ або ж іти в підпілля. Практикується і наруга над храмами цілком у більшовицькому дусі: наприклад, з церкви ПЦУ в Новоазовському районі на Донеччині зробили морг, а протестантський храм в Мелітополі використовують як концертний зал для окупантів.

Ось ще один цікавий аспект: наразі на тимчасово захоплених територіях, які до 2022 року перебували під контролем України (за винятком ОРДЛО), приблизно лише 50% настоятелів парафій продовжують виконувати свої обов'язки. Інші були призначені вже після початку окупації.

Москва поступово реалізує заміну церковної ієрархії на території ОТГ: у трьох з восьми єпархій українське церковне керівництво вже було замінено на "надійних" представників з Росії. Останнім призначенням стало введення митрополита Тихона (Шевкунова), який, як вважається, є особистим духовником Путіна, до окупованого Криму.

Ось такі "славетні перемоги" пропонує святкувати патріарх Кіріл.

РПЦ активно протидіє "українському розколу" на африканському континенті.

У цьому місяці в Лаосі вперше в історії була офіційно зареєстрована парафія Російської православної церкви. Керівник Російського дому у В'єнтьяні, Радьков, повідомив, що має намір "знайти відповідну земельну ділянку та звести капітальну будівлю, що відповідатиме всім канонам Російської православної церкви".

Якщо в Азії РПЦ ще тільки починає "підбирати ділянки", то в Африці вона вже розгорнула діяльність. За останні три роки роботи Екзархату РПЦ у 30 країнах Африки з'явилося по одній парафії. Половина була створена в перші місяці 2022 року, коли російські клірики активно об'їжджали африканські країни. Ще 13 з'явилися 2023 року у Малі, Буркіна-Фасо та Анголі, а влітку 2024-го -- у Ліберії та Чаді.

Окрім того, під наглядом РПЦ на африканському континенті активно розвивалося чернецтво. 4 січня 2023 року в Кенії відбулося постриження першої африканської черниці. У світі її звали Абігейл Джепчирчир, а під час постригу їй дали ім'я Матрона. Минулого року в Конго була заснована чоловіча чернеча громада, ченці якої були направлені до монастирів Російської Федерації для здобуття духовного досвіду.

Активність російського Екзархату в Африці викликала різку негативну реакцію з боку домінуючого в цьому регіоні Александрійського патріархату (Грецький православний патріархат Александрії та всієї Африки, автокефальна помісна східна православна церква).

У січні 2022 року Синод АПЦ опублікував комюніке, в якому заявив, що діяльність РПЦ на континенті НАСПРАВДІ порушує канонічну територію Александрійської церкви. Синод РПЦ у відповідь заявив, що створює Екзархат для "захисту православних кліриків Африки від участі в беззаконній легітимізації розколу в Україні".

Хоча ця відмовка виглядає досить кумедно, важливо усвідомлювати, що діяльність РПЦ в Африці є частиною зусиль Росії щодо зміцнення своєї позиції на цьому континенті.

Як Путін і Кіріл трансформували суть християнства.

Нещодавно громадська організація "Всесвітній російський народний собор" під егідою РПЦ і головуванням патріарха Кіріла назвала вторгнення в Україну "священною війною" і заявила, що "вся її територія повинна увійти в зону виняткового впливу Росії". Цей текст назвали "наказом" і схвалили на з'їзді під головуванням патріарха. Тоді ж всім священикам РПЦ було наказано щодня читати молитву "про перемогу російської зброї". Ось так просто і відкрито (і вже не вперше) РПЦ підтвердила свою участь у війні проти України.

Годі дивуватися, що Військовий відділ Московського патріархату публікує фото російських окупантів, які тримають у руках стяг "Спаса Нерукотворного" із підписом: "Як колись народ зустрічав Христа з гілками, так і наші воїни піднімають святині".

Російська православна церква обіцяє вічний спокій тим, хто загине на фронті в конфлікті з Україною. Про це йдеться у новій книзі патріарха Кирила під назвою "За Русь Святу: патріотизм і віра". Він закликав до об'єднання церковних, військових та політичних сил Росії, а також закликав росіян молитися за президента Путіна та солдатів, які беруть участь у бойових діях в Україні.

Насправді, як відомо, цього року дата Великодня співпала для багатьох світових конфесій. У зв'язку з цим варто згадати нещодавні висловлювання американського пастора Марка Бернса, який зазначив: "Багато людей, як і я, були під впливом неправдивих новин про Україну. Наприклад, твердження, що "вона ненавидить церкви" — це відверта неправда. Я був поруч з видатними українськими релігійними лідерами з різних конфесій — всі вони зібралися в одному місці в Києві, і кожен має право на свою віру. Це брехня, але якщо слухати новини, легко скласти таку думку про Україну... Коли ви стикаєтеся з жорстокістю з боку росіян, політичні переконання відходять на другий план. Ви вже не думаєте про те, чи підтримуєте Зеленського, демократів чи республіканців, лівих чи правих. Ви просто бачите дітей, які загинули кілька днів тому [у Кривому Розі]".

Путін — уособлення зла. Це особа, здатна вбивати дітей... Я проходив службу в механізованій піхоті і навчався на військовій базі Форт-Беннінг, тому добре знаю, що таке військові об'єкти. Атаки на дітей, літніх людей, лікарні та школи — це не військові цілі. Справа не в тому, чи це популярно, а в тому, що це морально неправильно. Як сказав Мартін Лютер Кінг: несправедливість десь є несправедливістю всюди. Коли ти це усвідомлюєш, ти прагнеш об’єднатися з українськими громадами по всьому світу, — підкреслив Бернс.

Голова Конференції католицьких єпископів Німеччини Георг Бетцинг висловив думку, що "Путін, захоплений націоналістичними ілюзіями величі, стоїть поруч із московським патріархом у ніч Великодня, тримаючи свічку в руках. Це жахливо, що вони намагаються представити свої антихристиянські вчинки як щось християнське".

Однією з таких дій стало так зване "великоднє перемир'я", яке оголосив Путін. Але протягом доби 20 квітня російські війська порушили тишу 2935 разів і здійснили 96 штурмів українських позицій. Це вкотре доводить, хто саме зацікавлений у відтермінуванні миру -- і це аж ніяк не Україна. Що ж до РПЦ, то Кіріл спільно з Путіним підмінили православне християнство войовничим культом, який благословляє вбивства і геноцид.

Читайте також