Як Трамп може оновити стосунки з Росією: спеціаліст висловив можливі варіанти дій.

У Путіна і Трампа існують спільні інтереси, які можуть стати основою для їхнього зближення.
Можливо, не важко уявити, що вже за рік на Красній площі відбудеться парад за участю підрозділів морської піхоти США. На центральній трибуні, розташованій над мавзолеєм Леніна, будуть присутні кремлівський лідер Володимир Путін та почесний гість з Америки — президент Дональд Трамп.
Мрія про зближення між США і Росією завжди залишається в умах Дональда Трампа, вважає експерт Центру аналізу європейської політики Едвард Лукас. У своїй статті для Foreign Policy він зазначив, що американський президент не раз характеризував російського лідера як "генія", "розумного" та "проникливого". Ці позитивні висловлювання знаходять відгук у Москві.
Експерт висловлює думку, що прихильність Трампа до Путіна може бути зумовлена захопленням авторитарними методами, якими керує російський лідер. "Путін, принаймні в очах деяких людей, зумів "зробити Росію знову сильною", взявши в свої руки контроль над країною, що переживала кризу, і перетворивши її на вагому силу в міжнародній політиці", - підкреслив Лукас.
Трампа може також зацікавити те, що в Росії політична влада та фінансові ресурси сприймаються як нерозривні складові. Ті, хто стоїть на чолі російської політики, зокрема родина Путіна, здобувають величезні багатства. Найбагатші з них, принаймні, вільні від будь-яких юридичних обмежень та контролю. Декілька з цих осіб фактично здійснюють управління країною, як зазначено в статті.
Лукас зазначає, що зацікавленість також має корені в особистих вигодах. Загальне незадоволення можна пов'язати з НАТО. Трамп відкрито висловлює свою думку, що американські війська в Європі – це "недоцільно і занадто витратно". Він вважає, що Європа, будучи достатньо заможною, здатна самостійно покривати свої витрати на оборону.
Президент США явно демонструє зневажливе ставлення до п’ятої статті Статуту НАТО, що стосується колективної оборони, яка може призвести до ядерного конфлікту з Росією. Крім того, Путін теж не є прихильником НАТО. Саме американська присутність надає впевненості державам, які йому не до вподоби, таким як Польща та країни Балтії, змушуючи їх вести, на думку російського лідера, провокаційну політику. Росія б із задоволенням бачила на своїх кордонах нейтральні буферні держави.
У такому випадку Трампу не потрібно буде виходити з НАТО, адже він може просто дати Альянсу "зів'янути". Наприклад, він здатен припинити військову підтримку України та зупинити відправлення американських військових, які зміцнюють присутність НАТО в Польщі та країнах Балтії. Крім того, він може не призначити нового Верховного головнокомандувача об'єднаних збройних сил НАТО в Європі після відставки генерала армії США Крістофера Каволі цього літа, вважає експерт.
Трамп також може "згорнути ядерну парасольку", просто заявивши, що США застосовуватимуть ядерну зброю тільки в разі нападу на свою територію.
У цьому разі єдиними ядерними державами в Європі залишаться Велика Британія і Франція. Однак ядерне стримування Лондона залежить від співпраці з Вашингтоном в обслуговуванні ракет Trident. Якщо Велика Британія спробує очолити Європу після відходу США, Трамп може натиснути на неї, завдавши серйозної шкоди її ядерним, звичайним і розвідувальним можливостям.
Якщо Трамп дійсно прагне виявити доброзичливість до Путіна, він може дати зрозуміти, що є певні обмеження на використання сучасної зброї, яка вже була продана європейським партнерам США. Без американських винищувачів F-35, систем дальнього радіусу дії (HIMARS і JASSM), а також важкого транспорту, високотехнологічної розвідки та інших так званих "допоміжних систем", європейські країни не зможуть адекватно протистояти російській агресії.
Це зробить їх вразливими до підривної діяльності, саботажу та впливу з боку Росії.
Фахівець також підкреслив, що слід пам'ятати про багатий досвід американського втручання в політичні справи Європи. Під час холодної війни США активно застосовували фінансові ресурси та розвідувальні операції для дестабілізації планів комуністичних партій і мирних ініціатив, які підтримував СРСР, в таких країнах, як Франція, Німеччина та Італія.
Це може статися знову, але з новими прагненнями: "пробудженою" ідентичністю та обмеженнями на свободу висловлювань з боку державних структур.
За підтримки Сполучених Штатів і Росії такі політичні рухи, як німецька партія AfD (Альтернатива для Німеччини), можуть суттєво змінити політичний ландшафт Європи, досягнувши успіху або навіть перемоги на виборах. Це, на думку Лукаса, призведе до ослаблення політичної єдності в Європі та зменшення її здатності формувати правила, що буде вигідно як Вашингтону, так і Москві.
Сполучені Штати та Російська Федерація можуть намагатись підірвати регуляторну владу Європейського Союзу, пропонуючи свої угоди окремим націям. Нещодавно це сталося у Варшаві, де міністр енергетики США Кріс Райт закликав місцевий бізнес-форум долучитися до ініціативи "Команда енергетичної свободи". Він зазначив, що політика ЄС щодо нульових викидів не лише нав'язується через директиви, а й призводить до економічних труднощів для людей, які страждають від її наслідків. На його думку, значно доцільніше використовувати американські технології ядерної енергії та зріджений природний газ.
Американські енергетичні компанії процвітали в Росії до введення санкцій через війну в Україні. Американські нафтові гіганти і сервісні компанії могли б швидко відновити бізнес.
Компанії, які спеціалізуються на виробництві товарів для широкого споживання, також незабаром повернуться на російський ринок. Наприклад, McDonald's, Coca-Cola та Procter & Gamble отримували значний прибуток, обслуговуючи 140 мільйонів споживачів у Росії. За словами експерта, з благословення Путіна придбання американських продуктів може розглядатися як ознака лояльності, а не зради.
Путін також може налагоджувати контакти з Трампом. Легко уявити, як він запрошує побудувати Trump Tower у Москві – можливо, на ділянці, яку особисто подарував Путін, вважаючи це "символом нової ери". Імперія нерухомості Трампа вже раніше отримувала вигоду від російських інвестицій і цілком можливо, що знову отримає прибуток.
"Найголовніше - всі попередні спроби зближення США і Росії з 1990-х років закінчилися провалом, завдавши шкоди союзникам США перш, ніж настало протверезіння. Немає жодних підстав вважати, що версія Трампа і Путіна буде іншою. Зрештою національні інтереси Росії суперечать інтересам США", - підсумував Лукас.
У кінцевому підсумку, таємнича натура Трампа вплине на те, яким чином складуться його стосунки з Путіним. Ймовірність повноцінного "роману" з кремлівським лідером виглядає досить низькою. Проте для старих союзників Америки в Європі навіть сама ідея цього є підставою для занепокоєння.
Раніше УНІАН повідомляв, що Білий дім вважає Володимира Путіна суттєвою перешкодою на шляху до миру в Україні. Високопрофільні європейські чиновники ведуть переговори з адміністрацією Дональда Трампа щодо остаточної версії ультиматуму, що передбачає 30-денне припинення вогню в Україні. У випадку, якщо Путін відмовиться, угода передбачає запровадження нових санкцій.
Однак трохи раніше видання The Hill писало, що Трамп дав Путіну зрозуміти, що у нього розв'язані руки у війні з Україною. Незважаючи на очевидну непоступливість Путіна, Трамп не вдався до жодних практичних кроків, щоб примусити Росію до переговорів.