Аналітичне інтернет-видання

Чи знизяться ціни на бензин? Яким чином Трамп впливає на нафтову індустрію та які наслідки це матиме для цін в Україні?

Завдяки висловлюванням президента США Дональда Трампа, глобальні ринки переживають значні коливання. Ціна на нафту падає, Росія втрачає мільйони доларів щодня, а українці мають можливість спостерігати за зниженням вартості бензину і дизельного пального.

Про найбільш ймовірні сценарії розповів Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів НТЦ "Психея", у коментарі для YouTube-каналу РБК-Україна. Інформацію надає видання Контракти.UA.

Основное:

Зміни на глобальному ринку нафти почалися ще до того, як Трамп ініціював торгову війну. Причиною цього стало рішення ОПЕК скасувати квоти, що мало на меті витіснити з ринку виробників з високими витратами на видобуток. У травні очікується подальше зниження цін через збільшення пропозиції. Однак, через тарифи Трампа і реакцію трейдерів, замість поступового зниження на 1-2 долари за барель, ціни різко впали, пояснює співрозмовник.

"І ми маємо зараз мінімальні котирування за останні чотири роки. Скоріше за все, ця ситуація буде тривати і надалі. Тому що попри 90-денну паузу щодо тарифів, всі розуміють, що Трамп може змінити рішення одним постом в соцмережі", - каже Рябцев.

Очевидно, що тривалий спад продовжиться. Це підтверджують прогнози провідних фінансових установ, які зазначають, що середня ціна на нафту марки Brent буде значно нижчою, ніж очікувалося раніше. Така ситуація створює сприятливі умови для імпортерів, водночас негативно позначаючись на експортерах, як зазначає фахівець.

Наприклад, Росія, з її значними витратами на видобуток, не зможе змагатися з такими країнами, як Саудівська Аравія, Кувейт та Об'єднані Арабські Емірати. У цих регіонах собівартість видобутку нафти становить приблизно 10 доларів за барель, тоді як у багатьох російських компаніях цей показник досягає 40 доларів.

З урахуванням майбутніх знижок на російську нафту Urals (від 12 до 14 доларів за барель у порівнянні з Brent), навіть якщо ціни залишаться на нинішньому рівні близько 60 доларів за барель, російська нафта опиниться на межі собівартості, яка становить 45-50 доларів за барель. Це, у свою чергу, призведе до щоденних втрат для московського бюджету в розмірі не менше 70 мільйонів доларів через недоотриманий прибуток. Експерт Рябцев вважає, що ситуація може погіршитися в майбутньому.

Падіння цін на нафту призведе до зниження вартості бензину та дизельного пального.

"Найголовніше, щоб гривня не ослабла щодо євро. Якщо цього не станеться, можна прогнозувати подальше зниження цін на нафтопродукти в Україні, принаймні на 3 гривні за літр. Це цілком можливо протягом квітня," - висловив свою думку експерт.

Ціна на нафту може опуститися до 40 доларів, якщо Трамп не досягне угоди з країнами, для яких він призупинив підвищені митні ставки на 90 днів. Це призведе до зменшення обсягів світової торгівлі, зниження попиту та зменшення можливостей для купівлі нафти. У разі таких подій фондові ринки можуть зазнати падіння, оскільки останнім часом спостерігалося зростання в секторах акцій, валют і сировини.

"Капітал буде переміщатися між цими трьома ринками. Очевидно, що в умовах низького попиту нафта навряд чи зможе залишитися островом стабільності. Тому інвестиції з ринку нафти можуть перейти в інші сектора. Наприклад, більше коштів може бути вкладено в акції Tesla або в акції компаній, що підтримують Трампа," - коментує Геннадій Рябцев.

Є ймовірність, що у випадку ескалації торгової війни між США та іншими країнами, ціна нафти може впасти до 40 доларів за барель — і це не буде лише мрією. Особливо з огляду на те, що зараз фактично вартість нафти вже на цьому рівні, зазначив він.

На жаль, Росія не розвалиться, навіть якщо нафта буде по 40 доларів. "Скоріше росіяни будуть менше їсти, але навряд чи Путін буде скорочувати обсяги військового бюджету. Більше того, він буде забирати кошти з будь-яких інших проєктів і перекидати на війну в Україні. Це якраз і є двіжуха, про яку він казав", - прогнозує експерт.

Щодо України, то не слід очікувати зменшення бойових дій, оскільки зниження доходів Росії не призведе до цього. Крім того, мита стали для Дональда Трампа новою розвагою, і він здавалося, забув про свої наміри стати миротворцем.

А по-друге, коли падають ринки, Україна буде менше виручати за власний експорт. Основні експортні позиції - олійні та зернові культури - будуть дешевшати, і буде здешевлення всього, зокрема, металів. А це означає менше надходження валюти і послаблення гривні.

"Якщо ми зіткнемося з незначним падінням, яке не стане сюрпризом для більшості українських бізнесменів, це можна вважати позитивним моментом. Проте будь-які коливання, такі як рецесія на глобальному ринку, можуть негативно позначитися на українській економіці, яка вже страждає від наслідків війни", - зазначив Рябцев.

Щодо Сполучених Штатів, навряд чи Трамп усвідомлює всі наслідки торговельної війни з іншими країнами. Імовірно, якщо всі заплановані мита почнуть діяти, це призведе до серйозних проблем. Існує ймовірність, що у 2025 році світ зіткнеться з рецесією, і глобальна економіка може опинитися в мінусі.

"З огляду на це, дуже важкі часи будуть, і все залежатиме від того, чи вдасться стримати загострення війни між США і Китаєм. Тому що Китай - це найбільша держава-імпортер і найбільший споживач усього в світі. А також найбільший експортер майже всього, що споживається в світі. Я не знаю, на що розраховує Трамп, тим паче якщо, не дай Боже, загострення торгівельної війни переросте в реальну, наприклад, за Тайвань. Напевно, всі тоді забудуть про російсько-українську війну і будуть займатися іншим", - додав експерт.

Дональд Трамп закликає Європу інвестувати в американські енергоносії на суму 350 мільярдів доларів. Якщо розглянути ціну газу, яка коливається в межах 350-400 доларів за тисячу кубометрів, то це становить практично весь обсяг закупівель Європи в міжсезонний період.

"По-перше, у Америки немає стільки. По-друге, не Трамп вирішує, хто і куди буде продавати цей газ. Вирішують приватні компанії", - пояснює Рябцев.

На його переконання, якщо країни Південної Азії запропонують більш вигідні ціни, то американські танкери попрямують до Китаю, Індії та інших країн. Загалом, вимоги президента США виглядають дещо парадоксально, адже ми маємо справу з вільним глобальним ринком, і, очевидно, Трамп не усвідомлює, як функціонує сучасна світова економіка.

"Виглядає так, ніби всі забули про стіну на мексиканському кордоні та обіцянки швидкого завершення війни в Україні. Тепер ми спостерігаємо нові відстрочки щодо мит і ескалацію торговельної війни з Китаєм. Складається враження, що у нього просто немає належних завдань, і він бездумно хапається за все нове, немов дитина за іграшкою. В кінцевому підсумку, він ламає все, що може, і переходить до наступного об'єкту уваги. Це не схоже на політику, а радше на щось безглузде," - зазначив співрозмовник.

Здається, він вважає вирішення проблеми, яке першим приходить у голову, найкращим. Але будь-яка складна проблема має просте неправильне рішення, що й демонструє адміністрація Трампа, додав Рябцев.

Читайте також