Аналітичне інтернет-видання

Чи зможе Дональд Трамп суттєво вплинути на економічне зростання Європи?

Зворотний відлік розпочався: у торговельному конфлікті з Європейським Союзом президент США Дональд Трамп нещодавно оголосив про намір ввести 30-відсоткові мита на європейські товари. Ці заходи мають набути чинності 1 серпня, що є остаточним терміном для досягнення угоди між ЄС та США. Раніше Трамп пригрозив європейським країнам введенням 50-відсоткових мит, які мали початися 9 липня. Однак за два дні до цього терміну він вирішив перенести крайній термін для досягнення угоди на серпень. Наразі тривають переговори з Європейським Союзом.

Отже, ще зарано робити прогноз, як саме розвиватиметься ситуація, чи ескалація в цій суперечці вже є неминучою. Так само незрозуміло, до яких саме заходів у відповідь на американські тарифи може вдатись ЄС. Але з огляду на небачений досі тиск, до якого вдалась упродовж останніх місяців американська адміністрація, міжнародні інвестори тим часом дедалі скептичніше оцінюють перспективи економіки США й натомість демонструють дедалі більший інтерес щодо Європи, при цьому вони особливо придивляються до найбільшого народного господарства в ЄС - Німеччини.

Цікавим підтвердженням цього є дані з ринку: з початку року американський фондовий індекс S&P 500, який служить індикатором стану економіки США, зріс на 7 відсотків, тоді як німецький індекс Dax підскочив майже на 20 відсотків. При цьому Dax неодноразово фіксував нові рекорди. Від моменту повторного обрання Трампа на пост президента американська валюта знецінилась більше ніж на 10 відсотків щодо євро. Подібні негативні тенденції спостерігаються також у відношенні долара до британського фунта та швейцарського франка.

Тим часом Міжнародний валютний фонд критикує, що американський державний борг може вийти з-під контролю. Президент Німецького Бундесбанку Йоахім Наґель (Joachim Nagel) застеріг під час травневої зустрічі міністрів фінансів країн Великої сімки (G7) у Канаді перед загрозою підвищеної турбулентності на фінансових ринках, якщо торговельну суперечку зі Сполученими Штатами не вдасться незабаром владнати.

Наґель не підбирав слова, коли говорив про токсичну суміш, складовими якої є падіння курсів акцій, ослаблений американський долар і водночас зростання прибутковості державних цінних паперів після оголошення високих штрафних мит для майже всіх торговельних партнерів США: "Інколи мене охоплює відчуття, що ми перебуваємо зовсім недалеко від того моменту, коли фінансові ринки може охопити термоядерна реакція", - висловив свої побоювання голова німецького центробанку.

Перед тим, що США мають завелику державну заборгованість, застерегла нещодавно в інтерв'ю виданню Financial Times й заступниця директора-розпорядника МВФ Гіта Гопінат. Вона закликала Сполучені Штати взяти нарешті під контроль "дедалі більшу" заборгованість.

За даними американського міністерства фінансів, державна заборгованість США перевищує 36 трильйонів доларів. Торік це відповідало 120 відсоткам валового внутрішнього продукту (ВВП), що майже вдвічі перевищує рівень заборгованості Німеччини. І щороку гора боргів стає все вищою і вищою: очікується, що 2025 року дефіцит бюджету США становитиме понад 6,5 відсотка економічного виробництва.

Економіст Ганс-Вернер Зінн вважає, що модель державного боргу, якою користувалися Сполучені Штати, стає все менш ефективною. "Американцям доведеться почати економити. Цей спосіб життя, що базується лише на торгових центрах і кількох виробництвах, не може продовжуватися безкінечно", - підкреслив він у бесіді з DW, коментуючи ситуацію як колишній президент мюнхенського інституту економічних досліджень ifo.

З огляду на таку ситуацію зрозуміло, що США шукають можливостей, як позбутися торговельного дефіциту у відносинах з ЄС, каже Ральф Осса (Ralph Ossa). Однак, як і більшість його колег, головний економіст Світової організації торгівлі також вважає, що Сполучені Штати пішли в цьому питанні хибним шляхом. "З економічної точки зору аналітики власне дотримуються спільної думки, що мита - це не той інструмент, за допомогою якого беруться за проблему торговельного дефіциту", - зауважив Осса в розмові з DW.

