Аналітичне інтернет-видання

Темпи зростання валового внутрішнього продукту України уповільнилися: Національний банк України озвучив причини цього явища.

В Україні в 2024 році реальний ВВП зріс на 2,9%, про це свідчать розгорнуті показники, опубліковані Державною службою статистики України. Уповільнення економічного зростання у 2024 році було очікуваним з огляду на погіршення безпекової ситуації, відновлення дефіциту електроенергії та низькі врожаї.

Про це йдеться в коментарі НБУ. З одного боку, зростання ВВП сповільнилося порівняно з 2023 роком (з 5,5% відповідно до уточнених даних). З іншого, - економіка України відновлюється другий рік поспіль в умовах повномасштабної війни і постійних атак росії на виробничі об'єкти та інфраструктуру.

Економіку підтримували високий внутрішній попит, м'яка фіскальна політика, значна адаптивність бізнесу, а також зусилля НБУ із забезпечення макрофінансової стійкості.

Реальні темпи зростання ВВП виявилися нижчими, ніж прогнози Національного банку, які були оприлюднені в Інфляційному звіті за січень 2025 року (3,4%). Це, зокрема, стало наслідком відновлення негативної динаміки ВВП у IV кварталі 2024 року, що зменшився на 0,1 в.п. через значне скорочення показників у сільському господарстві (на 30,3% у річному вимірі). Також певний вплив справило підвищення бази порівняння, зумовлене поліпшенням даних Державної служби статистики України щодо зростання економіки у IV кварталі 2023 року в процесі традиційного перегляду показників ВВП.

Споживання продовжувало сприяти відновленню економіки. У 2024 році приватне споживання стало найбільшим чинником, що вплинув на зростання реального ВВП. Зростання витрат домогосподарств на споживчі товари прискорилося до 6,8%, що було підтримано високими темпами зростання реальних заробітних плат, згідно з даними Державної служби статистики України.

Експорт знову демонструє позитивну динаміку, а обсяги імпорту продовжують зростати. У 2024 році фізичні обсяги експорту піднялися вперше з 2019 року, зафіксувавши приріст у 10,3% у річному вимірі, що стало можливим завдяки стабільній роботі морського коридору. Водночас відновлення внутрішнього попиту в значній мірі було підтримано імпортом, обсяги якого зросли на 7,7%. Як наслідок, негативний внесок чистого експорту у зростання реального ВВП зберігся на рівні -0,9 в. п., хоча й зменшився в порівнянні з попередніми роками.

Економічні результати за різними секторами були неоднаковими. Найбільший негативний вплив на зростання ВВП у 2024 році мали аграрні галузі. Валова додана вартість (ВДВ) цього сектора за підсумками року знизилася на 7,3% через невисокі врожаї. Спекотна погода та посуха в літній період і на початку осені негативно позначилися на врожайності, особливо для пізніх культур. Зменшення обсягів врожаю призвело до зростання цін на корми, що уповільнило розвиток тваринництва.

Відновлення енергетичного дефіциту в Україні, викликане новими руйнуваннями енергетичної інфраструктури з боку Росії, також гальмувало економічний розвиток. Незважаючи на те, що ситуація залишалася досить стабільною завдяки ремонтним роботам та імпорту електричної енергії, за підсумками року валовий внутрішній продукт енергетичного сектору зменшився на 2,7%.

Недостатність енергетичних ресурсів, збільшення кількості обстрілів та зменшення постачання сільськогосподарських сировин для обробки негативно вплинули на прогрес у переробній промисловості. Темпи зростання валового внутрішнього продукту в цій сфері знизилися до 6%.

Завдяки нарощенню видобутку газу і металевих руд відновилося зростання в добувній промисловості - ВДВ збільшилася на 3,6%. Крім того, вагомий вплив мала стабільна робота морського коридору, що позитивно вплинуло й на фінансові результати металургії та транспортної галузі.

Незважаючи на те, що у 2024 році ВДВ у сфері торгівлі зменшився на 4,1%, споживчий інтерес залишався стабільним, що підтверджувалося значними результатами в роздрібній торгівлі та послугах.

Як раніше писав OBOZ.UA, Міжнародний валютний фонд (МВФ) погіршив прогноз зростання економіки України на 2025 рік. Прогноз зростання знизили на 0,5%, до 2-3% ВВП.

Читайте також