Чи може Сирія зазнати розпаду внаслідок втрати влади Асадом: погляди аналітиків та політичних діячів.
Безліч фахівців підкреслює, що відсторонення російського впливу є ключовим фактором для процвітання країни в майбутньому.
Протягом багатьох років сім'я Асадів утримувала владу в Сирії, встановивши авторитарний режим. З 2000 року Башар аль-Асад стояв на чолі країни, а його політика призвела до спалаху громадянської війни. У грудні опозиційні групи в Сирії оголосили про те, що тепер вони контролюють уряд республіки.
З 2000 року Сирію очолює Башар аль-Асад, чия політика стала причиною спалаху громадянської війни. У грудні опозиційні угруповання країни оголосили, що тепер вони беруть на себе управління республікою.
Відомо, що сирійський диктатор із сім'єю прилетів до Москви, а хто очолюватиме Сирію наразі невідомо.
ТСН.ua підготував різноманітні прогнози стосовно майбутнього країни, яка звільнилася від диктаторського режиму.
Завершення правління Башара Асада є ключовою віхою в історії Сирії, зазначає журналіст BBC.
Асад став президентом у 2000 році після кончини свого батька Хафеза, який очолював країну протягом 29 років. Методи їхнього управління мають багато спільного: обидва підтримували авторитарний режим. Як зазначає журналіст, завершення п'ятдесятирічної епохи правління родини Асадів може суттєво змінити співвідношення сил у регіоні.
Вплив Ірану значно зменшується, а Сирія під керівництвом Асада була частиною зв'язку між іранцями та Хезболлою, адже відігравала ключову роль для передачі зброї та боєприпасів цьому угрупованню.
Хезболла в даний момент переживає значне ослаблення після року бойових дій з Ізраїлем, і перспективи її розвитку виглядають вкрай невизначеними. Іран, у свою чергу, продовжує підтримувати хуситів у Ємені, які останнім часом стали мішенню для численних авіаударів.
Усі ці групи, а також збройні сили в Іраку та ХАМАС у Газі складають так звану "вісь опору" Тегерану, яка на сьогодні суттєво послаблена.
Цей новий розподіл викликав величезне задоволення в Ізраїлі, де Іран сприймається як серйозна загроза для національної безпеки.
Багато хто вважає, що цей наступ не міг би відбутися без благословення Туреччини. Туреччина, яка підтримує деяких повстанців у Сирії, заперечує підтримку угрупованню HTS, яке має коріння в Аль-Каїді та насильницьке минуле. Останніми роками угруповання показувало що змінило свою риторику, зокрема їхні останні повідомлення дипломатичні мають тон примирення.
Однак, багато світових керівників висловлюють занепокоєння щодо можливостей цього угруповання. Як зазначає кореспондент BBC, різкі трансформації можуть створити вакуум влади, який, у свою чергу, може призвести до хаосу і ще більшого насильства, що є досить небезпечним.
Після можливого падіння Асада, Сирія ризикує перетворитися на укриття для терористичних угруповань, зазначив високопосадовець американського уряду в інтерв'ю журналістам видання New York Times.
У Вашингтоні з побоюванням стежать за ситуацією в Сирії та станом її запасів хімічної зброї. За даними американських розвідників, армія Асада все ще має обмежені резерви хімічних боєприпасів, серед яких є й снаряди, наповнені нервово-паралітичним агентом зарином.
У США побоюються що запаси хімічної зброї можуть потрапити до рук радикалів. Зокрема, серед повстанців є ісламісти із угруповання "Хайят Тахрір аш-Шам". Його лідер, колишній терорист Аль-Каїди Абу Мухаммад аль-Джулані стверджує, що його погляди стали помірними, але на Заході до нього як і раніше ставляться з великою підозрою.
Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос вважає, що падіння режиму родини Асадів, є унікальним процесом, який матиме потужні геополітичні наслідки для всього регіону. Про це він написав у соцмережі Facebook.
Він зазначив, що сирійці втомилися від війни і прагнуть швидкого її закінчення.
Експерт зауважує, руйнована економіка та інфраструктура потребує значних зусиль по їх відновленню. Політичні лідери повстанців усвідомлюють, період ейфорії мине дуже швидко і без дієвого перехідного уряду, який буде визнаний світом, неможливо провести нові вибори, які забезпечать легітимну владу.
Ігор Семиволос підкреслює важливість ініціювати широкомасштабний внутрішньополітичний діалог, що має на меті визначити майбутню структуру територій Сирії та знайти спільне рішення між різними групами.
Згідно з оцінкою фахівця, ймовірність розпаду Сирії, зокрема відокремлення Латакії або курдських територій на північному сході країни, є досить низькою.
Однією з ключових цілей угрупування "Хайят Тахрір аш-Шам" є досягнення незалежності Сирії від іноземних сил. Експерт підкреслив, що, крім російських та іранських військ, частина сирійської території також знаходиться під контролем Туреччини та Ізраїлю.
Ілія Куса, аналітик "Українського інституту майбутнього", експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу висловився про події у Сирії. Він зазначив, що на зустрічі міністрів у Катарі може обговорюватися та конспект формування нового балансу сил у Сирії. Слід враховувати що чимало ісламських екстремістів підняли терористів Ісламської держави на сході, та посилення сирійських курдів, на яких зараз нападають протурецькі сили на північному сході.
