Зеленський відкинув варіант транспортування російського газу через територію України під маскою азербайджанського.
Контракт "Нафтогазу" та "Газпрому" на транзит російського газу до Європи спливає 1 січня 2025 року
Україна не має наміру відновлювати угоду з російською компанією "Газпром" щодо транспортування газу до Європи та не дозволить транзит російського газу під маскою азербайджанського. Таку заяву зробив президент Володимир Зеленський у четвер, 19 грудня.
На пресконференції в Брюсселі президент, коментуючи питання про російський газ, категорично відмовився від ідеї продовження угоди з "Газпромом", термін дії якої закінчується 1 січня 2025 року. Ця угода передбачала транспортування російського газу через територію України до європейських держав.
"Ми не плануємо продовжувати транзит російського газу. Не дозволимо заробляти додаткові мільярди на нашій стражданні. Будь-яка країна, яка отримує вигоду від дешевих ресурсів з Росії, неминуче опиниться в залежності від неї – питання лише терміну: місяць чи рік. Це частина їхньої стратегії. Тому транзит російського газу для нас не є варіантом", - підкреслив Володимир Зеленський.
Президент зазначив, що провів бесіду про газові питання з прем'єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо, який нещодавно закликав Україну підтримувати транзит російського газу і нафти до своєї країни. Хоча президент не уточнив, про який саме газ йдеться, ймовірно, лідери обговорювали російський газ, що планується транспортувати до Словаччини під виглядом азербайджанського.
"Я йому чітко пояснив: (це можливо), якщо це буде газ не Росії, іншої країни... Але ми не хочемо гратись у гру, коли ця інша країна отримує від Росії газ, потім транзитує свій газ. Це те саме, що продовжувати заробляти на цій війні і продовжувати передавати гроші Росії", - підкреслив Володимир Зеленський.
У червні 2024 року агенція Bloomberg повідомила про те, що в Європейському Союзі розглядають можливість продовження постачання газу через українську газотранспортну систему після закінчення угоди з російським "Газпромом". Зокрема, згідно з інформацією агентства, ЄС аналізував варіант закупівлі газу з Азербайджану, який могли б транспортувати через українські трубопроводи до європейських країн, використовуючи російські магістралі. Ця ініціатива була особливо актуальною для Австрії та Словаччини, які досі залежать від імпорту газу з Росії.
Нагадаємо, що наприкінці жовтня НАК "Нафтогаз України" заявила про намір не продовжувати транзит російського газу після завершення дії контракту в 2024 році. За словами представника компанії Олексія Чернишова, Україна вже готова відмовитися від газового транзиту, оскільки Російська Федерація не виконує свої зобов'язання за угодою — не сплачує належні суми, що призводить до фінансових втрат для "Нафтогазу".