Аналітичне інтернет-видання

США готові припинити переговори: які наслідки для України?

Трамп відчуває розчарування щодо Росії, але Україна вживає заходів у відповідь.

18 квітня державний секретар Марко Рубіо відкрито позначив терміни: залишилося кілька днів для оцінки, чи можливо найближчим часом досягти мирної угоди у війні між Росією та Україною.

"Ми не збираємося продовжувати це починання тижнями і місяцями поспіль. Нам потрібно дуже швидко визначити, чи здійсненна угода. Якщо так - ми в справі. Якщо ні - зосередимось на інших пріоритетах",- заявив Рубіо після переговорів у Єлисейському палаці.

Того ж дня президент США Дональд Трамп заявив, що Штати вийдуть з переговорів, якщо Росія або Україна ускладнюватимуть процес закінчення війни, але він сподівається, що до цього не дійде. Його спецпредставник Кіт Келлог був ще категоричнішим: мовляв, США втомилися від війни в Україні.

У статті для The Washington Post Девід Ігнатіус, колумніст, що спеціалізується на міжнародних відносинах, повідомляє, що Дональд Трамп відчуває розчарування через свою неспроможність швидко досягти мирної угоди. З цієї причини президент США висловив готовність "поставити на паузу" процес, якщо Росія та Україна не зможуть найближчим часом знайти спільну мову.

Згідно з інформацією від кількох джерел, близьких до процесу переговорів, основною проблемою, з якою зіткнулися Трамп і його команда, є відмова Росії йти на будь-які поступки з ключових питань.

Однак схоже, що за прорахунки адміністрації Трампа та непоступливість Кремля відповість Україна. Видання Axiosопублікувало односторінковий документ, який США, ймовірно, представили українським чиновникам у Парижі минулого тижня. Мовляв це - остаточна пропозиція Трампа, інакше США виходить з "мирних ініціатив".

Росія здобуває Крим у правовому сенсі, а окуповані території – в реальному. Україна ж не стає членом НАТО, санкції, запроваджені з 2014 року, скасовуються, а економічна співпраця зі США розширюється. В свою чергу, Україна отримує нечіткі гарантії безпеки без залучення США, розмиті обіцянки щодо відновлення, повернення лише частини Харківської області та вільне судноплавство по Дніпру. Водночас США контролюватимуть ЗАЕС і отримають доступ до українських природних ресурсів.

Україна чітко дала зрозуміти, що це неможливо. У свою чергу, віцепрезидент США Джей Ді Венс висловив думку, що адміністрація Трампа може ухвалити рішення про відмову від участі в переговорах між Росією та Україною.

Експерти впевнені, що американці здатні залишити Україну. Але що буде далі?

В аналізі висловлювань Дональда Трампа та його команди, публіцист Віталій Портников акцентує увагу на тому, що президент США демонструє готовність "умити руки" стосовно українського питання. У своїй статті для видання "Вот так" аналітик зазначає, що ця тенденція до відсторонення суттєво контрастує з обіцянками, які Трамп робив перед своїм обранням. Він запевняв, що у випадку, якщо Україна відмовиться від мирних переговорів, США можуть призупинити військову підтримку. Натомість, якщо Росія відмовиться від перемир'я, Трамп обіцяв надати Україні стільки зброї, скільки знадобиться для захисту від російської агресії.

Наразі саме Путін відмовляється від договору про припинення вогню, і жодні попередження щодо Москви не обговорюються, зазначає Портников. Американський президент, схоже, лише прагне дистанціюватися від ситуації.

Чому це відбувається? Як зазначає Портников, перед тим, як стати президентом США, Трамп був впевнений, що зможе знайти спільну мову з Путіним "по-дружньому", а Київ доведеться ставити під тиск. Втім, насправді його починання зазнають зриву саме з боку Москви, але президент не готовий здійснювати тиск на Росію. Тому єдиним варіантом для Трампа залишається відступ.

Більш того, Трамп порівнює позицію Путіна щодо України зі своїм власним ставленням до Канади і Гренландії. Хоча він може не поділяти методи, зазначає Портников, він явно підтримує сам принцип. Таким чином, політично Трамп виявляється значно ближчим до Путіна, ніж до Байдена або Зеленського.

Однак залишатися поруч із Путіним у той час, коли бомби обрушуються на безневинні міста, він також не бажає. Хоча, можливо, він і відчуває жалкування щодо тих операцій, які не відбудуться, якщо не буде досягнуто припинення вогню, - зазначає автор статті.

