Понад одна третина українців переконані, що протягом наступних п’яти років Україна зможе стати членом Європейського Союзу, згідно з результатами опитування | УНН
35% українців вірять у вступ до ЄС протягом 5 років, а 54% вважають можливим членство в ЄС без НАТО. Більшість опитаних (57%) вважає, що західні партнери роблять недостатньо для перемоги України.
Приблизно 35% громадян України вважають, що наша країна зможе приєднатися до Європейського Союзу протягом наступних п’яти років.
Про це УНН повідомляє з посиланням на опитування "Зовнішня політика і безпека. Настрої українського суспільства" проведене "Інфо Сапієнс" на замовлення Центру "Нова Європа".
З Європейським Союзом, але без Північноатлантичного альянсу?
Багато українців не усвідомлюють зв'язок між вступом до НАТО та Європейського Союзу. Згідно з опитуванням, 53,9% респондентів вважають, що Україна може стати членом ЄС незалежно від членства в НАТО, адже ці процеси не є взаємопов'язаними. Водночас понад третину опитаних (34,4%) вважають, що Україні спочатку потрібно забезпечити свою безпеку, що можливо лише через приєднання до НАТО.
Варто зазначити, що представники Європейського Союзу часто визнають, що він не може забезпечити безпеку так, як це робить НАТО, незважаючи на існування свого аналога статті 5 – статті 42.7. Ця стаття залишається актуальною для обговорень у тих європейських столицях, де не підтримують або вважають малоймовірним членство України в НАТО.
Також варто зазначити, що значна підтримка ідеї членства України в Європейському Союзі без приєднання до НАТО може вказувати на недостатню дискусію в суспільстві щодо безпекових умов, необхідних для інтеграції та членства України в ЄС. Адже насправді Київ потребує гарантій безпеки не лише для забезпечення свого європейського курсу, а й для захисту процесу вступу до ЄС.
34% надзвичайно оптимістичних європейців
Більше третини громадян України (34%) вірять, що країна стане частиною Європейського Союзу в найближчі п’ять років. Подібні оптимістичні прогнози висловлюють і представники української влади. 17,2% опитаних вважають, що цей процес може затягнутися на десять років. 16,8% респондентів вважають ймовірним, що членство в ЄС можливе "щойно завершиться війна". 11% українців прогнозують, що на шлях до євроінтеграції піде більше десяти років.
Серед українців не так вже й багато відвертих скептиків: лише 13% опитаних вважають, що Україні не судилося стати членом Європейського Союзу.
Самокритика на шляху до ЄС
63% українців вважають, що нам потрібен тиск ЄС і США, аби подолати корупцію. Українські політики у різні часи часто вдаються до стандартної практики: як тільки закордонні спостерігачі звертають увагу на корупційні виклики, в Україні відразу починаються розмови про втручання у внутрішні справи. "А хіба в ЄС корупції немає", - подвійні стандарти - ще один улюблений трюк захисників "суверенітету корупції"
При цьому українці переважно скептично ставилися до подібного роду аргументів, вбачаючи в ЄС і США надійних однодумців-партнерів, які сприятимуть позитивним змінам в Україні.
ЄС оцінив прогрес України на шляху до вступу: що чекати у 2025 році30 жовт. 2024, 14:51 * 18775 переглядiв
Розчарування в західних партнерах
Більшість українців (57,2%) вважає, що партнери роблять недостатньо задля перемоги України.
Близько 40% людей вважають, що наші партнери роблять все можливе для досягнення нашої перемоги. Водночас в багатьох відповідях на це опитування відчувається відчуття виснаження та розчарування серед українців. Схоже, що західний підхід до підтримки України, який полягає в принципі "стільки, скільки знадобиться", зазнає невдачі не лише в експертному середовищі, але й у суспільстві в цілому.
Зазначається, що невідомо, як довго і в яких обсягах Захід буде спроможним і надалі підтримувати Україну.
Зусилля деяких західних політиків знайти спільну мову з путіним (можливо, в обмін на неприпустимі для Києва компроміси) стають дедалі помітнішими. Відчуття негативних змін впливають на оцінки та настрої українського населення. Це яскраво відображається у відповідях на питання про довіру до міжнародних лідерів.
В Україні спостерігається зростання прибічників переговорів з рф, але за належних передумов - опитування10 груд. 2024, 09:56 * 6240 переглядiв
Справка
Дослідження було проведено ТОВ Info Sapiens на замовлення Центру "Нова Європа" у період із 15 листопада по 27 листопада 2024 року.
У дослідженні взяли участь 1000 респондентів.
Опитування проводилося методом CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера, computer-assisted telephone interviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.
Вибірка репрезентативна населенню України віком 16+ за статтю, віком, регіоном, розміром населеного пункту проживання до повномасштабного вторгнення відповідно до останніх наявних даних Державної служби статистики України на 01.01.2022.
Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1% з вірогідністю 0.95%.
Опитування не проводилось на тимчасово окупованих територіях АР Крим, м. Севастополя, Донецької і Луганської областей та інших, що перебувають під окупацією.