Третій вихідний: причини переходу Європи на чотириденний робочий тиждень

На початку цього місяця в Польщі розпочався експеримент, ініційований Міністерством праці, що дозволяє роботодавцям пропонувати своїм співробітникам різні варіанти скороченого робочого часу.
У контексті запуску в Польщі пілотної ініціативи переходу з п'ятиденного на чотириденний робочий тиждень, українці починають цікавитися: які переваги це може мати і чи можна реалізувати подібну модель у нашій державі.
В Держслужбі зайнятості пояснили, що в Україні чотириденний робочий тиждень на законодавчому рівні не передбачений. Згідно з Кодексом законів про працю стандартними передбачено 40 годин на тиждень. Скорочення цього часу можливе лише для неповнолітніх, людей з інвалідністю або за домовленістю з роботодавцем. Окрім того, в умовах воєнного стану на окремих об'єктах критичної інфраструктури тривалість робочого тижня збільшена до 60 годин.
Згідно з висловлюваннями Євгенії Підлісної, заступника начальника управління з питань взаємодії з роботодавцями Держслужби зайнятості, наразі немає законодавчих пропозицій щодо зменшення тривалості робочого тижня. Проте, на ринку праці існує широкий спектр вакансій, які варіюються за умовами робочого часу. Деякі з них передбачають 5-денний робочий тиждень, неповний або ненормований графік, підсумований облік робочих годин, змінний графік, а також можливість роботи в нічний час чи розподіл робочого дня на кілька частин.
Разом з тим народний депутат Даніїл Гетманцев в інтервʼю Новини.LIVE припустив, що в Україні можуть запровадити чотириденний робочий тиждень, але лише за згодою роботодавця і працівників, без обов'язкового впровадження, особливо у воєнний час.
"Як експеримент, я міг би це підтримати, але запроваджувати це як обов'язкову норму під час війни не доцільно. Питання має вирішуватися роботодавцем у співпраці з трудовим колективом," - підкреслив він.
На думку Гетманцева, така опція мала б бути добровільною, щоб працівник і роботодавець могли домовитися про зручний режим роботи.
"Цілком імовірно, що це може бути організація робочого часу у форматі 40 годин за 4 дні або інші угоди між працівниками та роботодавцями. Я вірю, що навіть у умовах війни український бізнес та його працівники мають можливість самостійно визначати найбільш зручний режим роботи," - завершив парламентар, підкресливши, що українці є достатньо зрілими, щоб приймати такі рішення без втручання держави.
Не лише закордонні компанії експериментують з новими підходами до організації праці. У 2019 році CEO української IT-компанії в сфері електронної освіти та розробки веб-продуктів Bright вирішив перевірити, як вплине чотириденний робочий тиждень на ефективність роботи. У вересні того ж року компанія запровадила додатковий вихідний у п’ятницю, зберігши при цьому 8-годинний робочий день. Зміна графіку не торкнулася й зарплат працівників.
Про це повідомляє Happy Monday.
У період з вересня 2019 року до квітня 2020 року компанія працювала в звичному режимі. Однак через карантин довелося перейти на дистанційний формат. Це призвело до появи великої кількості вільного часу у співробітників, що іноді негативно позначалося на їхньому емоційному стані. Тому керівництво прийняло рішення відновити традиційний п'ятидневний робочий тиждень, щоб дати працівникам можливість ефективно використовувати свій час, оскільки результати експерименту виявилися не зовсім такими, як очікувалося. Хоча чотириденний робочий графік позитивно впливав на психологічний стан команди, він також уповільнював робочі процеси. Незважаючи на це, компанія все ще планує повернутися до формату чотириденного робочого тижня в майбутньому.
Науковці, які досліджували потенційні результати впровадження скороченого робочого тижня, вважають, що графік роботи на чотири дні може підвищити продуктивність працівників і сприяти їхньому щастю. Враховуючи ці висновки, в 2019 році на Всесвітньому економічному форумі експерти закликали бізнесменів розглянути можливість переходу на чотириденний робочий тиждень. Відтоді різні країни почали активніше впроваджувати експерименти з додатковим вихідним.
Як приватні компанії, так і урядові організації вже або реалізують, або перебувають на етапі тестування чотириденного робочого графіка.
Ідея офіційного переходу на чотириденний робочий тиждень набуває дедалі більшої популярності. У деяких державах цей принцип уже закріплений на законодавчому рівні, щонайменше для частини державних службовців, повідомляє Condé Nast Traveler.
Концепцію просуває організація 4 Day Week Global, яка в 2023 році стартувала свою кампанію в Німеччині. Вони представляють модель під слоганом "100-80-100": повна оплата на 100%, 80% робочого часу та збереження 100% продуктивності.
Натхнення було черпано з вдалих практик, які реалізували такі країни, як Іспанія, Португалія та Велика Британія. Ці експерименти показали, що скорочення робочого тижня має позитивний вплив на добробут співробітників, покращує баланс між професійним та особистим життям і сприяє підвищенню продуктивності.
У статті також згадуються приклади 10 країн, які на практиці або законодавчо протестували коротший тиждень:
Японія. У Токіо з квітня 2025 року державні службовці працюватимуть лише чотири дні на тиждень. Це рішення було оголошено в грудні 2024 року і має на меті вирішення проблеми зниження народжуваності та хронічної втоми, що може призводити до передчасної смерті.
- Бельгія. У 2022 році ця країна стала першою в Європі, де на рівні закону затвердили можливість працювати чотири дні на тиждень. Хоча 40-годинний тиждень зберігся, працівники можуть самі обирати розподіл годин;
Німеччина. У рамках пілотного проєкту, що триватиме шість місяців у 2023-2024 роках, 41 компанія впровадила новий робочий формат. Результати виявилися обнадійливими: 73% роботодавців висловили бажання продовжувати використовувати цей графік.
Ісландія. У період з 2015 по 2019 рік тут проходили експерименти. До 2022 року понад 50% населення країни перейшло на чотириденний робочий тиждень, що сприяло покращенню якості життя та підвищенню продуктивності.
- Данія. Хоча офіційно чотириденний тиждень не впроваджено, середня тривалість робочого тижня в країні становить лише 37 годин, що вже близько до цієї моделі;
- Австралія.У серпні 2022 року 26 компаній з Австралії взяли участь у тестуванні коротшого робочого тижня в межах пілотного проєкту;
У 2023 році в Іспанії, зокрема у Валенсії, було проведено експериментальний короткий робочий тиждень, в якому взяли участь близько 360 тисяч осіб. В результаті цього досвіду уряд ініціював трирічну програму, спрямовану на заохочення підприємств до впровадження цієї нової практики.
- ОАЕ. З січня 2022 року емірат Шарджа перейшов на чотириденний робочий тиждень у держсекторі. Хоча це ще не національна політика, у країні точиться активна дискусія щодо поширення цього досвіду;
Нідерланди відомі своєю короткою тривалістю робочого тижня, яка складає всього 29 годин у середньому, що робить їх однією з країн з найменшою робочою нагрузкою у світі. Закони країни гарантують працівникам право на неповний робочий день, і роботодавці зобов'язані наводити вагомі підстави, якщо вони відмовляють у цьому. Такий підхід сприяє гнучкому формуванню трудових умов.
Велика Британія. У 2022 році в країні відбулося наймасштабніше в світі тестування чотириденного робочого тижня. В експерименті взяли участь понад 60 компаній та близько 3 000 працівників. Результати показали такі позитивні результати, що багато організацій вирішили впровадити цю практику на постійній основі. Зазначається, що ця модель була успішною як для роздрібної торгівлі, так і для IT-сектору.