"Він пожаліє": Туск попередив Путіна про можливе збільшення тиску, якщо той не погодиться на умови щодо мирного врегулювання.
Прем'єр Польщі Дональд Туск підкреслив, що Росії слід серйозно розглянути пропозицію про термінове та безумовне зупинення бойових дій. Якщо цього не станеться, міжнародна спільнота готова вжити рішучих заходів і значно посилити санкції проти агресора.
Про це він сказав під час пресконференції за підсумками саміту "коаліції охочих", що відбулася 10 травня у Києві. За словами Туска, спроба з боку Росії затягнути час, проявити легковажність до цієї ініціативи або зіграти в "фальшиву дипломатію" лише посилить міжнародну ізоляцію Москви.
"Якщо ця потужна та унікальна пропозиція безумовного миру та термінового початку переговорів буде відхилена, і з іншого боку ми побачимо лише фальшиву гру, ми готові посилити санкції та об'єднати світ на підтримку України в її боротьбі за незалежність. Ми впевнені, що нашу позицію не можна недооцінювати. І якщо хтось вирішить таке недбальство, це обернеться для нього шкодою. Тому сьогодні ми є обережними оптимістами, і завдяки нашій діяльності цей оптимізм є цілком виправданим," - підкреслив Туск.
За словами польського прем'єра, зустріч у Києві відбулася в особливий період, коли відзначається 80-та річниця завершення Другої світової війни. Польща всебічно підтримує Україну з перших днів вторгнення, адже пам'ятає свою боротьбу за свободу і ціну незалежності.
"Польський та український народи завжди зберігають у пам'яті жахливі жертви, які вони понесли під час Другої світової війни, а також усвідомлюють, що перемога над нацизмом не принесла справжньої свободи ані українцям, ані полякам, які змушені були довго чекати на свою незалежність," - підкреслив він.
Туск підкреслив, що нині Україна знову платить найважчу та найкривавішу ціну за ті ж самі цінності — за свободу та незалежність, але тепер вона не одна. Він згадав про "парад сорому", що його організувала Москва, де лунали грубі слова, переповнені агресією та ненавистю. Після цього відбулася п'ятистороння зустріч у Києві, який Росія піддає бомбардуванням, знищенню та атакам. Результатом цієї зустрічі став заклик до миру, до термінового та повного припинення вогню.
Політик вважає, що всі держави вільного світу зібралися навколо єдиної мети — терміново розпочати мирні переговори для досягнення справедливого миру в Україні. Ідею безумовного припинення вогню та негайного старту перемовин підтримали президенти Сполучених Штатів та України, а також керівники Великої Британії, Франції, Німеччини, Польщі та всіх країн "коаліції охочих".
"Вперше за довгий час ми відчули, що весь вільний світ стоїть разом. Це не просто лозунг, а свідомий вибір, який ми зробили. Від Нової Зеландії до Канади, Ісландії, України, Сполучених Штатів, всієї об'єднаної Європи та Норвегії – ми всі висловлювалися єдиним голосом," - підкреслив Туск.
Він підкреслив, що це не була наївність, а глибоке розуміння серйозності ситуації. Тепер відповідальність лежить на Росії та її диктаторі Володимирі Путіні, а весь світ спостерігає за їхньою реакцією.
"Якщо Росія це відхилить, жодних сумнівів не залишиться в тому, хто дійсно шукає миру, а хто бажає продовження конфлікту," - наголосив Туск.
Як повідомляв OBOZ.UA, 10 травня у Києві лідери напрацювали позицію про 30-денне припинення вогню в Україні та подальші мирні переговори. Водночас представники "коаліції охочих" не виключають, що найближчим часом усе може завершитися посиленням санкцій проти Росії та збільшенням підтримки України.
Після п'ятисторонніх переговорів президент Володимир Зеленський оголосив, що безумовне припинення вогню розпочнеться 12 травня. Цей процес триватиме не менше 30 днів і є чіткою вимогою до Російської Федерації, яку підтримують міжнародні союзники.
Крім того, Зеленський разом із керівниками чотирьох країн НАТО обговорили ситуацію з президентом США Дональдом Трампом після їхньої зустрічі в Києві. Вони заявили про готовність України до безумовного 30-денного припинення вогню, яке планується розпочати 12 травня, а також до прямих переговорів із Кремлем.