Аналітичне інтернет-видання

»Переділ медіа-простору: політична лотерея чи цілеспрямований план?»

konstytutsiya-ukrayiny-e1561708787475-1

Виталий КУЛИК

У середу 27 квітня об 11.00 годині в інформаційному агентстві УНІАН відбулась прес-конференція об’єднання громадських ініціатив „Об’єктивна реальність” на тему: „Переділ медіа-простору: політична лотерея чи цілеспрямований план?”
„Переділ медіа-простору: політична лотерея чи цілеспрямований план?”

Внаслідок непрозорої політики ліцензування ЗМІ, яка залишилась нам у спадок від колишньої влади, низка ЗМІ вже відчула на собі тиск з боку нової влади. Так новопризначений склад Нацради, який неодноразово наголошував, що цей державний регулюючий орган у галузі телерадіомовлення працюватиме виключно на засадах чесності, прозорості й демократичності, вже розпочав перевірку деяких телеканалів та радіостанцій. Проте досі незрозуміло, якими критеріями користується Нацрада, вибираючи суб’єкти для перевірки.

Телекомпанії „Тоніс” і ТЕТ, а також радіостанція „Європа 107 FM” заявляли публічно про тиск на них з боку Нацради та про продовження процесу незаконного розподілу регіональних частот. Невизначеною залишається ситуація навколо регіональних ліцензій телеканалів НТН та КРТ. Як відомо, ряд телеканалів отримували свої ліцензії на мовлення через суд. Втім, ця практика продовжується і при новій владі.

11 квітня 2005 року Господарський суд міста Києва прийняв рішення у справі за позовом ТОВ „Тоніс-Юг” (засновника телеканалу Тоніс”) до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення стосовно конкурсу на право мовити на 40ТВК у м. Тернополі, 60 ТВК у м. Запоріжжі, 60 ТВК у м. Одесі, 59ТВК в Рівненські області, 39 ТВК у м. Черкасах та 59 ТВК у м. Чернігові.

Рішення Нацради стосовно переможців конкурсу на частоти та видачі їм ліцензій на мовлення визнані недійсними. Таким чином, Господарський суд фактично анулював право мовлення ряду телекомпаній на ці частоти. Це „Телерадіокомпанія „Град” ”, „Телерадіокомпанія „НБМ” (один з засновників „5-го каналу”), Рівненська обласна держтелерадіо компанія, „Муніципальна телевізійна мережа”(м. Запоріжжя) та „Телерадіокомпанія „Люкс”.

Також Господарський суд зобов’язав Нацраду внести зміни до ліцензії на мовлення каналу в регіонах. Таким чином „Тоніс” додатково отримав право мовлення на частоти в Черкасах, Херсоні, Полтаві, Чернігові, Хмельницькому, Кіровограді, Кременчуці, Луганську, Житомирі, Сімферополі, Сумах, Запоріжжі, Кривому Розі, Луцьку, Тернополі та інших містах України.

Таким чином, можна стверджувати, що підходи до вирішення „ліцензійних” проблем не змінилися. Також зрозуміло, що ситуація з наданням ліцензій „Тонісу” аналогічна подібній ситуації з телеканалом НТН, який в даний момент очікує судового рішення.

Нагадаємо, що суд по „справі НТН” буде проходити 28 квітня. Якщо рішення суду буде інакшим, ніж у ситуації з „Тонісом”, можна буде впевнено говорити про практику подвійних стандартів у вирішенні ліцензійних проблем українського медіа-простору.

Як заявив запрошений на прес-конференцію експерт, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, вихід з непростої ситуації, що склалася навколо ліцензування телеканалів, все ж таки є. На його думку, вирішити проблему може прийняття так званого «нульового варіанту». Це означає, що треба визнати за всіма телеканалами всі їх права на мовлення. Адже вони не винні в тому, що при колишньому режимі їм доводилося працювати в умовах недосконалого законодавства. Після визнання всіх ліцензій, необхідно буде ввести мораторій на видачу нових і розширення старих ліцензій. Водночас виконавча влада має ініціювати внесення змін в законодавство, щоб подібне не повторилося в майбутньому.

Представники об’єднання громадських ініціатив „Об’єктивна реальність” мають на меті і далі привертати увагу громадськості до правових колізій, які виникають через недосконалість законодавчої бази у сфері ліцензування. На їх думку, це створює середовище для зловживань та можливості застосування подвійних стандартів у прийнятті рішень стосовно певних телеканалів. Крім того, напередодні парламентської виборчої кампанії 2006 року у деяких політиків виникає спокуса здійснити „зачистку” медіа простору під потреби власних політичних сил. Як вважають представники громадських ініціатив, громадськість повинна встановити контроль над дотриманням законності у сфері медіа.

Читайте також