Причини для заборони TikTok в Україні: як ця платформа перетворилася на інструмент російського впливу.

Нещодавно стало відомо про численні дослідження, що вивчають негативний вплив ТікТок на українську громаду. Як власник акаунту з 146 тисячами підписників, я мав можливість проводити власні експерименти та аналізи.
У моїй стрічці чи не кожне друге пропоноване відео - як не стьоб із ТЦК, так жахливі історії про бусифікацію, життя ухилянтів (добре і забезпечене) чи мобілізованих (погане й недовге). Усе зроблено якісно - видно серйозну роботу.
І це при тому, що я знаходжуся в досить вузькому інформаційному сегменті – в ТікТок переглядаю переважно політичний контент. Проте мережа настільки насичена подібними відео, що жодна інформаційна бульбашка не здатна зменшити цей потік.
Щодо експериментів: я активно досліджую теми та формати, які можуть зацікавити широку аудиторію, уникаючи при цьому тих трендів, які мені не до вподоби. На сьогоднішній день найбільше переглядів — 5,4 мільйона — отримало веселощі, пов'язані з відео про кульгавого Путіна, у якому чутно, як тріщить його коліно. Проте, незважаючи на це, мені все ж не вдається перевершити популярність трендів на кшталт "всі ненавидять ТЦК", "ніхто не бажає мобілізуватися", "хто втік — молодець і живе добре", "хто воює — дурень і втратить все без причин".
Мій друг має значно більший за числом підписників акаунт ТікТок і свідомо обрав нішу "Перемога-перемога!" (пробує простими словами в стилі ТікТок розповідати про наші успіхи, про хороші події тощо). Але все одно це не в тренді - хоча він все ж набирає пристойні цифри переглядів.
В цілому, всі намагання протистояти цим тенденціям у ТікТок, які я помічаю, з самого початку приречені на провал. Адже вони, по суті, лише намагаються відтворити російську пропаганду та її методи.
Від самого початку робота ворожих спецслужб з українцями в ТікТок враховує принципову відмінність між російським бидлом і українським... ну, назвемо це "громадянами України з дуже некритичним мисленням".
У традиційно закритому авторитарному суспільстві Росії все бидло під жорстким контролем. І покірно та навіть з ентузіазмом ковтає будь-яку ідеологічну начинку, яку йому згодовує Кремль.
А от громадяни України, навіть якщо в принципі неспроможні подужати основи критичного мислення, який би інформаційний заряд не отримували, звикли, що мають змогу впливати на ситуацію. Ну, як мінімум, мали цю змогу: через голосування раз на 4-5 років. Спецслужби РФ, коли формують провокативний контент для українського ТікТоку, враховують цю нетипову для росіян звичку до критики влади й постійну недовіру до держави.
Наші зусилля у боротьбі з цим явищем недостатньо враховують, що українське суспільство є демократичним за своєю природою. Це ускладнює процес формування громадської думки в бажаному напрямку. Тому жодні методи чи найякісніший контент не можуть перекрити тренди, нав'язані ворогом.
Ну, а якщо вже очевидно, що нічого з тих спроб щось вдіяти з ТікТок не виходить, то найлогічніше - просто заборонити широкий канал форматування української громадської думки ворожими спецслужбами. Закрити ТікТок в Україні. Іншого способу я просто не бачу.