У європейських країнах можуть затримувати осіб, які брали участь у війні проти України, повідомляють ЗМІ.

Шенгенський кодекс про прикордонний контроль надає право відмовити в'їзд особам, які є окупантами.
Громадяни Росії, що були залучені до бойових дій проти України, ризикують бути затриманими та арештованими в країнах Європейського Союзу.
Як повідомляє The Moscow Times, цю інформацію підтвердили у посольствах Росії в Німеччині та Нідерландах. Дипломати РФ в Німеччині також зазначили в інтерв'ю виданню "Известия", що хоча кримінальне законодавство країни формально не передбачає покарання за участь у військових конфліктах за межами держави, можливе переслідування за іншими статтями. Зокрема, йдеться про кримінальну відповідальність за вербування до служби в інтересах іноземних держав або за схвалення військових злочинів, до яких відносяться, зокрема, використання символіки Z та V.
Крім того, з 2002 року в Німеччині функціонує Міжнародний кримінальний кодекс, який надає можливість притягувати іноземців до відповідальності за злочини, вчинені за межами німецьких кордонів. Зокрема, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Генеральна прокуратура та Міністерство юстиції Німеччини розпочали розслідування щодо злочинів, вчинених російськими військовими.
У посольстві РФ у Нідерландах уточнили, що участь у війні сама по собі не є підставою для кримінального переслідування в цій країні. Водночас міжнародне право дозволяє застосовувати так звану універсальну юрисдикцію щодо злочинів проти людяності, до яких відносяться й воєнні злочини. Також дипломати підкреслили, що подібні злочини не мають строку давності.
Не можна відкидати можливість, що українська влада може пред'явити звинувачення російському громадянину у воєнних злочинах та розпочати процедуру його розшуку через Інтерпол або за допомогою міжнародних правових угод про екстрадицію та правову допомогу, до яких залучені як Нідерланди, так і Україна.
У Єврокомісії пояснили, що Шенгенський прикордонний кодекс дозволяє відмовити у в'їзді учасникам війни, однак остаточне рішення ухвалюється національними органами кожної окремої країни. Те ж стосується й можливих рішень щодо арештів або відкриття кримінальних справ.
Експерти підкреслюють, що міграційна політика держав ЄС визначається національними законодавствами, а не єдиними європейськими нормами. Як зазначила президент асоціації "Comitas Gentium Франція-Росія" Карін Беше-Головко, Європейський Союз може надавати рекомендації щодо певних дій, але остаточні рішення приймаються на рівні окремих країн.
На сьогоднішній день, відповідно до інформації, наданої російськими дипломатичними установами в Німеччині та Нідерландах, немає зафіксованих випадків арешту учасників війни в цих державах.
Як повідомляв УНІАН, нещодавно у Польщі затримали Кирила Молчанова, який є "політекспертом" і входить до кола підозрюваних у державній зраді Віктора Медведчука. За інформацією СБУ, це стало першим випадком, коли за запитом української служби в нашу країну було передано російського агента, що діяв проти України в інформаційному полі з початку повномасштабного вторгнення. В ході розслідування з'ясувалося, що затриманий був завербований і працював на дві російські спецслужби: ФСБ та зовнішню розвідку, займаючись дискредитацією України на міжнародній арені та підривом внутрішньої стабільності в країнах, що підтримують Україну.
У перший рік великої війни цей діяч виїхав до Росії, де став одним із провідних ідеологів кремлівських медійних ініціатив "Другая Украина" та "Голос Європи" (Voice of Europe). Він також часто з’являвся на токшоу російського пропагандиста Володимира Соловйова. За інформацією СБУ, лише в 2023 році він 35 разів брав участь у прямих ефірах цього пропагандиста, під час яких намагався виправдати російське вторгнення та поширював дезінформацію про ситуацію в Україні.