Зброя для України за новим планом: які ідеї має Трамп

Президент США Дональд Трамп висунув ідею створення механізму, який дозволив би Європі надати Збройним силам України необхідне військове обладнання.
Що це за план? Хто його фінансуватиме? Скільки і якої зброї може очікувати Україна? Думки європейських експертів збирала Ірина Іванова.
Свій намір допомогти Україні зброєю Дональд Трамп озвучив у розмові з генеральним секретарем НАТО Трампа Марком Рютте у Вашингтоні. До такого рішення американського президента підштовхнуло те, що кремлівський лідер путін ігнорує спроби досягти миру.
Дональд Трамп, 45-й президент Соединенных Штатов Америки:
Ми уклали дійсно величезну угоду. Мова йде про військову техніку, вартість якої становить мільярди доларів, що буде придбана в Сполучених Штатах, передана НАТО та оперативно доставлена на фронт.
Експерти, з якими нам вдалося поспілкуватися, позитивно оцінюють створення такого механізму. Джейкоб Кіркеґаард, старший науковий співробітник аналітичного центру Брюгеля в Брюсселі, каже, що цей план дозволить розмістити зброю в Україні більше і швидше. У центрі цього процесу будуть країни НАТО. За словами експерта, по суті, це буде Коаліція охочих.
Джейкоб Кіркеґаард, провідний дослідник аналітичного центру Брюгеля в Брюсселі та Інституту Петерсона у Вашингтоні.
Я вважаю, що така структура найбільш вигідна для України, бо це група країн, які справді мають витрати, і готові витрачати їх на підтримку України. Цей конструктивний шлях попереду, і, можливо, найкращий спосіб допомогти Україні отримати вкрай необхідні системи ППО Patriot та іншу важливу зброю якомога швидше.
Згідно з висловлюваннями Трампа, Сполучені Штати передадуть найновітнішу техніку разом із ракетними системами Patriot та пусковими установками. Як зазначає Джейкоб Кіркеґаард, Україна може отримати до п'яти батарей Patriot, які вже вироблені та зберігаються у країнах НАТО.
Джейкоб Кіркеґаард, провідний дослідник аналітичного центру Брюгеля в Брюсселі та Інституту Петерсона у Вашингтоні.
Важливо відзначити, що як Трамп, так і генеральний секретар НАТО публічно висловили свою рішучість у реалізації цих поставок під егідою Альянсу. Таким чином, вперше за тривалий час у нас з’явилися підстави для оптимізму: ця зброя може потрапити в Україну не через кілька місяців, а всього за кілька тижнів.
На думку Гаррі Неделька, старшого директора геополітичної консалтингової компанії Rasmussen Global, ймовірно, що країни НАТО використовують цей механізм для передачі своєї зброї Україні, в той час як США закуповують нові поставки для відновлення своїх військових запасів.
Гаррі Недельку, високопрофесійний керівник у галузі геополітичного консалтингу в компанії Rasmussen Global:
Це сприятливий розвиток подій. З політичної перспективи це є позитивним знаком. Хоча конкретного плану не було представлено, напрямок вже визначено. Насправді, це угода між обіцянками Трампа та реальними потребами на місцях, адже Україні критично необхідна ця зброя. Європейські країни надають те, що можуть, а американці згодом поповнюють свої арсенали.
Експерти вважають, що непередбачувана поведінка президента США може стати серйозною перешкодою для реалізації плану. Тому, на думку одного з фахівців, не слід відкладати його втілення.
Джейкоб Кіркеґаард, провідний дослідник аналітичного центру Брюгеля в Брюсселі та Інституту Петерсона у Вашингтоні.
Я переконаний, що коли на столі з'являються гроші, це означає, що Трамп має "угоду", і він може запевнити своїх виборців, що це не обтяжить американських платників податків. Це абсолютно відрізняється від дій Джо Байдена, що завжди має велике значення для Трампа. Це, мабуть, найкращий варіант, на який ми можемо розраховувати.
Гаррі Недельку, високопрофесійний керівник у галузі геополітичного консалтингу в компанії Rasmussen Global:
Існує ризик, що, хоча наразі ситуація розвивається у вірному напрямку і спостерігаються позитивні зміни у Вашингтоні та у позиції Трампа, йому бракує стабільності в політичній сфері. Водночас, ми спостерігаємо явне збільшення зобов'язань Німеччини в оборонній сфері та підтримці України.
Експерти підкреслюють, що план з постачання зброї для України наразі лише на етапі ідеї та концепції. Повністю сформульовану стратегію з усіма необхідними деталями ще потрібно чекати. Проте, в будь-якому випадку, це є позитивним кроком уперед.