Аналітичне інтернет-видання

Українських документальних фотографів піддали критиці за знімки, на яких зображені жертви російського обстрілу в Києві.

Фотографів звинуватили у нехтуванні журналістськими стандартами.

Росіяни 24 квітня масовано вдарили по Києву ракетами різного типу та дронами-камікадзе, внаслідок чого загинули щонайменше дев'ять людей, а 77 - дістали поранення. Фото наслідків, зокрема, опублікували фотографи Влада та Костянтин Ліберови, а також Євген Малолєтка. Однак, фотографів розкритикували користувачі соцмереж за фото, на яких були зображені голі постраждалі. Редакція ZN.UA не публікує фото з етичних міркувань.

На знімку сім'ї Ліберових можна побачити жінку, що лежить на ношах, її одяг пошкоджений в області грудей. Постраждала, яку зафіксували на фото, була в крові. У зображенні Малолєтки, натомість, видно чоловіка без одягу, якого рятувальники виносили з-під завалів на носилках.

Після того, як з'явилися знімки, користувачі соціальних мереж почали критикувати фотографів за ігнорування журналістських норм. Деякі висловлювали думки про те, що не хотіли б бути зображеними в такому стані.

Хтось із користувачів навіть звинуватив фотографів у тому, що вони продають знімки для стокових сервісів, зокрема Getty Images. Однак сервіс сам визначає вартість фото та платить фотографам роялті за завантаження їхніх знімків.

На ситуацію, зображену на фото, звернули увагу як медіа, так і активісти. Серед них виявився і політичний репортер Данило Мокрик.

"Якби сталося так, що я загину від російського удару - можете тягати фото і відео з моїм тілом, як завгодно і в яких завгодно ракурсах, і в завалах, і на похороні, якщо тільки це дозволить розповісти більше і ширше про жах того, що робить Росія. Нехай ці зображення показують російську війну і російські злочини саме такими, як вони є, без прикрас - жахливими, відразливими, брутальними... Ні, я не засуджую тих, хто пише про "я не хотів би/не хотіла би". Всі вони мають право на власні уявлення про свою гідність, на свої побажання щодо ставлення до них після смерті. Мені ж байдуже, що буде з моїм тілом після смерті. Це буду вже не я. Це будуть буквально останки. І якщо ці останки зможуть допомогти розповісти важливу історію - нехай так буде. І нехай така думка, така позиція, таке відчуття також у вас в стрічці побудуть. Не як заперечення інших, а як альтернатива", - написав Мокрик у Facebook.

Волонтерка і активістка Марія Берлінська зазначила, що "необхідно демонструвати терор. Особливо в цей час, коли нас намагаються зламати і продати більше, ніж будь-коли раніше".

"Якщо настав час, коли моя черга прийде вночі, ви можете використати моє тіло для подальшої боротьби. Щоб створити зброю для тих, хто виживе. Фільмуйте з будь-якого ракурсу. Я давно усвідомила, що ця війна затягнеться значно довше, ніж моє життя, і, ймовірно, я загину на її теренах. Я також прийняла, що моя рідна країна витисне з мене все можливе. Виглядає так, що тут заспокоюються лише тоді, коли твоє тіло перетворюється на поживний ґрунт для нового врожаю. І навіть це не завжди. Але я дуже вас прошу, заради всього святого, що в нас є, не робіть більше таких кадрів. Або, принаймні, змініть обличчя на них. У цій війні проти абсолютного, безжального зла важливо зберегти нашу людську гідність. Нам потрібно лишитися людьми. З повагою," - додала Берлінська.

Журналістка Тетяна Даниленко наголосила, що "злочин - це не просто зображення. Злочин полягає в самому факті існування Росії як потужної держави, яка володіє ядерною зброєю, має значні військові сили та населення, що перевищує 100 мільйонів людей, позбавлених моральних цінностей".

Євген Малолєтка наразі не висловив своєї думки з приводу ситуації. Тим часом, влада та Костянтин Ліберови прибрали з Instagram зображення жінки. Вони підкреслили, що обличчя жінки не було видно, і Instagram не застосував розмиття, враховуючи правила цензури платформи.

"Документувати воєнні злочини Росії треба персоналізовано, бо тільки так це резонуватиме у майбутніх поколінь... Документалістика вимагає від нас жорсткої правдивості", - зазначили фотографи.

Читайте також