Він провів аналогію між поведінкою США і людиною, яка постійно витрачає більше, ніж заробляє, в результаті чого опиняється в борговій ямі. "Якщо я, скажімо, як Ральф, маю боргові труднощі — наприклад, через надмірні покупки автомобілів — один із варіантів вирішення ситуації полягає в оподаткуванні цих покупок, аби зменшити їх кількість. Але, звичайно, це не найефективніший спосіб розв'язання проблеми," — прокоментував свою точку зору Осса, розмірковуючи над американським підходом.

Агресивна торговельна та митна політика Трампа відлякує інвесторів і спонукає їх розвертатися в бік Європи, наголошує голова державного німецького банку розвитку KfW Штефан Вінтельс (Stefan Wintels). "Під час моїх виступів у Нью-Йорку, Лондоні та Цюріху я спостерігаю, що інтерес міжнародних інвесторів до Німеччини зростає", - сказав Вінтельс в інтерв'ю німецькому діловому виданню Handelsblatt. За його словами, лише за кілька місяців настрої міжнародних інвесторів відносно Європи та Німеччини повністю змінилися. Вінтельс визнав, що вперше за свою 30 річну професійну кар'єру він спостерігає таку швидку зміну настроїв. "Ми повинні зробити все для того, аби скористатися цим позитивним моментом для Німеччини та Європи", - наголосив голова KfW.

Європа також привертає увагу міжнародних гігантів, таких як американська інвестиційна компанія Blackstone. Генеральний директор компанії Стівен Шварцман оголосив про плани інвестувати близько 500 мільярдів доларів у європейські країни впродовж наступного десятиліття. У світлі геополітичних змін, Європа стає все більш привабливою для інвесторів, особливо завдяки багатомільярдним ініціативам, спрямованим на модернізацію інфраструктури та розвиток оборонної промисловості в Німеччині. "Ми бачимо в цьому значну можливість для себе, - зазначив Шварцман в інтерв'ю Bloomberg TV. - Ви починаєте змінювати свій підхід, і ми вважаємо, що це призведе до підвищення темпів економічного зростання".

У ЄС справді розпізнали, що внутрішній європейський ринок, який налічує майже 450 мільйонів споживачів, слід зробити більш ефективним. З огляду на глобальні торговельні війни Європейська комісія вирішила взятися за "десять найбільших проблем", які стримують розвиток внутрішнього ринку. Медійній онлайн-платформі "Table Briefings" вдалося отримати інформацію про стратегічний документ ЄС, який віднесено до категорії "чутливих" і який містить наступний розрахунок: для компенсації 20-відсоткового скорочення експорту до США країнам ЄС достатньо підвищити обсяги внутрішньої торгівлі на 2,4 відсотка. Досягти цього, як вказано в цьому документі, можна, зокрема, за допомогою скорочення рівня бюрократії. У виграші від цього мають бути передусім малі та середні підприємства, яким у майбутньому, незважаючи на внутрішні національні кордони, діяти в межах ЄС стане ще простіше.

Також у Брюсселі визнають важливість прискорення переговорів про угоди вільної торгівлі з такими країнами, як Індія та Індонезія. Європейському Союзу необхідно уникнути повторення ситуації, яка склалася з економічним союзом Меркосур, де обговорення тривали цілих двадцять років.

Але Європа вже зараз має зиск від зміни ставлення до старого континенту. На початку червня в Берліні відбулася конференція інвесторів "SuperReturn International". У форумі взяли участь тисячі найбільших інвесторів - це і пенсійні фонди, і страхові компанії, і суверенні фонди з усього світу, з активами в управлінні на загальну суму близько 46 трильйонів євро. За даними Bloomberg, з огляду на зростання глобальних економічних ризиків керівники таких великих інвесторів, як BC Partners, Permira і Brookfield Asset Management, висловилися на користь Європи як місця для інвестицій.

Фінансовий гігант з Нью-Йорка, Apollo Global Management, який вже влив близько 100 мільярдів доларів у європейські активи зі своїх загальних 800 мільярдів, планує значно розширити свою присутність у регіоні в найближчі десять років, особливо в Німеччині. "Ми бачимо можливість інвестувати 100 мільярдів доларів тільки в цю країну протягом наступного десятиліття", – зазначив президент Apollo Джим Зелтер в інтерв'ю Financial Times, підкресливши, що ця сума складно перевершити в глобальному контексті.

Читайте також