"Це повністю співпадає з інтересами України," -- заявив Присяжнюк, коментуючи результати президентських виборів в Румунії.

Новообраний президент Румунії Нікушор Дан, 18 травня 2025 року. Фото: AP/Andreea Alexandru
"Це історично високий рівень участі на президентських виборах у Румунії."
У Румунії вибрали нового президента. Ним став ліберальний кандидат та чинний мер Бухареста Нікушор Дан. Він отримав 53,6% голосів, а проросійський кандидат Джордже Сіміон - 46,4%. В який спосіб Нікушор Дан зміг мобілізувати своїх виборців і як йому вдалося подолати 20% відставання від свого опонента, яке було за підсумками першого туру?
Так, це дійсно цікаве явище. Власне, з самого початку останньої фази передвиборчої кампанії, протягом останніх двох тижнів експерти закликали до стратегії, яка акцентувала б увагу на підвищенні явки. Як свідчать результати, їм це вдалося. Адже понад 60% виборців взяли участь у голосуванні, що стало найвищим показником за останні 20 років, якщо я не помиляюся. Це рекордна явка на президентських виборах у Румунії. Завдяки цьому Нікушору Дану вдалося зменшити відставання в 20%, яке спостерігалося під час першого туру з Джорджем Сіміоном. Я також вважаю, що існували певні розчарування, пов’язані з поведінкою Джорджа Сіміона після першого туру, під час дебатів та його окремих висловлювань.
Сіміон: абсолютний популізм у дії.
А які вчинки його справили враження на можливих шанувальників?
Тільки уявіть, як формувався цей наратив у Сіміона, коли вони вступали в президентську кампанію. Однією з ключових обіцянок було – "кожному румуну доступне житло за 35 тисяч євро". Транспаранти з цими словами заполонили всю країну, а обіцянки звучали з усіх куточків. Використовувалися різні технології, зокрема збір підписів від тих, хто бажав отримати житло в майбутньому, з натяком на величезну програму. Це був доволі яскравий приклад популізму, але його реалізація була ретельно структурована, з чітким розподілом етапів і меседжів, що дозволяло досягнути кожного мешканця в будь-якій громаді. Стратегія була детально опрацьована у рамках популістської кампанії. Під час другого туру виборів його запитали: "Пане Сіміон, яким чином ви плануєте виконати ці обіцянки щодо доступного житла?" І він відповів: "Це була маркетингова стратегія". Таким чином, Джордже Сіміон сам визнав, що десь була методичка, а десь він просто не вписувався у загальний план.
"Феномен ультраправих рухів у Румунії має свої особливості, які відрізняються від ситуації в Угорщині та Польщі."
Це викликає асоціації з Трампом, який не раз стверджував, що зможе завершити війну між Росією та Україною всього за добу. Потім він уточнив, що це було лише перебільшення, метафора, і насправді не мав на увазі таке.
Безумовно. Подібним чином намагається діяти і Джордже Сіміон. Однак я вважаю, що в цьому аспекті він не є наслідувачем Трампа. У Трампа є певний надмірний досвід у бізнесі, тоді як Сіміону, навпаки, цього досвіду трохи бракує. Проте я не стала б списувати його з рахунків. Це лише початок його політичної кар'єри. У суперниках важливо помічати сильні сторони, і він насправді є дуже обдарованим і харизматичним політиком. Я впевнена, що він ще проявить себе. Феномен ультраправого руху в Румунії має свої особливості, які відрізняються від тих, що ми спостерігаємо в Угорщині та Польщі. Його слід детально вивчити, адже ця політична сила з 2020 року постійно розвивається, подвоюючи свої результати на місцевих виборах. Вони здобули місця в Європейському парламенті та приєдналися до групи консерваторів і реформістів, яку очолює Джорджія Мелоні. Таким чином, вони постійно зміцнюють свої позиції. В принципі, в нормальній країні за звичайних умов таке політичне протистояння, як президентські вибори, є звичайним етапом на початку успішної кар'єри. Крім того, посилення проєвропейського курсу Румунії цілком відповідає інтересам України.
Кандидат на пост президента Румунії, голова партії AUR Джордже Сіміон, 6 травня 2025 року. Фото: AP/Андреа Alexandru
"Збереження проєвропейського курсу Румунії має велике значення."
Задовго до проведення цього голосування, на Мюнхенській безпековій конференції, віцепрезидент США Джей Ді Венс висловив критику на адресу румунської влади та Європейського Союзу, заявивши, що вони нехтують правами виборців і забули про справжні цінності. Він звернув увагу на те, що в Румунії були скасовані результати попередніх президентських виборів через зовнішнє втручання. Чи є наразі якісь нові коментарі від пана Венса стосовно результатів виборів, або ж є ймовірність зміни його позиції щодо внутрішньої політики Румунії?
Насправді, я ще не встигла ознайомитися з американськими коментарями, оскільки мала можливість поспілкуватися з Нікушором Даном і задати йому кілька цікавих запитань. Тож наразі я ще розбираюся з власними думками після цієї ночі. Хотіла б підкреслити, що в найгіршому варіанті Румунія могла стати плацдармом для тиску Вашингтона, з новою адміністрацією Трампа, на Брюссель, у питанні солідарності, єдності та коаліції охочих. Тому збереження проєвропейського курсу Румунії було вкрай важливим, особливо з огляду на безпекові виклики, агресію Росії та загальну єдність Європи. Це, звичайно, ніяк не ставить під сумнів стратегічне партнерство між Румунією та США. Водночас активніша і більш масштабна участь Бухареста в європейських ініціативах (у сфері безпеки, енергетики, підтримки євроінтеграції Молдови та України тощо) мала велике значення. Це було важливо і для Росії, яка прагнула зруйнувати такі зусилля. На жаль, в цій ситуації перетнулися інтереси нової адміністрації США та Кремля. Тому ми стали свідками того, що відбувалося – політичні заяви Джордже Сіміона, які нагадували трампістські наративи, свідчили про його перехід з відверто проросійського Джорджеску (Келін Джорджеску - ред.) до румунського трампіста, що стало тривалою кампанією. Сіміон постійно з'являвся в компанії Келіна Джорджеску, обіцяючи зробити його прем'єр-міністром. Це, звісно, стало б катастрофою. Румунія не була б відкрито проросійською, але ставала б антиєвропейською.
