Яке значення має для України та Росії висунення Трампа на пост міністра енергетики?
Нещодавно обраний президент США Дональд Трамп оголосив про свій вибір на посаду міністра енергетики – ним стане Кріс Райт, який займає посаду генерального директора компанії Liberty Energy.
Вибір Райта, незмінного прихильника розробки запасів викопного пального, демонструє амбіції Трампа щодо встановлення "енергетичної переваги" для США.
Одночасно така номінація викликала як схвалення, так і критику, підкреслюючи різкі розбіжності в енергетичній політиці та підходах до питання зміни клімату між партіями в Сполучених Штатах.
Таким чином, які можуть бути наслідки призначення Райта від Трампа і що це означає для України? Відповіді на ці питання ви знайдете в статті Іллі Заславського, старшого кампанійця Razom We Stand (Вашингтон, США), під заголовком "Трамп знімає обмеження: як трансформується енергетична політика США та які наслідки це матиме для України". Продовжуйте читати для короткого викладу основних ідей.
Кріс Райт - бізнесмен, що з'явився на світ у штаті Колорадо, і безперечно є видатною постаттю в сфері нафтогазової індустрії.
Райт характеризує себе як прихильника агресивного підходу до енергетичного видобутку, що передбачає мінімум екологічних обмежень.
При цьому його досвід охоплює як ядерну, так і сонячну, геотермальну енергетику, а також викопні види палива. При цьому Райт стверджує, що збільшення виробництва енергії, особливо з вуглеводнів, має важливе значення для подолання глобальної бідності.
Ключовий аспект: попри широкий спектр досвіду, Райт не має жодного досвіду роботи в урядових структурах. Це викликає занепокоєння у фахівців та медіа-експертів стосовно його здатності очолити федеральний департамент, відповідальний за управління енергетичною політикою та ядерною безпекою.
Втім, ця проблема не дуже обходить Дональда Трампа. Він високо оцінює інноваційний досвід Райта та його лідерство у сланцевій революції, назвавши його важливим інструментом у просуванні енергетичної незалежності США.
Таким чином, новопризначений міністр повинен зайняти центральну роль у новій адміністрації в рамках масштабних ініціатив щодо реформування енергетичної політики Сполучених Штатів.
У разі схвалення його кандидатури Райт увійде до складу новоствореної Національної енергетичної ради під головуванням губернатора Північної Дакоти Дага Бургума, ще одного призначенця Трампа.
Рада має на меті просувати популістську ідею Трампа про енергетичне домінування США, впорядкувати енергетичне регулювання, збільшити внутрішній видобуток і посилити глобальний вплив американського експорту енергоносіїв.
Номінація Райта, як і очікувалося, спричинила жорстку критику з боку екологічних активістів та демократів у законодавчих органах.
Чи зможуть супротивники перешкодити цьому призначенню?
Затвердження Райта на цю посаду виглядає досить ймовірно, якщо тільки не станеться суттєвих змін у підтримці республіканської партії або не виникнуть нові факти про його минуле.
Призначення Райта та можливі зміни в енергетичній стратегії США можуть вплинути на Україну різними способами.
У той час як Україна прагне перебудувати свій енергетичний сектор з акцентом на "зелену" енергетику, енергетична політика США, що надає перевагу викопним видам палива, може зменшити американське лідерство в глобальних інвестиціях та допомозі у сфері чистої енергетики.
Але водночас акцент Трампа на експорті американських енергоносіїв, зокрема СПГ, ймовірно, буде спрямований на подальше зменшення частки російського газу/СПГ в європейському імпорті.
Попри те, що викопне паливо з США продовжуватиме негативно впливати на проблему глобального потепління, Кремль, ймовірно, зіткнеться зі зменшенням доходів від газу, що позначиться на фінансуванні його військових програм.