Як можна не відчувати любові? Які ж чиновники з Києва вирішують оселитися далеко від столиці?
Переглядаючи нещодавні декларації столичних посадовців, ми звернули увагу на їхні місця проживання. Виявилося, що більшість депутатів міської ради живе безпосередньо в Києві, тоді як чиновники КМДА все частіше обирають життя в передмісті. Це дозволяє їм насолоджуватися спокоєм, чистим повітрям і комфортом, не переймаючись питаннями інфраструктури, за яку не несуть відповідальності.
"Будинок відпочинку" на Київському морі для Кличка
Мер Києва Віталій Кличко оселився в столиці ще в 1980-х роках. Хоча впродовж багатьох років він жив і тренувався за межами України, де придбав нерухомість для своєї родини, після переходу з професійного спорту до політики Кличко почав переважно мешкати в Україні. Досить тривалий час вважалося, що його основне житло розташоване в історичному будинку на вулиці Богдана Хмельницького, неподалік Оперного театру. Проте під час повномасштабної війни з'явилася інформація про те, що автомобілі київського міського голови все частіше помічали у Вишгородському районі, де вже давно знаходиться заміський будинок його сім'ї.
У 2024 році у декларації Віталія Кличка офіційно з'явилася нова нерухомість – "будинок відпочинку" (цитата з документа), площею 780 квадратних метрів на ділянці в 25 соток. Земельна ділянка орендується у Вишгородської сільради, а вартість цієї нерухомості оцінюється в 69 мільйонів гривень. Мер Києва став власником цього будинку після завершення процесу розлучення з Наталією Єгоровою, яке відбулося в 2023 році.
Маєток вперше з'явився у декларації Єгорової ще в 2011 році. Як повідомляють журналісти, які неодноразово намагалися зняти заміську резиденцію Кличка, цей будинок розташований на території площею майже 10 гектарів, що закрита для сторонніх. Ділянка включає в себе лісові масиви та прибережну зону Київського моря. На її території також є гостьовий будинок, лазня, приміщення для охорони та обслуговуючого персоналу. Уздовж берега створено марину для човнів, пляж та вертолітний майданчик. За даними аерозйомки, в маєтку навіть є власний бункер.
Зображення: Інформатор - укриття поруч із домом Кличка в Лютежі.
Усе це знаходиться в живописному краєвиді поблизу Межигір'я та Петрівців, де немає нічого, що могло б перешкодити абсолютній тиші та спілкуванню з природою...
Ексклюзивні райони, де проживають секретарі Київської ради.
Справжня велич нерухомості київського мера полягає не тільки в її масштабах, але й у стратегічній віддаленості від проблемного міста. Кличко завжди мав змогу пояснити свої фінансові успіхи спортивними досягненнями та роялті від комерційних угод. Натомість, його найближчі колеги, які більшу частину свого життя провели на офіційних посадах у Київраді, мають статки, що значно перевищують їхні бюджетні оклади.
Обидва секретарі Київської міської ради, що працювали під керівництвом мера Кличка, є професійними державними службовцями. Володимир Прокопів, який займав цю посаду у період з 2015 по 2020 рік, згодом став заступником Кличка на посаді голови КМДА. У 2024 році журналісти-розслідувачі виявили численні активи цього політика, які були оформлені на членів його сім’ї, друзів та партнерів. За час своєї роботи в Київраді, "портфель" Прокопіва суттєво зріс, поповнившись сотнями квадратних метрів житлової та комерційної нерухомості в столиці.
Зображення: /lun.ua Котеджний комплекс в місцевості Коник
Володимир Прокопів зробив вибір на користь життя в елітному котеджному містечку на південному краю Києва, а не у сучасних хмарочосах. За даними його декларації, він володіє будинком площею 600 квадратних метрів на земельній ділянці в 13 соток, який залишається його основною резиденцією протягом багатьох років. Хоча територіально це все ще Київ, котеджне містечко розташоване в окремій місцевості Коник, поблизу однойменної річки та Жукового острова. Як стверджують розслідувачі, цей маєток Прокопів отримав за дуже вигідною угодою від свого друга Андрія Поштарюка, який обміняв його на менш цінну нерухомість в іншій частині міста. Однак Прокопів не залишився в боргу, адже Поштарюк є одним із тих близьких друзів, на яких формально оформлена частина майна чиновника.
