Аналітичне інтернет-видання

Кредит, взятий для погашення іншого кредиту, завжди веде до збільшення заборгованості.

Боргова політика України залишається незмінною. Нас все більше ставлять в залежність від боргових зобов'язань.

У наступному фінансовому році уряд має намір збільшити обсяги запозичень, роблячи це більш активно та рішуче!

Хто з вас пам'ятає слоган олімпійців "Citius, Altius, Fortius!", що в буквальному сенсі означає "швидше, вище, сильніше"? Це справжнє відображення нашої суті!

У 2021 році Україна позичить на внутрішньому та зовнішньому ринках понад 702 млрд.грн, з яких понад 439 млрд.грн спрямує на погашення боргів.

Одним із способів залучення фінансування є ОВДП (облігації внутрішньої державної позики), які часто мають короткий строк погашення. У результаті, обсяг запозичень може перевищити попередньо очікувані показники.

Яка саме?

Все залежить від способу придбання ОВДП, формування відсоткових ставок на цінні папери та термінів їх погашення, які, в свою чергу, будуть визначатися умовами фінансового ринку та іншими чинниками.

Для прикладу, станом на 17.09.2020 року загальна сума залучених коштів стосовно виконаних угод з купівлі/продажу ОВДП на вторинному ринку за 2020 рік склала 256,8 млрд.грн. У державному бюджеті на 2020 рік заплановано провести таких запозичень на суму 377,6 млрд.грн. Є ймовірність, що до кінця року план навіть можуть не виконати.

У 2019 році картина була дещо іншою. Планувалося позичити 202 млрд.грн, а по факту було залучено на внутрішньому ринку 295,73 млрд.грн.

Саме тому, на нашу думку, варто звернути увагу на динаміку змін прогнозованих виплат за державним боргом, згідно з інформацією Міністерства фінансів України.

Прогнозовані витрати на обслуговування державного боргу в періоді з 2020 по 2045 роки, згідно з чинними угодами станом на 1 вересня 2020 року, складуть 517,94 млрд грн. З цієї суми 322,11 млрд грн піде на погашення та обслуговування облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). На початок фінансового року ці показники становили 400,7 млрд грн та 231,22 млрд грн відповідно. Протягом дев'яти місяців цього року боргове навантаження на ринку ОВДП збільшилось на 90,89 млрд грн.

Іншими словами, ми брали в борг більше коштів під вищі відсоткові ставки і на коротші терміни, ніж це було потрібно для погашення боргів за облігаціями внутрішньої державної позики протягом фінансового року.

Читайте також