Згідно з опитуванням, більша частина українського населення готова погодитися на відмову від вступу до НАТО в обмін на "потужнішу військову допомогу".

Фото: Радіо Свобода/Сергій Нужненко
Соціологи провели дослідження, яке виявило, які аспекти мирних угод є найважливішими для українців. Виявилося, що значна частина населення готова поступитися своїми прагненнями щодо вступу в НАТО, якщо це супроводжуватиметься "збільшеною військовою підтримкою". Ці результати були отримані в рамках опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).
Соціологи сформулювали п'ять вимірів-компонентів "пакетів" домовленостей: гарантії безпеки; членство в ЄС; контроль над територіями; мовна політика; суверенітет України.
Для кожного з п'яти критеріїв було представлено від 2 до 4 варіантів. Респонденту випадковим чином обирався один рівень для кожного критерію, після чого це об'єднувалося в потенційний пакет мирних угод. Учасник дослідження мав вирішити, чи є цей пакет прийнятним, чи він вважає його абсолютно неприйнятним. Таким чином, кожному респонденту пропонувався унікальний пакет з п'яти категорій (для різних учасників пакети були, відповідно, різними). В результаті було створено 96 унікальних варіантів угод.
Гарантії безпеки: якщо пакет мирних угод передбачає повну відмову від вступу до НАТО, а також відсутність миротворців і додаткової зброї, то ситуація буде такою, що 44% населення можуть підтримати цей пакет, тоді як стільки ж (44%) будуть рішуче проти. При цьому навіть серед тих, хто готовий прийняти відмову від НАТО та відсутність миротворців або зброї, ця підтримка досягається лише завдяки наявності в пакеті певних позитивних аспектів, таких як членство в ЄС або повернення під контроль України окремих територій. Наприклад, якщо відмова від НАТО і відсутність миротворців чи зброї буде поєднана з відмовою від ЄС, підтримка такого пакету знизиться до 37%, тоді як частка рішучих противників зросте до 52%.
Якщо пакет міститиме специфічні гарантії безпеки, це, безумовно, збільшить число його прихильників. Найбільшу підтримку отримає варіант, який передбачає не стільки членство в НАТО, скільки активну військову допомогу Україні. Таким чином, навіть якщо вступ до НАТО відтерміновано на 10-20 років, але Україна отримує значну кількість озброєння (системи ППО, літаки, танки тощо), 54% населення висловлять готовність прийняти цей пакет, тоді як 35% залишаться категорично проти.
Пакет, що передбачає приєднання до НАТО, має підтримку 49% населення, тоді як 38% виступають категорично проти. Щодо пакету з миротворцями, 47% висловлюють підтримку, а 43% категорично відкидають цю ініціативу.
У випадку приєднання до Європейського Союзу в рамках мирних угод, 55% населення висловлюють готовність підтримати відповідний пакет, тоді як 34% виступлять категорично проти.
Якщо до пакету буде додано повернення Півдня України, його популярність зросте до 50% (при цьому 38% виступлять категорично проти). А в разі, якщо він охопить повернення всієї території, включаючи Донбас і Крим, підтримка може досягти 57% (при цьому 30% будуть категорично проти).
Соціологічні дослідження свідчать, що актуальні вимоги Росії, які були проголошені публічно, вважаються абсолютно неприйнятними і, скоріше за все, будуть відкинуті більшістю українського населення. Українці демонструють відкритість до компромісів і гнучкість, але рішуче виступають проти "миру за будь-яку ціну".