Азов пропонує оголосити 28 липня Днем пам'яті тих, хто загинув у полоні | Еспресо

Відповідне повідомлення опублікували у Telegram-каналі 1-го корпусу НГУ "Азов".
"Протягом більш ніж 11 років війни з загарбниками тисячі українців, як військових, так і цивільних, стали жертвами тортур і принижень у ворожих руках. Багато з них не витримали страждань і загинули в полоні. Інші ж були жорстоко вбиті цілеспрямовано, як це сталося з бійцями Азову в ніч з 28 на 29 липня 2022 року в Оленівці," - зазначається у повідомленні.
Заступник командира 1-го корпусу НГУ "Азов", підполковник Святослав "Калина" Паламар, висловив своє бачення важливості вшанування пам'яті тих, хто, на жаль, не мав можливості відчути свободу і загинув у полоні ворога.
"Україна вжила значних заходів, щоб вшанувати пам'ять загиблих героїв. Але є одна категорія, яка досі залишається непоміченою - це наші військовополонені. Ті, хто загинув у неволі. Ті, кого катували в російських тюрмах. Ми повинні закріпити в національній пам'яті цих людей. Необхідно встановити символічний фундамент і визначити знакову дату - 28 липня. У цей день ми повинні нагадувати світові про жорстокість та нелюдське ставлення нашого ворога - Росії. Ворога, який порушує правила ведення війни та міжнародні норми", - підкреслив Паламар.
Він нагадав, що саме цього дня - 28 липня, три роки тому Росія вчинила один із найцинічніших воєнних злочинів - масову страту українських військовополонених в Оленівці.
"Щонайменше 53 захисники України були вбиті в колонії № 120 після того, я виконали наказ і склали зброю, сподіваючись на дотримання міжнародного права під наглядом міжнародних організацій. Більшість з них - оборонці Маріуполя, зокрема бійці "Азову", які пройшли пекло "Азовсталі", - зазначив Паламар.
Він зазначив, що, за свіжими даними ООН, більше 90% українських військових, які потрапили в полон, зазнають тортур у руках російських військ.
"І справжня цифра, ймовірно, ще вища. Катування не є окремими випадками - це цілеспрямована державна політика Росії", - заявив Паламар.
Він надіслав звернення до президента України та Верховної Ради з пропозицією оголосити 28 липня Днем пам'яті жертв катувань серед українських військовополонених.
"Це наш етичний обов’язок. Це підтвердження того, що навіть у тяжких умовах наші співвітчизники залишалися справжніми борцями, і держава не має права про них забувати", - підсумував Паламар.
Збройні сили РФ у ніч на 29 липня 2022 року здійснили прицільний навмисний артилерійський обстріл виправної установи в населеному пункті Оленівка, Донецької області, де утримувалися українські полонені.
Внаслідок вибуху було знищено приміщення, де утримувалися українські полонені: загинуло 53 особи, а більше 130 отримали травми.
У здійсненні теракту Росія звинуватила Україну: нібито удар здійснили реактивною системою залпового вогню Himars, яку Київ отримав від США. Загарбники навіть продемонстрували уламки, за їхніми словами, боєприпасу, нібито знайдені на місці події. Міноборони РФ запросило експертів, фахівців з ООН і Червоного Хреста в колонію в Оленівці. Однак доступ представникам міжнародних організацій до місця трагедії не надали.
11 жовтня 2022 року Україні вдалося повернути тіла 62 військових, серед яких були й ті, що загинули під час масової страти в Оленівці. Проте, точна кількість жертв цього злочину та імена загиблих стануть відомі лише після проведення ідентифікації.
25 липня Верховний комісар ООН з прав людини Волкер Тюрк відкинув заяви Росії щодо нібито обстрілу Оленівської в'язниці з використанням ракетних систем HIMARS, а також засудив безкарність за вбивства українських військовополонених.
29 липня Служба безпеки України оголосила про підозру щодо осіб, причетних до масового вбивства українських військовополонених в Оленівці Донецької області в липні 2022 року. Серед підозрюваних - колишній керівник Волноваської колонії "ДНР" Сергій Євсюков та його екс-перший заступник Дмитро Нейолов.
У грудні 2024 року активісти з правозахисних організацій направили звернення до Міжнародного кримінального суду з вимогою провести розслідування стосовно масового вбивства та тортур українських військових, які стали військовополоненими в Оленівці.