Сіміон програв навіть в Росії
Здається, що представники діаспори віддали більше голосів Сіміону, ніж Дану. Яка причина цього явища?
Не скажіть. Наприклад, навіть у самій Росії Сіміон програв, наскільки я бачу результати по діаспорі. Діаспора теж неоднорідна. Вони голосували і за Дана, і за Сіміона. Так само і в середині Румунії. Була дуже значна кількість голосів і за Сіміона, і за Дана. Я би розподілила це на таку собі "класову боротьбу", тому що кожен із кандидатів орієнтувався на різного виборця, на різні соціальні прошарки населення. Тобто, якщо для Сіміона - це глибинний народ, скажімо, фермери були, з якими він загравав, молодь, яка починає шукати себе у дорослому житті, сільське населення, то Нікушор Дан, як мер Бухареста - політичні еліти, інтелектуальні еліти, громадянське суспільство. Тобто, це його електоральна база, яка йшла за ним. Тому, я думаю, це можна додати як третій фактор, чому Нікушору Дану вдалося зменшити цю дистанцію в 20%, яка виглядала майже неможливою.
Дан: "Буде проєвропейська збалансована політика"
Про що ви з Даном встигли поспілкуватись цієї ночі?
Безумовно, тематика підтримки України була в центрі уваги. Проте, мене, перш за все, цікавило, яку політичну орієнтацію обере Румунія — проамериканську чи проєвропейську. Це питання має велике значення не тільки для нас, а й для східного флангу НАТО, а також для передбачуваності зовнішньої політики Румунії. Зокрема, в контексті євроінтеграції важливо, якими будуть відносини Бухареста з Брюсселем. Нікушор Дан зазначив, що він дотримуватиметься проєвропейської та збалансованої політики. Я вважаю, що це була відверта відповідь, яку він міг дати в перші години після свого обрання. Звісно, також обговорювалося, чи отримав він вітання від президента Зеленського і чи планує він відвідати Україну.
(19 травня Володимир Зеленський поспілкувався із обраним президентом Румунії, під час розмови він запросив Нікушора Дана приїхати в Україну, а також вони обговорили найближчі можливості зустрітися. Зеленський привітав Дана із перемогою на президентських виборах. "Дуже важливо, щоб Румунія розвивалась і щоб ми всі разом співпрацювали в нашому регіоні й у Європі", - заявив український президент. Він також наголосив, що Румунія - це країна, "від якої багато залежить у питаннях безпеки". "Ми дуже вдячні за внесок у захист життів наших людей. Важливо, що підтримка України продовжиться. Румунія розуміє, наскільки важливою є боротьба за свободу та справедливість", - підсумував український лідер.)
А що він висловив, чого прагне?
Він зізнався, що поки не замислювався над цим, але, безумовно, має бажання. І при цьому відчуває щире тепло в душі.
Маріанна Присяжнюк та Нікушор Дан, 18 травня 2025 року. Зображення: facebook/marianna200.
"Український аспект перетворився на особливу мову політичного спілкування."
Нікушор Дан є мером Бухареста, а перед тим був громадським активістом, який створив антикорупційну, правозахисну організацію, яка боролася за збереження історичної спадщини, історичного обличчя Бухареста. Як румунське суспільство стало настільки зрілим, що не повелося на популістські гасла, а сприйняло доволі складну риторику, яку треба розуміти і перейматися нею?
По-перше, я би так не знецінювала виборця. По-друге, в кожного напрямку також є своя певна комунікаційна лінія, своя пропаганда, я в нейтральному ключі зараз використовую цей термін. Що ще додає? Це, звісно, безпекова ситуація. Вона оголює ці страхи, емоції. І мені здається, що в той момент, коли проти України триває російська агресія, ті речі, які України навіть не стосуються, промовляються мовою оцього українського фактору. Тобто все, що навіть не про Україну - зараз про Україну. І український фактор став своєрідною політичною мовою. Тому, я думаю, це загострює відчуття, емоції, страхи, надію. І навіть якщо кандидат не використовує популістичні гасла, вони все одно запалюватимуть цю гіперболізовану реакцію, тому що люди відчувають небезпеку.
"Для Румунії звично після виборів опинятися в політичній кризі."
Нікушор Дан не має власної політичної партії в парламенті. Як це вплине на його майбутню діяльність?
На мою думку, ситуація ускладниться. В Румунії після виборів зазвичай спостерігається політична криза. Я дуже переживаю, щоб не повторилася ситуація 2012 року, коли фактично Конституційний суд заблокував посаду президента. Тоді виникли конфлікти між прем'єром Віктором Понтою, який також брав участь у виборах, і Траяном Бесеску, який був усунений з посади. Це дійсно великий ризик, особливо враховуючи, що Конституційний суд Румунії, як ми вже бачили, може бути інструментом політичної гри. Я не оцінюю, просто зазначаю факти з сучасної історії Румунії. Таким чином, ризики, безумовно, залишаються. Зараз головне завдання — забезпечити політичну стабільність.
Читайте також: "За відсутності скандалів на президентських виборах у Румунії переможе Дан. Прогноз політтехнолога"