Аналітичне інтернет-видання

У НАТО вважають, що існує реальна загроза неконвенційного нападу з боку Росії на Альянс, що може призвести до суттєвих втрат.

Існує "реальна перспектива" того, що неконвенційний напад Росії на НАТО - такий як диверсія або підпал - призведе до "значних" втрат.

Цю інформацію озвучив високопосадовець Альянсу в бесіді зі Sky News, повідомляє "Європейська правда".

Джеймс Аппатурай, який займається оновленням стратегії НАТО з відстеження і стримування так званої гібридної війни, сказав, що члени Альянсу повинні чітко розуміти між собою і з Москвою, який рівень бойових дій в "сірій зоні" може спровокувати відповідь союзників, в тому числі застосування військової сили.

Він зазначив, що 32 держави-члени НАТО вже опинилися в умовах, коли російські гібридні агресії по всій Європі, США та Канаді досягають такого рівня, який ще п'ять років тому вважався б "категорично неприпустимим".

Особливо зросла кількість більш "кінетичних" дій - таких як перерізання життєво важливих підводних кабелів, диверсії проти будівель і закладання запалювальних пристроїв у вантаж літаків - після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

"Ми безсумнівно можемо підрахувати десятки, можливо, навіть до сотні. Проте існує ще чимало невдалих угод", - зазначив Аппатурай, заступник помічника генерального секретаря НАТО, відповідальний за інновації, гібридні та кібернетичні технології.

Відповідаючи на питання про можливі наслідки потенційної гібридної атаки з боку Росії, Аппатурай висловив свої побоювання: "Я не настільки стурбований тим, чи може це спонукати НАТО до колективних дій згідно з п'ятою статтею, де напад на одного вважається нападом на всіх. Моє справжнє занепокоєння полягає в тому, що така атака може вийти на поверхню в значних масштабах".

"Таким чином, існує реальна перспектива того, що одна з цих атак може призвести до значної кількості жертв або дуже значних економічних збитків", - заявив Аппатурай.

"І в такому разі ми не хочемо потрапити в обставини, коли не зможемо чітко визначити наші подальші дії," - зазначив він.

Його команда працює над оновленням стратегії НАТО в контексті вивчення, стримування та протидії гібридним війнам, що була сформульована востаннє у 2015 році, коли обставини загрози суттєво відрізнялися.

Ця ініціатива передбачає, що Альянс вживе додаткових заходів для розробки стратегій реагування на потенційні гібридні атаки з боку Росії та інших ворожих держав, включаючи Китай, Іран та Північну Корею. Мета полягає в поглибленому аналізі обсягу та характеру цих загроз.

Переглянута стратегія, яку планується затвердити на саміті в 2025 році, також окреслить способи, як НАТО може ефективніше протидіяти агресії і як реагувати на неї, враховуючи, що будь-яке рішення Альянсу може трактуватися як ескалація.

Нагадаємо, що фінські правоохоронці перевіряють можливу причетність корабля з російського "тіньового флоту" до пошкодження електричного кабелю, який з'єднує Фінляндію та Естонію.

Згідно з інформацією з Фінляндії, в Балтійському морі зафіксовано проблеми з чотирма телекомунікаційними кабелями, що сполучають цю країну з Естонією та Німеччиною.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте оголосив про наміри Альянсу підсилити свою присутність у Балтійському морі після інциденту з пошкодженням кабелів.

Читайте також