Аналітичне інтернет-видання

Зростання ризику світового конфлікту: погляд історика на політичні дії Трампа.

На другий термін Трамп підходить з готовністю до реформ, маючи чітку стратегію та потужну команду, яка реалізує свої обіцянки.

Через нинішню політику президента США Дональда Трампа та його команди зростає рівень незахищеності у світі та загроза глобальної війни. Про це заявив історик, професор Українського католицького університету Ярослав Грицак в етері Radio NV.

"На мою думку, незалежно від наших поглядів на Трампа та оцінки його масштабних можливостей, він чітко висловив свої наміри. Його гасло - Америка понад усе, інтереси США - на першому місці, і він буде дотримуватися цієї позиції з великою рішучістю. Не стверджую, що така позиція є правильною; насправді, вона може виявитися шкідливою для світу, в тому числі і для самої Америки. Проте, очевидно, що він продовжить діяти в цьому напрямку. Читаючи різні коментарі, зауважую, що деякі з них порівнюють Трампа з Леніним 1917 року. Це порівняння стосується того, як більшовики, прийшовши до влади, прагнули змінити світ. Це своєрідна контрреволюція на світовій арені, і Трамп, вважається, очолює цей процес. Ми вже давно не стикалися з такою ситуацією, принаймні, за останні три десятиліття, коли одна особа дійсно мала можливість змінювати світ."

За словами історика, на жаль, ми не можемо дистанціюватися від Трампа, адже йдеться не лише про його особистість, а про явище, яке називають "трампізмом".

Також Грицак підкреслив, що на другий термін Трамп прийшов підготовлений до змін, він має програму, дуже сильну команду, і вони роблять те, що обіцяли.

"Існує більш масштабне явище, яке в даний час панує в політичному житті США і становить серйозну загрозу для самих американців... Наразі американське суспільство, незалежно від того, чи йдеться про демократів, чи про громадські організації, не має ефективних механізмів для протидії цьому. Це справді швидка контрреволюція, яка вже приносить свої плоди", - зазначив історик.

За його словами, щодо "геополітичних результатів це, перш за все, це дуже дивний підхід:

Це можна порівняти з висловлюванням, яке часто звучить на Галичині: "Бий своїх, щоб чужі боялися". Адже основною метою є не лише протистояння традиційним противникам Америки, а й тиск на найближчих партнерів, таких як Європейський Союз, Канада, а також Японія. Це викликає серйозну стурбованість, оскільки підриває існуючий баланс сил, і важко спрогнозувати наслідки таких дій. Ми бачимо, що рівень вразливості та загрози безпеці у світі зростає. Тому я б зазначив, що ймовірність глобального конфлікту не зменшується, а, навпаки, зростає.

Як повідомлялося агентством УНІАН, економіст Олексій Геращенко висловив думку, що політика Дональда Трампа, спрямована на запровадження мит для ряду держав, є непослідовною і може призвести до глобальної економічної кризи.

За словами експерта, у діях Трампа можна вловити певну логіку, яка була викладена в консервативній ініціативі президента під назвою Project 2025.

"В цьому документі сказано і про проблему торговельного дефіциту... Там сказано і про скорочення військового контингенту в Європі, і про розвиток енергетики для майбутнього економіки США. Там сказано і про те, що єдиним стратегічним конкурентом є Китай, який на сьогодні є найбільшим експортером світу. Відповідно, якщо ламається механізм вільної торгівлі, то Китай може суттєво постраждати", - сказав економіст.

Читайте також