Аналітичне інтернет-видання

Дезінформація випереджає російські війська, стверджує Боболович.

Ілюстративний колаж, створений за допомогою ресурсів сайту Pixabay.

Дезінформація випереджає російські збройні сили.

Останнім часом Росія активізує свою інформаційну кампанію в Україні та країнах Європейського Союзу, інвестуючи значні кошти в дезінформацію та пропаганду. Нещодавно Кая Каллас, глава дипломатії ЄС, охарактеризувала російську пропаганду як військову стратегію, що становить загрозу для безпеки Євросоюзу. Вона також зазначила, що ЄС буде посилювати свої зусилля у боротьбі з дезінформацією, особливо в країнах-кандидатах, щоб протистояти спробам Росії перешкодити їхньому європейському інтеграційного процесу. З початку російської агресії в 2014 році ви активно працювали в зонах конфлікту, а тепер започаткували проект "Чорне Небо - Stop Fake". Яка, на вашу думку, ситуація з поширенням дезінформації в країнах ЄС, зокрема в Польщі?

Я згоден зі словами пані Каллас. Дезінформацією і маніпуляціями Росія займається вже давно. Дезінформація випереджає російські збройні сили.. Вона випереджає її. Навіть якщо на якійсь території ще немає війни, але Росія в ній зацікавлена, там завжди буде російська дезінформація і російська пропаганда. Це відбувається багато років. І це бачить ЄС. Ініціатива "Stop Fake" з 2014 року також про цю загрозу розповідає. Але якщо подивитися саме на цей рік, а особливо на другу половину 2024 року, ми побачимо, що ці процеси дуже посилилися. Насамперед, вони спрямовані на держави, які хочуть вступити в ЄС. Або хочуть ще більшої інтеграції в ЄС. Це такі країни, як Грузія, Молдова.

У Грузії спостерігається інтенсивний інформаційний тиск з боку Росії, що має маніпулятивний характер. Однак Кремль не оминає й ті країни, які вже багато років активно протистоять дезінформації, зокрема й мою рідну Польщу. Тут Росія також намагається діяти, хоча цей процес для неї є досить складним. Справа в тому, що їй значно легше впливати на російськомовні аудиторії, де мова є більш зрозумілою. У Польщі ж ситуація зовсім інша.

Росія завжди прагне експлуатувати напруженість, що виникає між різними країнами, а також внутрішні соціальні конфлікти. У Польщі вона активно підбурює напруження між українцями та поляками. Від початку 2022 року Росія використовує різні обставини, щоб спробувати спровокувати конфлікти між нашими народами. Після початку повномасштабного вторгнення багато українців були змушені залишити свою батьківщину, і значна кількість з них знайшла притулок саме в Польщі.

Існує безліч фальшивок.

Існують певні аспекти російської пропаганди, які спрямовані проти українських біженців у Польщі та інших країнах Європи. Наприклад, поширюється неправдива інформація про те, що українки, перебуваючи в Польщі, нібито забирають польських чоловіків. Інший міф полягає в тому, що українці нібито відбирають робочі місця у поляків, а також отримують величезні виплати з польського бюджету, наче обкрадаючи місцевих жителів.

Дійсно, існує безліч фейків. Проте я знову хочу підкреслити, що саме росіяни змусили українців залишити свої домівки і переїхати до Польщі. Російська пропаганда миттєво почала експлуатувати цю ситуацію. Як тільки українці з'явилися на польському кордоні в 2022 році, росіяни були вже готові з відповідними наративами. Вони поширювали думки про те, що біженці принесуть злочинність і хвороби, а також заберуть робочі місця у поляків. Водночас українцям розповідали, що Польща не прийматиме біженців з України, затримуватиме їх на кордоні, а тих, хто перетне межу, чекатимуть табори з незадовільними умовами. Спочатку цей підхід не дав результату, перший етап пропаганди провалився. Проте така ситуація все ж таки призводить до ряду серйозних викликів.

На сьогоднішній день російська сторона продовжує розповсюджувати свою дезінформацію, зокрема стосовно побутових питань. Вони поширюють чутки, що українські жінки нібито становлять загрозу для польок, оскільки можуть "вкрасти" їхніх чоловіків. Крім того, існує стереотип, що заможні українці використовують Польщу в своїх інтересах та претендують на соціальні виплати. Нажаль, ситуація з мігрантами стала особливо актуальною в контексті складних подій на кордоні, що викликало значний резонанс у Польщі. Це призвело до поширення певних міфів у суспільстві. Російська пропаганда змогла вплинути на погляди поляків, про що свідчать численні соціологічні дослідження. Як результат, змінюється сприйняття українців у Польщі і навпаки.