На жаль, скандали не обійшли стороною й нового секретаря Київради, Володимира Бондаренка. Після майже п'яти років роботи на цій посаді, під час проведення операції НАБУ "Чисте місто", було виявлено, що Бондаренко мав близькі зв'язки з Денисом Комарницьким, який є тіньовим керівником усіх земельних питань у Києві. Хоча наразі Бондаренко не є підозрюваним у цій справі, відзначено, що під його керівництвом реалізувалося багато земельних відводів у рамках сумнівних схем. Після того, як з'явилися записи з Комарницьким і під тиском опозиції, Бондаренко вирішив подати у відставку з цієї посади.
Зображення: Київська міська державна адміністрація Секретар Володимир Бондаренко
Київрада безкоштовно розподіляла земельні ділянки в Києві, але екссекретар обрав для свого особистого життя місце за межами столиці. Згідно з декларацією Бондаренка, незважаючи на наявність квартир, він нещодавно оселився у селищі Козин, що під Києвом. Його нова дружина, Яна Желябовська, котра також працювала в Київраді, винаймає "дачний будинок" площею 380 кв. м у престижному районі поблизу заповідника. Орендодавцем їхнього житла є відомий бізнесмен Андрій Дегода.
Представники правозахисних організацій, спеціалісти з земельних питань та екологічні активісти.
Інший учасник розслідування справи "Чисте місто", колишній заступник мера з земельних питань Петро Оленич, також обрав для себе життя поза містом. Оленич, який має кар'єру в державному управлінні і не має бізнесового досвіду, зміг отримати кілька великих земельних ділянок у передмісті Києва. Наразі він проживає у селищі Нові Петрівці, що розташоване неподалік від Кличка, в будинку площею 200 квадратних метрів, власником якого є його дружина.
Головний еколог Київської міської державної адміністрації Олександр Возний задекларував невелику квартиру в столиці, а також земельну ділянку з будинком площею 300 квадратних метрів у Обухівському районі.
Зображення: ecodep-2023.kyivcity.gov.ua, автор Олександр Возний.
Перший заступник Кличка Микола Поворозник має офіційне й фактичне місце проживання в Гостомелі, де в його родини два будинки площею майже 200 кв. м кожен. Заступник з питань ЖКГ Петро Пантелеєв декларує у власності три квартири в Києві, ділянку і будинок у Баришівському районі області. Але сам чомусь орендує великий будинок (273 кв. м) у заповідній зоні Вишгородського району, в Новосілках Пірнівської громади (між Десною і Київським морем).
У Броварах декларує всю нерухомість керівник апарату КМДА Дмитро Загуменний, там у його родини квартира і великий будинок, а в районі -- кілька земельних ділянок. У селі Ясногородка придбав "садовий будинок" площею 230 кв. м заступник голови КМДА Костянтин Усов. Також будинок у селі Плюти Обухівського району декларує заступник Кличка Владислав Андронов, якого називають потенційною заміною Оленича в земельних питаннях.
Зображення: kyivcity.gov.ua Петро Пантелеєв
З метою справедливості варто зазначити, що половина нинішніх заступників Кличка у КМДА не має офіційних даних про проживання за межами столиці. Принаймні, вони не вказують цього у своїх деклараціях. Наприклад, заступник з будівництва Вячеслав Непоп володіє кількома квартирами в Києві та має аж шість паркомісць, але немає підтвердження, що він проводить час поза містом. Аналогічно, відсутні дані про заміські будинки у заступниць мера Ганни Старостенко і Марини Хонди. Як і у Валентина Мондриївського, у них задекларовані земельні ділянки поза містом, однак без жодних будівель.