Аналітичне інтернет-видання

Чи варто українцям остерігатися масштабної депортації з території США?

Сувора міграційна політика стала одним із ключових аспектів, на яких ґрунтувалася виборча кампанія Дональда Трампа. Лише через кілька днів після його інавгурації газета Washington Post повідомила, що Імміграційна і митна служби США (ICE) отримала наказ затримувати від 1300 до 1500 осіб щоденно. Нещодавно з'явилася інформація, що приблизно в той же період адміністрація Трампа нібито пропонувала Україні приймати депортованих зі США громадян інших країн.

У цілому, США мають намір впродовж року вислати мільйон нелегальних мігрантів.

"За перші 100 днів USCIS (Служба громадянства та імміграції США) поклала край катастрофічній "гуманітарній" політиці часів Байдена, яка сприяла шахрайству та дозволяла злочинцям-іноземцям легально жити та працювати в наших громадах; сприяла арештам злочинців, які намагалися отримати імміграційні пільги; і вперше за десятиліття забезпечує реєстрацію кожного іноземця в США відповідно до вимог закону"" - заявив речник USCIS Метью Трагессер наприкінці квітня. Він додав, що часи експлуатації імміграційної системи США минули.

"Іноземці, які хочуть жити та працювати в Америці, повинні робити це легально або виїхати", - заявив він.

Стіна на кордоні між США та Мексикою в Сан-Дієго, Каліфорнія, фото: Getty Images

Безсумнівно, міграційна стратегія уряду Трампа поставила під загрозу ситуацію українців, які емігрували до Сполучених Штатів після початку масштабного вторгнення. Мова йде про більше ніж 240 тисяч українських громадян, які знаходилися в США в рамках програми Uniting for Ukraine, яка на даний момент призупинена.

"На сьогодні є дві основні імміграційні програми для українців, які уже в США: Uniting for Ukraine (U4U) та статус тимчасового захисту, так званий TPS, - каже у коментарі Еспресо співорганізатор 12-го фестивалю української громади на Стейтен Айленді в Нью-Йорку Роман Костюк. - Всі еміграційні адвокати, з якими я спілкувався, рекомендують українцям, які перебувають за програмою U4U, подати заявки на перехід на статус тимчасового захисту, оскільки цей статус розповсюджується не лише на Україну, але й набагато інших країн. І під цей статус вже давним-давно є законодавство".

Роман Костюк зазначає, що більшість нових українців, з якими він спілкується, вже подали документи для отримання статусу тимчасового захисту.

На даний момент усі подані заявки були прийняті, однак рішень ще не було. Імміграційні адвокати також повідомляють, що поки не мали підтверджених випадків, коли українцям продовжили б перебування в США за програмою тимчасового захисту. Люди отримали інформаційні листи, що їхні заявки прийняті, і вони можуть залишатися в США, але офіційних документів, які підтверджують надання статусу тимчасового захисту, досі немає, - зазначає він. - Через це українці, які приїхали після початку повномасштабного вторгнення, опинилися в невизначеній ситуації. Вони знайшли роботу, діти відвідують навчальні заклади, але наразі їм не зрозуміло, що чекає їх у майбутньому.

Водночас він висловлює надію, що незабаром можуть бути оголошені нові умови участі в програмі U4U.

"На минулому тижні я звертався до еміграційної служби США для отримання інформації про продовження програми U4U. Вони повідомили, що 90-денний період, запроваджений Дональдом Трампом, закінчується у травні, тому нові умови для українців в рамках програми U4U будуть оголошені в цьому місяці. Умови зазнають суттєвих змін, але програма, за попередніми даними, не закривається, – зазначає Роман Костюк. – Поки що неясно, чи зможуть українці, які ще не прибули до США, подавати заявки на цю програму і приїжджати, або ж нові вимоги стосуватимуться лише тих, хто вже в Сполучених Штатах і встиг подати документи до початку паузи. Очікується, що нові умови будуть опубліковані на офіційному веб-сайті Міграційної служби. Тож залишається тільки чекати."

За словами Олени Бондарук, яка живе у США уже майже 20 років, українці, які приїхали у США в останні роки й ще не мають громадянства чи права на постійне перебування, змушені відкласти усі плани.