До цього додався ще один аспект — повернення до історичних питань, зокрема Волинської трагедії. Після тривалих досліджень українських та польських істориків ця тема знову стала актуальною в суспільному дискурсі. Ще більш тривожним є те, що цей фактор почали експлуатувати в політичному контексті.

"Фрагментація суспільства є відображенням російського наративу."

Кілька політиків з Польщі знову звернулися до цього чутливого питання, намагаючись підвищити свій політичний імідж.

Ця тема є надзвичайно делікатною. Вона викликає потужні емоції, і представники Росії це прекрасно усвідомлюють. Вони також знають, що більшість людей не завжди здатна глибоко аналізувати історичні питання. Тому вони маніпулюють емоціями, оскільки це один із засобів пропаганди. Росіяни не цікавляться справжніми історичними фактами, а покладаються лише на емоційний аспект. На жаль, ми спостерігаємо зростання популізму у світі, не тільки в наших країнах. Навіть такі держави, як США, не змогли уникнути його впливу.

Павел Боболович. Фото Світлани Мялик

Політики, які прагнуть вплинути на певну групу виборців, можуть дійсно використовувати подібні теми. Це можна спостерігати як у Польщі, так і в інших країнах. Історичні питання часто стають інструментом для розколу в суспільстві, а такий розкол лише сприяє підтримці російського наративу. Я не стверджую, що всі політики, які піднімають ці питання, є агентами Кремля. Ситуація є набагато складнішою. Проте їхні дії можуть ненавмисно допомагати Кремлю, і в цьому полягає реальна загроза. Наша команда тривалий час працює в рамках ініціативи "Stop Fake", але ми також запустили новий проєкт під назвою "Чорне небо", який представлено польською мовою.

У нашій команді працюють журналісти, які вражають своєю майстерністю спілкування українською мовою.

Окрім вашої роботи на радіо в програмі "Репортаж із Києва", ви також запустили проєкт "Чорне небо", а також його продовження "Чорне небо - Stop Fake". Яким чином вам вдається протистояти російській пропаганді на інформаційному фронті?

Ми прагнемо інтегрувати різноманітні ініціативи, що здійснюються в нашому середовищі. Наша мета – протистояти російській пропаганді, маніпуляціям і дезінформаційним кампаніям. Нещодавно ми отримали фінансову підтримку від Міністерства закордонних справ Польщі, яке вже багато років активно підтримує проект "Stop Fake". На цьому етапі, який ми успішно завершили, ми ставили за мету підвищити нашу експертизу в польсько-українській редакції, зокрема в галузі сучасних технологій, включаючи штучний інтелект. Адже російська пропаганда сьогодні інвестує значні ресурси для досягнення своїх цілей у наших країнах.

Ми розпочали створення перших відеопередач українською мовою. Для українців важливо бачити, що поляки також намагаються спілкуватися українською. У нашій редакції працюють журналісти, які вільно володіють українською мовою. Це будуть подкасти, що звучатимуть українською, польською та англійською. В рамках ініціативи "Stop Fake" ми також запускаємо іспанський сегмент. Ми звернули увагу на іспаномовні країни, оскільки там російська пропаганда має значний вплив. Росіяни активно працюють як в Іспанії, так і в Латинській Америці, де вони поширюють ідеї про необхідність зменшення допомоги Україні. Наша команда прагне підтримати українських партнерів у цій сфері. Сподіваємось, що наше Міністерство закордонних справ підтримає нас у продовженні цієї роботи наступного року.

Де можна переглядати ваші передачі?

Перша платформа, до якої я завжди звертаюся, — це веб-сайт, створений переважно українською командою. На ньому представлений контент англійською, польською та іспанською мовами, і ми закликаємо всіх ділитися ним у соціальних мережах, щоб досягнути спільних цілей. Також у нас є YouTube-канал польською мовою під назвою "Czarne niebo" ("Чорне небо"), з якого можна перейти на сторінку "Чорне небо - Stop Fake", де доступні програми українською та англійською. Ми активно присутні у Facebook та інших соціальних мережах. Наша основна аудиторія охоплює українців, англомовних та іспаномовних користувачів, а також ми постійно працюємо над залученням польської аудиторії. Нам потрібно буде вкласти чимало зусиль, щоб ефективно працювати з іспаномовною аудиторією і донести до них правду. Один із наших журналістів спеціалізується на співпраці з арабськими країнами, тож попереду нас чекає ще багато роботи.

Читайте також