Рубіо вирушає до Центральної Америки, щоб обговорити питання Панамського каналу, проблеми нелегальної міграції та заходи боротьби з наркотиками.
Держсекретар Марко Рубіо планує свою першу закордонну подорож на новій посаді вже цими вихідними, відправившись до Центральної Америки, як повідомляє Associated Press.
На ці країни спрямований пріоритет зовнішньої політики президента Дональда Трампа -- стримування нелегальної імміграції. Також Рубіо, перший латиноамериканець, який займає найвищу посаду в кабінеті міністрів, має донести повідомлення про те, що США хочуть повернути контроль над Панамським каналом, незважаючи на сильний опір від керівників країни.
Раніше, коли американські дипломати починали свою діяльність, їх перша закордонна поїздка зазвичай відбувалася в Європу чи Азію. Проте адміністрація Трампа має намір зосередити основні зусилля у сфері зовнішньої політики на регіонах, що знаходяться ближче до США.
Обмеження імміграції та боротьба з контрабандою наркотиків є основними елементами цих зусиль, але іншим ключовим пріоритетом буде стримування зростаючого впливу Китаю в Західній півкулі, а також відновлення контролю США над Панамським каналом. Побудований американцями канал був переданий панамцям у 1999 році, і вони рішуче заперечують проти вимоги Трампа повернути його.
Велика міграція, наркоторгівля та агресивна політика, що проводиться Кубою, Нікарагуа та Венесуелою, призвели до сплутаності, зазначив Рубіо в інтерв'ю виданню The Wall Street Journal перед своєю поїздкою.
Протягом усього цього періоду Комуністична партія Китаю застосовує дипломатичні та економічні інструменти, такі як Панамський канал, для того, щоб протистояти Сполученим Штатам і перетворювати незалежні країни на залежні держави.
Панама стане першою зупинкою Рубіо в рамках його туру п'ятьма країнами, що відбудеться в суботу. Президент Панами Хосе Рауль Муліно запевнив, що обговорення питання власності на канал зі Сполученими Штатами не планується. Він висловив сподівання, що під час візиту Рубіо акцент буде зроблений на спільних інтересах, зокрема у сферах міграції та боротьби з наркотрафіком.
"Це неможливо, я не можу вести переговори, -- сказав Муліно в четвер. - Канал належить Панамі".
Однак Рубіо зазначив, що роз'яснить наміри Трампа. У четвер, в іншій бесіді, він заявив, що прагнення Трампа відновити контроль над Панамським каналом обумовлене законними міркуваннями національної безпеки, які виникають у світлі зростаючої тривоги щодо активності та впливу Китаю в Латинській Америці.
"Президент ясно висловив своє бажання знову очолити канал. Виглядає на те, що панамці не проявляють особливого ентузіазму щодо цієї пропозиції. Його меседж був абсолютно зрозумілим," - зазначив він.
Китайські інвестиції в порти та іншу інфраструктуру й об'єкти як на тихоокеанському, так і на карибському кінцях каналу викликають серйозне занепокоєння, залишаючи Панаму та критично важливий судноплавний шлях уразливими для Китаю, сказав він.
Рубіо зазначив, що "якщо б Китай вирішив перешкоджати судноплавству в Панамському каналі, він мав би можливість це зробити", і це порушило б умови угоди, укладеної в 1977 році за участю тодішнього президента Джиммі Картера, в рамках якої Сполучені Штати пізніше передали контроль над каналом.
Незважаючи на відмову Муліно від будь-яких переговорів щодо права власності, деякі оглядачі вважають, що Панама може бути відкрита до компромісу, згідно з яким операції з каналу з обох боків будуть відібрані у гонконгської компанії Hutchison Ports, якій було надано 25-річне продовження без участі в торгах. Аудит цього рішення вже триває, і він може призвести до повторного проведення торгів.
Невідомо, чи візьме Трамп до уваги передачу концесії американській чи європейській компанії в контексті своїх вимог.
Коментуючи ситуацію для АР, Райан Берг, директор програми американських досліджень у вашингтонському Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, каже, що компроміс можливий і Рубіо буде мусити це пояснити.
Рубіо прибуде до Панами в суботу для зустрічі з Муліно та адміністратором каналу наступного дня. Потім він відправиться в Сальвадор, Коста-Ріку, Гватемалу та Домініканську Республіку, де головними питаннями будуть зусилля з боротьби з наркотиками та припинення нелегальної міграції.