Безумовно, люди мають свої щоденні плани, проте в більш широкому сенсі всі ці наміри виявилися під загрозою. Олена Бондарук зазначає, що багато новоприбулих, здебільшого через програму U4U, фактично живуть сьогоднішнім днем. Нещодавно значна кількість людей, які прибули за цією програмою, отримала електронні листи з повідомленням про можливу депортацію протягом наступних 30 днів. Проте вже наступного дня надійшло спростування, що це була помилка і що українських мігрантів це не стосується. Але важко уявити, в якому емоційному стані опинилися ті, хто отримав ці повідомлення.

У найскладнішій ситуації опинилися українці, які не дотрималися міграційних норм. Серед них є ті, хто прибув до США за туристичними візами, але перевищив дозволений термін перебування. Також є особи, які потрапили в США через мексиканський кордон.

Олена розповідає про свою знайому, яка вивезла свого 10-річного сина з України в умовах війни, що почалася в квітні. Вона вже перебувала в США напівлегально і не могла покинути країну. Тож, вирішивши ризикнути, вона повернулася в Україну, забрала сина та матір, після чого вирушила в Мексику. Після перетворення кордону їх статус змінився на нелегальний. Спершу їх помістили в детеншн (схоже на вʼязницю), але через п'ять днів відпустили. Вона носила електронний браслет, а тепер зобов'язана відмічатися. Незважаючи на всі труднощі, вона зізнається, що життя триває: дитина відвідує школу, а чоловік працює.

Одночасно Роман Костюк зазначає, що українців, які знаходяться в США без дозволу і можуть підлягати депортації, майже не існує.

"За часів президентства Джозефа Байдена, всі українці, які в'їхали в країну за туристичними візами або іншим легальним шляхом, мали можливість отримати статус тимчасового захисту. Це означає, що навіть невелика частка осіб, які перетинали кордон з Мексикою, змогли легалізуватися під час його адміністрації. Я не чув про випадки, коли під час правління Трампа люди, прибувши з туристичними візами, залишалися в країні."

Згідно з інформацією Світового конгресу українців, на території США проживає 1,03 мільйона українців, проте більшість з них приїхали ще до початку повномасштабного вторгнення. Водночас українська спільнота в США насправді є значно більшою, оскільки деякі особи, які вже народилися в Америці, відзначають свою українську ідентичність. Вони активно підтримують нових іммігрантів, допомагаючи їм з оформленням документів та пошуком роботи.

Роман Костюк розповідає, що лише у Нью-Йорку українська громада налічує близько 200 тисяч осіб - це і стара діаспора, і новоприбулі.

"Українці, які були народжені в США або переїхали сюди більше двох десятиліть тому, активно підтримують нових іммігрантів. Вони намагаються знайти їм роботу у своїх компаніях і навіть селять їх у своїх домівках. Як зазначає Роман Костюк, багато людей приїздять до родичів. Тим, хто переїхав до США після початку повномасштабного вторгнення, вдалося досягти певного рівня життя в Україні, що полегшує їхню адаптацію тут. Вони прагнуть розпочати власний бізнес. Однак з моменту призупинення програми U4U, українці практично не прибувають до країни, а ті, хто приїхав пів року тому, вже знайшли роботу," - додає він.

Анна Муха, львів'янка, що живе в Нью-Джерсі вже понад 15 років, зазначає, що в сучасних умовах американці більше турбуються про своє фінансове становище, ніж про життя мігрантів, включаючи українських біженців.

"У мене не так багато знайомих, які приїхали до США під час повномасштабного вторгнення. З приходом Трампа, увага американців зовсім на іншому - тарифи. У моєму колі, це тема номер один, бо від цих змін існування багатьох компаній під питанням, а відповідно, і робочих місць, - каже вона. - Ті американці, з якими я працюю, в захваті від українського президента. Їм соромно за те, як поводить себе американське керівництво. Водночас раніше український прапор був на кожному кроці. Тепер - рідкість... Одним словом, ніхто не знає, що буде завтра".

Згідно з висловлюваннями Олени Бондарук, ставлення до українських мігрантів залишилося незмінним з моменту приходу Трампа, проте тепер американці більше уваги приділяють власним проблемам.

"Змінилися акценти загалом. Якщо раніше місцеве населення здебільшого жаліли й допомагали чим могли мігрантам, то тепер гасло дня - допоможи собі. А ще часто чути "brace for impact" - це такий сталий вираз, що використовують при трощах літаків. Щось на кшталт - підготуйтесь/згрупуйтесь для удару. Якщо вже громадяни не США знають, що саме їх чекає далі, то що ж казати за мігрантів?" - каже Олена.

Читайте також