Якщо розглянути ситуацію з перспективи Дональда Трампа, зазначає Портников, його нинішня поведінка виглядає цілком обґрунтованою. На думку американського президента, він може вжити останні зусилля для встановлення миру, прагнучи здобути репутацію миротворця та започаткувати співпрацю з росіянами в економічній сфері. У разі невдачі, він просто відступить, надавши європейським країнам можливість підтримувати Україну.

Трамп усвідомив, що в разі недосягнення перемир'я йому необхідно уникнути залучення до конфлікту, який може зробити його співучасником злочинів Росії, зазначає Портников.

Директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик в інтерв'ю для видання Главред підкреслив, що Трамп надто глибоко занурений у питання України, тому просто так відмовитися від переговорів він не зможе. За словами експерта, американському президенту буде складно перенаправити свою увагу на інші регіони та досягти там успіху.

Кулик додає, що Трамп зробив надто багато ставок на успішне завершення війни в Україні. Мовляв, американський президент думав, що проблему війни Росії та України можна швидко вирішити і переключитися на інші регіони.

Це не вдалося, проте, як вважає Кулик, Трамп не матиме можливості відмовитися від України. В такому випадку, американський президент продемонструє свою нездатність вирішувати міжнародні питання, зазначає експерт. Це призведе до того, що його будуть сприймати як людину, яка не заслуговує на серйозність на глобальному рівні.

Втім прогнозувати поведінку непостійного і хаотичного Трампа складно. І краще готуватись до найгіршого, хоч і сподіватись на краще.

Нагадаємо, що 4 березня, невдовзі після конфлікту між Трампом і Зеленським в Овальному кабінеті, Сполучені Штати призупинили військову допомогу та обмін розвідувальною інформацією з Україною. 11 березня ця пауза була знята, проте невідомо, чи не виникнуть подібні затримки в майбутньому. 18 квітня Трамп не відповів на запитання, чи продовжить він підтримувати Україну в військовому аспекті, якщо США вийдуть з переговорів.

Військовий експерт Євген Дикий, висловлюючи свою думку в ефірі Radio NV, зазначив, що Сполучені Штати можуть зупинити навіть ту допомогу, яка була затверджена для України ще за президенства Джо Байдена. За його словами, питання про нові пакети допомоги взагалі не стоїть на порядку денному. Дикий також переконаний, що на даний момент відбудеться остаточний розрив у відносинах між Україною та США.

Проте деякі фахівці вважають, що стратегія Трампа стосовно України може призвести до значно гірших наслідків для світової спільноти. Як зазначає в своїй статті для Bloomberg колумніст Марк Чемпіон, якщо Сполучені Штати не лише відмовляться від мирних переговорів, але й виведуть свої сили з оборони України, це стане великою перемогою для Москви. Проте, Чемпіон підкреслює, що такий крок не сприятиме встановленню миру. Натомість він лише призведе до збільшення жертв серед українців і підвищить рівень нестабільності в Європі, що перевищить ситуацію до втручання Трампа, адже Київ не матиме іншого виходу, окрім як продовжувати протистояння російській загрозі, яка є екзистенційною.

Reuters висловлює думку, що якщо Вашингтон дійсно вирішить вийти з ролі посередника, шанси на мир можуть стати ще більш примарними. Наразі у світі немає інших країн, здатних впливати як на Україну, так і на Росію.

А що буде з Україною? На думку Кулика, припинення допомоги від Штаів не стане аж настільки критичною ситуацією. Україна далеко не в 2022-2023 роках, і відсутність американської допомоги не стане тим чинником, який в момент обвалить здатність захищатися, пророкує експерт.

"Ми вже маємо свої власні ресурси та функціонуючу оборонну промисловість, активно збільшуємо виробництво в цій сфері, здійснюємо диверсифікацію. Допомога з боку західних країн триватиме, адже вони не підтримують сценарії Трампа. Тож у певних питаннях Україні вже є можливість не залежати від США," — зазначає Кулик.

Основне питання полягає в тому, чи будуть американці готові постачати зброю Україні, зазначає керівник відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак у бесіді з УНІАН.

"Якщо Сполучені Штати почнуть постачати Україні зброю, використовуючи європейське фінансування, ситуація залишиться такою ж, як і раніше. Ми продовжимо оборонятися, чинити тиск на Росію, в той час як західні санкції також будуть чинити вплив на РФ. На майбутньому саміті НАТО в Гаазі можна буде оцінити подальші кроки та динаміку на фронті", - підкреслює експерт.

Якщо Сполучені Штати не надаватим Україні військову допомогу, зокрема системи протиракетної оборони, це створює додаткові ризики не лише на передовій, але й у тилу. Без належної протиповітряної оборони суспільство та бізнеси зазнають значного тиску, відзначає Їжак.

Читайте також