Аналітичне інтернет-видання

Ціни на сонячні панелі в Китаї знизились до рівня, що став нижчим за їх виробничу собівартість.

Неправомірна конкуренція спричинила ситуацію, коли китайські фабрики реалізують модулі за цінами, нижчими за їх собівартість, що фактично веде до фінансових втрат для них.

Конкуренція на ринку сонячних панелей та падіння цін на ці вироби в Китаї призвели до серйозних фінансових труднощів для великих виробників, які можуть опинитися на межі банкрутства. Про це повідомляє видання Dialogue Earth, посилаючись на фінансові звіти за третій квартал 2024 року.

Заводи працюють у збиток

Ситуація в китайському секторі сонячної енергетики продовжує погіршуватися. У свіжому звіті компанії JinkoSolar, одного з провідних виробників фотоелектричних систем, зазначається, що виручка знизилася на 23%, а прибуток зменшився на 37,1% у порівнянні з минулим роком.

Ці труднощі стосуються не лише його. Як повідомляє Bloomberg, компанія Longi Green Technology, ще один великий гравець у цій сфері, зазнає фінансових втрат вже четвертий квартал підряд. Крім того, Tongwei, Trina Solar та JA Solar Technology також оголосили про свої збитки.

З початку 2023 року ціни на всі етапи ланцюга постачання фотоелектричних систем продовжують знижуватися, досягнувши настільки низьких показників, що виробники змушені реалізовувати свої модулі за цінами, нижчими за собівартість, що призводить до фінансових втрат на кожному виробленому виробі. Додатково, уряди західних країн запровадили високі мита або навіть заборони на імпорт китайських панелей, що ще більше зменшує їх прибутковість.

Фактори зниження вартості

Декілька років тому ніхто не міг передбачити такий розвиток подій. Як зазначає Козімо Рейс, експерт з відновлювальної енергії в консалтинговій компанії Trivium Chin, урядова політика, орієнтована на декарбонізацію, а також зростаючий попит на сонячні модулі призвели до завищених сподівань серед виробників та впевненості в стабільному прибутку.

Оптимістичні прогнози та підвищення цін на фоні пандемії стали каталізаторами для значних інвестицій у виробничі потужності. У 2024 році два виробники, Trina та JinkoSolar, планують загалом збільшити свої потужності на 40 ГВт, 50 ГВт та 45 ГВт для виробництва пластин, комірок і модулів відповідно. Наприклад, у США загалом сонячні модулі генерують трохи більше 30 ГВт електроенергії.

Згодом на ринку розгорнулася жорстока боротьба між виробниками, що змусило їх постійно знижувати ціни, аби завоювати прихильність замовників. Ця цінова війна спонукала компанії на всіх етапах ланцюга постачання до вертикальної інтеграції, в результаті чого виникли надлишкові виробничі потужності.

Як і очікувалося, компанії сподівалися компенсувати тимчасові втрати завдяки обсягам, проте жодному з них не вдалося здобути значну частину ринку або витіснити суперників. Наразі багато виробництв працюють лише на рівні близько 50% від своєї максимальної потужності через низький попит на модулі.

Згідно з прогнозом Міжнародного енергетичного агентства щодо світової енергетики на 2024 рік, глобальні виробничі потужності фотоелектричних панелей досягнуть 1100 ГВт, тоді як загальний попит залишиться на рівні лише 425 ГВт, що складає менше половини від виробленого обсягу. Це відбувається попри те, що для досягнення нульових викидів у світі вкрай необхідно прискорити впровадження сонячних та інших відновлюваних енергетичних рішень.

Як зберегти виробництво сонячних панелей у Китаї

Регулятори Китаю разом із галузевими асоціаціями докладають зусиль, аби зупинити це стрімке падіння, проте поки що безрезультатно. Під час засідання, яке відбулося 30 липня, Центральний комітет Китаю висловив заклик до посилення саморегуляції в секторі та засудив антиконкурентні практики.

Китайська асоціація фотоелектричної промисловості (КАФП) висунула пропозицію про встановлення мінімальних цін у середині жовтня. Організація підкреслила, що згідно з чинним антимонопольним законодавством Китаю реалізація товарів нижче їх собівартості може вважатися правопорушенням.

На сьогоднішній день китайські компанії активно розглядають можливості для отримання нових прибутків за межами своєї країни. Зокрема, багато з них відкривають виробничі потужності в Південно-Східній Азії, що дозволяє їм скористатися вигідною вартістю робочої сили та продовжувати експорт до країн Західної Європи, де прибутковість вища. Проте, у майбутньому існує ймовірність зростання тарифів, що може знову примусити бізнеси шукати нові локації для виробництва.

Найзручнішим варіантом могло б стати підняття цін і реалізація сонячних панелей в країнах Глобального Півдня за зниженими тарифами. Проте, в цих же регіонах китайські компанії відкривають свої виробництва, що може знизити залежність від імпортованих панелей.

Раніше писали, що ціни на сонячні панелі з Китаю можуть підскочити через зміни в торговельній політиці країни. З 1 грудня уряд знизив податкову знижку на експорт сонячної продукції.

Читайте також