Україна зазнала втрати в 30% гуманітарної допомоги через відмову Сполучених Штатів фінансувати ключові проекти.

Гуманітарні потреби не зникнуть у той день, коли змовкнуть кармати.
Минулого року фінансування США на гуманітарну підтримку вразливих верств населення України, які постраждали від війни, становило 30% від міжнародної допомоги. Більшість з цих 30% - це втручання, що рятують життя, наприклад, продукти харчування та непродовольчі товари, а також грошова допомога.
Цю цифру озвучив у бесіді з Інтерфакс-Україна помічник генерального секретаря ООН, координатор системи ООН в Україні та гуманітарний координатор Матіас Шмале.
Він підкреслив, що через зміни у політиці США щодо міжнародної допомоги можуть з'явитися серйозні труднощі, якщо донори ООН з Вашингтона вирішать зменшити або зовсім зупинити фінансування для України. Існують вже випадки, коли гуманітарні організації ООН, що отримують безпосередні кошти від США для здійснення своєї діяльності, повністю припинили свою роботу.
"Уряд Сполучених Штатів під керівництвом президента Трампа чітко заявляє, що гуманітарна та міжнародна допомога повинні відповідати їхнім національним інтересам. Тому постає питання, чи підтримка України є частиною цих інтересів. Ми сподіваємося, що США, як важливий партнер у глобальних гуманітарних ініціативах, продовжать свою діяльність, спрямовану на порятунок життів, включаючи ситуацію в Україні," - зазначив Шмале.
Він помітив, що Сполучені Штати акцентували увагу на зупиненні ініціатив, пов'язаних із різноманітністю, рівноправністю та інклюзією (DEI).
Нещодавно я відвідав центр у Дніпрі, який управляється недержавною організацією. Це простір, що забезпечує безпеку для дітей, переважно переселенців, багато з яких прибули з зони бойових дій. Тут також є діти з місцевої громади, і їхня робота спрямована на інклюзію. Приблизно 1000 дітей отримали різноманітну підтримку, включаючи психологічну та соціальну, і стали частиною місцевого співтовариства, де нині проживають. Організації, яка керує цим центром, було повідомлено про необхідність закриття. Проте наразі вони знайшли способи продовжувати свою діяльність. Однак, якщо фінансування не відновиться, робота може зупинитися. Ця громадська організація також управляє ще двома центрами в інших містах уздовж лінії фронту, тому в цілому підтримку отримують близько 3000 дітей.
Інший приклад - центри підтримки жертв GBV (гендерно зумовленого насильства). Я відвідав деякі з них. Вони допомагають переважно жінкам, але також чоловікам, дівчатам і хлопцям, які зазнали гендерно зумовленого насильства на війні. І такі центри ризикують припинити своє існування. Це веде до того, про що я говорив раніше - існує прихована криза, криза психічного здоров'я, криза, пов'язана з насильством, яке пережили люди. Важлива робота з подолання цієї кризи знаходиться під загрозою, і я не знаю, чи відновлять США фінансування цієї роботи", - зазначив координатор ООН, і він не впевнений, чи зможе організація знайти альтернативні джерела для цієї підтримки.
За словами представника ООН, якщо 30% фінансування буде скорочено, це матиме серйозні наслідки. Більшість з цих 30% складають програми, що рятують життя, зокрема, постачання їжі. Значна частина підтримки ООН надається у вигляді грошових коштів, і поки що незрозуміло, чи вважає уряд США, що готівка може рятувати життя. Проте в Україні протягом останніх трьох років грошова допомога стала критично важливою складовою гуманітарного реагування, адже люди, отримуючи такі кошти, мають змогу самостійно обирати, що і де придбати, що також сприяє збереженню їхньої гідності.
Матіас Шмале заглянув у найближче майбутнє, яке, як сподівається світ, все ж таки буде без війни.
Ми повинні звертати увагу на те, що чекає нас попереду. Україна прагне завершити війну. Мені здається, що в цьому році ми можемо стати свідками тимчасового припинення бойових дій. Не слід очікувати на мир у повному розумінні цього слова, але затишшя, безумовно, можливе. Ніхто не може передбачити, що станеться після зупинки вогню. Гуманітарні потреби, ймовірно, не зникнуть у той же день, коли гармати замовкнуть, особливо якщо не буде досягнуто справедливого миру. Для мене справжній мир – це, насамперед, справедливість. Якщо війна закінчиться сьогодні, але залишаться окуповані території, яке це принесе полегшення людям, які ще там і потребують допомоги? Я усвідомлюю, що гуманітарні потреби продовжать існувати. Багато переселенців також не зможуть повернутися додому одразу, навіть якщо бойові дії завершаться.
Нагадаємо, Агенція США з міжнародного розвитку (USAID) тимчасово зупинила реалізацію всіх своїх проєктів в Україні. Напередодні американський президент Дональд Трамп підписав указ, який на 90 днів призупиняє всі програми зовнішньої допомоги від США.
За інформацією Reuters, яка спирається на слова неназваного джерела в агентстві, це рішення включає ряд важливих ініціатив, серед яких фінансування освітніх установ, надання медичних послуг, вакцинація дітей, а також термінова допомога матерям.
USAID виступає одним з ключових каналів американського фінансування в Україні. Ця агенція відповідає за міжнародний розвиток та підтримку, що надається урядом США, через створення партнерств та інвестицій, які сприяють зміцненню демократичного управління, а також допомагають людям подолати гуманітарні кризи та досягати позитивних змін.
У 2022 році Україні було надано понад 4 мільярди доларів гуманітарної допомоги, у 2023 році ця сума склала 2,6 мільярда, а в минулому році – 2,2 мільярда доларів. Значна частина цих коштів, особливо в перший рік, була спрямована на підтримку населення, яке проживало поблизу зони бойових дій.