Аналітичне інтернет-видання

Чи є необхідність Україні у мігрантах для заповнення вакансій на ринку праці: позиція Міністерства соціальної політики.

Оксана Жолнович підкреслила, що Україна володіє внутрішніми ресурсами, здатними допомогти у подоланні дефіциту робочої сили на ринку.

В Україні виникла проблема нестачі робочої сили на ринку праці. Хоча залучення мігрантів може допомогти вирішити цю ситуацію, пріоритетом має стати повернення українців, які працюють за кордоном, а також перепідготовка вже наявних співробітників.

"Щодо іноземних мігрантів треба розуміти, що імміграційна політика потребує часу, знань і фінансів. Не вийде побудувати успішний імміграційний кейс без цього. Адже іммігранти, які приїхали в країну, не знають її мови, законів, не мають роботи та житла, - це суттєве додаткове навантаження на бюджет і ресурси країни. Тому ефективніше залучати на ринок праці тих українців, які сьогодні до нього ще не залучені", - розповіла міністр соціальної політики Оксана Жолнович в інтерв'ю виданню "Обозреватель".

Вона зазначила, що в Україні всього 16% осіб з інвалідністю мають роботу, тоді як у Європі цей показник досягає 50%. Крім того, лише 47% жінок беруть участь у трудовій діяльності, у той час як серед чоловіків цей показник становить 67%.

"На мою думку, в Україні ще існує потенціал для інтеграції людей у ринок праці. Тому потреба у залученні значної кількості іноземців для роботи в країні виглядає трохи перебільшеною," - зазначає Жолнович.

У той же час вона зазначила, що на кінець 2024 року за межами України перебуває 5,2 мільйона українських вимушених мігрантів. Згідно з прогнозами Центру економічних стратегій, після завершення війни за кордоном можуть залишитися 1,7 мільйона українців у найбільш оптимістичному сценарії, 2,3 мільйона — за помірного та 2,7 мільйона — у песимістичному.

"Ми постійно підтримуємо зв’язок з представниками тих держав, які надали притулок нашим громадянам, для обговорення можливостей повернення українців на батьківщину та потенційних реінтеграційних виплат, що сприятимуть відновленню їхнього життя в Україні після повернення. Проте наразі акцентувати увагу на масовому поверненні українців додому не є доцільним, оскільки війна все ще триває, і кількість обстрілів мирних міст зростає. У той же час, уряд активно працює над створенням умов, які роблять Україну привабливим місцем для життя, праці та виховання дітей, і ми сподіваємося, що завдяки цим зусиллям щонайменше 3,5 мільйона українців виявлять бажання повернутися додому," - підкреслила керівниця відомства.

Українські біженці мають можливість залишитися в Європі на постійній основі. Відповідно до свіжого дослідження, проведеного українським Центром економічної стратегії, тільки 43% українських біженців по всьому світу мають намір повернутися додому, тоді як два роки тому цей показник становив 74%.

Згідно з даними Євростату, українські біженці сприяли зниженню рівня безробіття в Польщі та Чехії до рекордних 2,6%. У Німеччині цей показник становить 3%, тоді як в Іспанії, яка має найгіршу ситуацію серед країн Єврозони, безробіття досягає 10%. У Швеції рівень безробіття складає 8,9%, а Греція і Фінляндія мають однаковий показник у 8,7%.

Читайте також