Вражаюча "продуктивність": на кожну гривню, повернуту в державний бюджет, НАБУ витратило 12, - коментує експерт про потребу у ліквідації Бюро.

НАБУ має бути розформоване через великі витрати на свою діяльність за вкрай низької ефективності, провали в роботі, затягнуті розслідування, махінації з експертизами та системні корупційні скандали детективів. Таку думку висловив політичний експерт Олег Постернак.
"Величезні витрати при низькій ефективності, які поєднуються з професійною бездіяльністю детективів, відсутністю ініціативи, сумнівними експертизами та корупційними скандалами серед співробітників – це реалії сучасного НАБУ. Для змін необхідні кардинальні кроки. Перший з них – ліквідація Бюро і створення нової системи антикорупційної роботи. В іншому випадку, прогресу не досягти", – підкреслив Постернак.
Він наводив аргументи, які підтверджують, чому варто ліквідувати НАБУ. По-перше, це пов'язано з його недостатньою економічною результативністю.
Протягом десятирічної діяльності Бюро держава інвестувала в його функціонування понад 10 мільярдів гривень. У той же час загальна сума стягнень за рішеннями судів у справах, які розслідувало НАБУ в період з 2015 по 2025 рік, становить приблизно 800 мільйонів гривень. Це означає, що на кожну гривню, повернуту до державного бюджету, НАБУ витратило приблизно 12 гривень! Вражаюча "ефективність", - висловив своє невдоволення експерт.
По-друге, він наголосив на низькій продуктивності детективів.
"Протягом минулого року НАБУ розпочало 669 кримінальних проваджень, що становить 2-3 провадження на 1 детектива. Для порівняння - один слідчий ДБР одночасно розслідує від 300 до 1000. Разом з тим, лише 30% підозрюваних у справах, які ведуть детективи НАБУ, є представниками влади чи службовими особами. Тому Transparency InternationalUkraine у звіті за 10 років роботи Бюро наполегливо радить оптимізувати використання ресурсів: зосередити увагу на справах топкорупції і тих, що стосуються системної корупції", - йдеться у дописі експерта.
Крім того, Постернак зазначив, що НАБУ не проявляє ініціативи та затримує процес розслідування.
"Більшість справ, які розглядає Бюро, не є ініціативою самого Бюро – здебільшого їх передають з інших правоохоронних органів, таких як ДБР чи Нацполіція. Варто зазначити, що 77% усіх корупційних злочинів в країні розслідує Національна поліція. Хоча детективи НАБУ відомі своїми гучними викриттями вищих посадовців, для того щоб привести свої справи до судового вироку, їм часто не вистачає навіть десяти років," - підкреслив він.
Експерт акцентував увагу на проблемних експертизах, що стали причинами краху резонансних справ, таких як "Ротердам+" та справа Омеляна.
"Йдеться, наприклад, про "Міжнародну експертно-правову групу", в якої замовляли експертизу ринкової вартості земельних ділянок. Проте КВЕДи, за якими вона зареєстрована, не передбачаються проведення такої експертизи. Навіть астрологічну і спіритичну діяльність (і це не жарт!) - передбачають, а от експертизу вартості землі - ні", - повідомив він.
Він також підкреслив, що діяльність НАБУ постійно супроводжується численними скандалами, в центрі яких опиняються детективи. Мова йде про сумнівні угоди з елітною нерухомістю, що реєструється на родичів за заниженими цінами, престижні автомобілі, які також оцінюються значно нижче ринкових, а також про маніпуляції з криптовалютою, намагання захистити родичів від ув'язнення та приховування їх російського громадянства, а також про систематичну корупцію.
Таким чином, на його думку, розформування НАБУ - це можливість зекономити кошти для армії.
"Україна постійно стикається з необхідністю фінансування своїх збройних сил. Щоб забезпечити їхні потреби, є два варіанти: зменшити певні витрати або підвищити податкові ставки. Важливо зазначити, що ніхто з нас не прагне до збільшення податків, особливо в умовах нинішньої складної ситуації. Тому залишається актуальною ідея скорочення витрат, зокрема через ліквідацію неефективних структур, які щороку поглинають мільярди з бюджету. В цьому контексті першим кандидатом на скорочення є НАБУ, адже його неефективність вже стала очевидною навіть для міжнародних експертів", - резюмував Постернак.