"Сполучені Штати можуть призвести до глобальної рецесії. Тарифна політика Трампа безпосередньо впливає на Україну, зазначає експерт."

Про це розповідає Вероніка Мовчан, директорка з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, у своїй колонці для NV Бізнес.
"Нова тарифна політика США зачіпає Україну напряму -- через 10% мита, введені проти товарів з нашої країни у квітні, 25% мита на сталь та алюміній, введені у березні. І опосередковано -- через вплив на світову економіку, в першу чергу на ЄС, як найбільшого економічного партнера України", -- наголосила Мовчан.
Вона зазначила, що у 2024 році обсяг експорту українських товарів до США становив $875 мільйонів, що відповідало 2% від загального експорту України.
У березні було введено 25% додаткові мита на сталь та алюміній, а також скасовано преференції для України, що діяли з 2022 року. Ці заходи вплинули на $150 млн українського експорту до США, що становить лише 17% від загального обсягу нашого експорту в цю країну. Більше того, це всього лише 4% від загального українського експорту продукції, яка підпала під американські мита. На перший погляд, ці цифри можуть здатися незначними. Однак основним споживачем українських металів залишався і залишається Європейський Союз, куди минулого року йшло 76% всього експорту товарів, на які США наклали мита.
"Ба більше, українські метали постачаються на ринок ЄС безмитно у рамках поглибленої та всеохопної зони вільної торгівлі. Захисні заходи ЄС, введені у відповідь на дії США у 2018-2019 роках, теж наразі не поширюються на українських виробників завдяки автономним торговельним заходам (ATMs, autonomous trade measures).
Проте насправді ситуація є більш складною — для деяких товарних груп вплив буде значним. Наприклад, більше 75% українського експорту до США становлять труби, а роль Європейського Союзу як їх покупця суттєво варіюється в залежності від конкретних категорій, — підкреслила експерт.
Вона також підкреслила: "Зокрема, у загальному обсязі експорту труб для нафто- і газопроводів, що є найзначнішою категорією українського експорту і зазнала впливу додаткових мит, частка США становила 37%, Європейського Союзу — 21%, а Туреччини — 7%".
У складі експорту труб, що використовуються для буріння нафтових та газових свердловин, внесок Європейського Союзу залишається відносно незначним і становить лише 6%. В той же час, Сполучені Штати займають лідируючу позицію з часткою 38%, а на другому місці у 2024 році опинився Туркменістан, чий внесок досяг 26%. Що стосується експорту сталевих безшовних труб з України, то він переважно спрямований на ринки ЄС, де його частка становить 73%, тоді як США мають лише 18%.
Що ж стосується 10-відсоткового мита на імпорт з України до США, то мита, введені 2 квітня, стосуються фактично решти 82% експорту. І знову на перший план виходить металургія. У 2024 році найбільшу позицію в українському експорту до США займав чавун. Його поставки на американський ринок склали $363 мільйони або 42%. При цьому саме США минулого року були найбільшим покупцем, поставки туди склали три чверті експорту чавуну з України.
У 2018 році, коли Сполучені Штати впровадили спеціальні мита на сталь та алюміній, обсяги українського експорту цих товарів на американський ринок зменшились, хоча їхня вартість зросла. Проте це зростання відбувалося значно повільніше, ніж у випадку металів, на які ці обмеження не діяли.
Ще більше тоді Україна постраждала від контрзаходів. У 2018-2019 роках на світовому ринку сталі та алюмінію збільшилась кількість торговельних обмежень, оскільки реакцією багатьох країн, у тому числі ЄС та Туреччини, стало введення заходів для захисту їх ринків.
Наразі не зрозуміло, як світ реагуватиме цього разу, коли виклик у рази більший. Однак точно зрозуміло, що український експорт вже втратив і ще втратить. Україна, як експортер, постраждає як через погіршення доступу до США (хоча треба сказати, 10% - це не максимум, який ввів щодо партнерів президент США і поки що Україна знаходиться у відносно кращій позиції, ніж багато інших країн), так й через зниження купівельної спроможності партнерів. Незважаючи на посилення нашої торгівлі з ЄС, минулі приклади, як-от обмеження на сталь, показують, що навіть частковий захист не гарантує уникнення негативних наслідків.
Набагато більше, ніж саме від мит США, на нашу економіку вплине світова рецесія, на яку нова адміністрація США прирікає світ", -- наголосила експерт.
Раніше повідомлялося, що президент США Дональд Трамп оголосив про введення мит США на продукцію з більшості країн світу.
Президент США ввів мита у розмірі не менше 10% на більшість імпортованих товарів, а також встановив ще вищі тарифи для ряду країн, які мають найбільші торговельні дефіцити у відносинах із США.
США стягуватимуть із країн Європейського союзу тарифи в розмірі 20%, із В'єтнаму -- 46%, Тайваню -- 32%, із Японії - 24%, із Південної Кореї - 25%, із Таїланду -- 36%, зі Швейцарії - 31%, з Індонезії - 32%, із Малайзії - 24%, із Камбоджі - 49%, із Великої Британії - 10% та з ПАР -- 30%.
Щодо таких країн, як Росія і Білорусь нові тарифи не введені. США заявили, що не стали запроваджувати мита на імпорт товарів з Росії та Білорусі, оскільки продукція з цих країн не поставляється на американський ринок.
Новий тариф для України складатиме 10% - це буде найнижча базова ставка.
Таке ж оподаткування поширюється на продукцію з Австралії, Великої Британії, Бразилії та ряду інших держав. Митні збори вступлять в силу 9 квітня 2024 року.
З 5 квітня всі країни-імпортери платитимуть мінімальний базовий тариф.
10-відсоткову ставку додаватимуть до вже наявних тарифів на товари з окремих країн. Для Китаю загальний тариф становитиме 44% (34% + 10%). Для ЄС -- 30% (20% + 10%).
Окрім цього, Сполучені Штати встановили 25% мито на ввезення автомобілів та їх компонентів. Це мито на автомобілі почало діяти о 00:01 3 квітня за східним часом.
25% митний збір на автомобільні запчастини почав діяти з 00:01 3 травня.
Список товарів, що підлягають оподаткуванню, містить:
Протягом трьох місяців Міністерство торгівлі підготує нову процедуру для розширення переліку. Автомобілі, які відповідають стандартам USMCA, матимуть можливість отримати часткове звільнення.
Для розширення власних повноважень при введенні мит, Трамп оголосив надзвичайний стан в економіці США.
ЗМІ пишуть про те, що ЄС уже готує екстрені заходи, які пом'якшать наслідки введення Трампом тарифів.