"Зрозуміло, що Іран зазнає стратегічної поразки в цьому аспекті. Хоча це не зруйнує можливості Тегерана впливати на регіон, удар все ж буде значним. Проте, як я вже зазначав, це створює як ризики, так і нові можливості для іранської сторони", - підкреслив Куса.
Ігар Тишкевич політичний аналітик зауважив, що контури нового уряду значною мірою визначатиме Анкара, з часткою впливу арабських монархів та, ймовірно, Ірану.
"Чому не РФ ? І тому, що, на відміну від перелічених зовнішніх сил, вона зробила лише одну ставку, працюючи з оточенням Асада. До речі, дивно, враховуючи її спроби працювати з кількома групами одночасно в "проблемних" африканських країнах", - зауважив Тишкевич.
Міністр закордонних справ Анналена Бербок підкреслила, що Сирія не повинна потрапити під контроль нових радикальних груп. Відповідну заяву вона зробила у соціальній мережі Х. На думку міністерки, наразі "неможливо з точністю визначити, що відбувається в Сирії", але очевидно, що для мільйонів її жителів падіння режиму Асада стане першим значним полегшенням після тривалого періоду жорстокостей, вчинених його урядом.
Бербок наголосила на важливості того, щоб країна не опинилася в руках нових радикальних сил, "незалежно від того, яку маску вони на себе надягають".
"Тому ми закликаємо сторони конфлікту взяти на себе відповідальність за всіх сирійців. Це включає в себе всебічний захист етнічних і релігійних меншин, таких як курди, алавіти або християни, а також інклюзивний політичний процес, який створить баланс між групами", - завада вона.
На думку міністерки, якщо ключові гравці всередині країни та за її межами нарешті почнуть діяти в інтересах сирійського народу, може розпочатися шлях до миру, наголосила Бербок.
Канцлер ФРН Олаф Шольц, коментуючи події у Сирії наголосив, що зараз головне відновити у країні порядок і не допускати порушень прав громадя, пише Укрінформ.
"Сирійський народ пережив неймовірні страждання. Тому відставка Асада з поста в Сирії є позитивним сигналом," - зазначив канцлер.
За його словами, Башар Асад переслідував свій народ, і на його совісті лежить величезна кількість загублених життів. Багато людей змушені були покинути Сирію, в тому числі й переїхати до Німеччини.
Наразі Шольц підкреслив важливість швидкого відновлення правопорядку в Сирії. Він зазначив, що всі релігійні громади та меншини повинні мати гарантії захисту як у теперішньому, так і в майбутньому. Німецький політик вважає, що політичне вирішення конфлікту в Сирії можливе відповідно до резолюції 2254 Ради Безпеки ООН.
"Про тих, хто буде при владі в майбутньому, ми судитимемо залежно від того, чи дають вони можливість усім сирійцям жити гідно та самовизначатися, захищати суверенітет Сирії від зловмисного втручання третіх сторін і жити в мирі зі своїми сусідами", - зазначив Шольц.
Глава зовнішньої політики Європейського Союзу Кая Каллас висловила свою думку щодо краху режиму Башара Асада в Сирії, підкресливши, що це свідчить про вразливість Росії та Ірану.
У своєму пості на платформі X (Twitter) високий представник ЄС підкреслила, що "відновлення Сирії стане тривалим і нелегким процесом". Водночас вона впевнена, що падіння режиму Асада є позитивним та "довгоочікуваним" кроком вперед. "Це також вказує на вразливість його союзників - Росії та Ірану".
У Міністерстві закордонних справ України висловили свою оцінку ситуації в Сирії. Вони підкреслили, що ці події вказують на вразливість путінського режиму, який не має можливості вести бойові дії на двох фронтах і залишає своїх найвідданіших партнерів без підтримки, аби зосередитися на продовженні агресії проти України.
Падіння режиму Асада значно ослабить російський експансіонізм, оскільки Москва протягом багатьох років використовувала сирійську землю, її ресурси та населення як основу для розширення свого деструктивного впливу на Близькому Сході. Це сприяло дестабілізації регіону, загрожуючи безпеці сусідніх держав.
Глава Міністерства закордонних справ України Андрій Сибіга підкреслив, що наразі основним завданням є відновлення безпеки в Сирії та захист людей від актів насильства. Міністр зазначив, що потрібно зосередити всі зусилля на стабілізації регіону та забезпечити всебічний політичний діалог для створення ефективно діючих державних інститутів.
Сирійському народу необхідно підтримувати єдність та цілісність своєї нації.
У МЗС переконані, що довгострокова безпека Сирії залежить від завершення російської присутності в цій державі. Всюди, де присутні російські військові чи найманці, вони несуть лише смерть, розруху, нестабільність та беззаконня.
У Міністерстві закордонних справ висловили надію на розвиток двосторонніх зв'язків та активізацію політичного діалогу між Києвом і Дамаском.
Зазначимо, що раніше міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс висловив переконання, що ситуація в Сирії ілюструє потенціал для перемоги над Росією в Україні.