Аналітичне інтернет-видання

"Диверсійні дії Умєрова": які звинувачення висуває ЦПД проти міністра оборони України?

На переконання Центру політичних досліджень, ці кроки Умєрова призвели до остаточного руйнування основної реформи у сфері закупівель оборонної продукції.

ЦПД у своїй колонці на "Українській правді" повідомив, що міністр оборони відмовився виконувати рішення Наглядової ради АОЗ щодо продовження контракту з директоркою Мариною Безруковою ще на рік.

"Також Умєров звільнив двох членів Наглядової ради, які за це рішення проголосували (Тараса Чмута і Юрія Джигиря)", - йдеться у повідомленні.

На переконання Центру політичних досліджень, ці кроки Умєрова призвели до остаточного руйнування основної реформи у сфері закупівель оборонної продукції. - незалежну закупівельну агенцію (АОЗ). Тому вони наполягають на звільненні Умєрова заради порятунку західних грошей на українську зброю.

"Кінцево, бо до цього 9 місяців блокував створення Наглядової ради, а потім - напередодні її запуску - намагався ліквідувати АОЗ шляхом злиття з Державним оператором тилу (ДОТ) під керівництво Арсена Жумаділова", - повідомляють у ЦПД.

Вони зазначили, що основна мета реформи полягала в передачі функцій закупівель з департаментів Міністерства оборони до автономних агенцій (ДОТ і АОЗ).

"Корупційний конфлікт інтересів розгортався на фоні того, що Міноборони мало останнє слово в усіх питаннях щодо закупівель: від вибору постачальників до визначення цін. Це стало інституційною основою для корупційних практик під час управління Міноборони Резніковим. Тому основною вимогою до Умєрова стало створення незалежних закупівельних агенцій", - зазначають в Центрі протидії корупції.

У наступному розділі ЦПД викладає своє сприйняття подій, їх наслідків, а також підкреслює значення реформ у системі:

Створення наглядових рад для агентств стало основною порадою фахівців НАТО, які виконали стратегічний аналіз оборонних закупівель, затверджений під час Саміту Україна-НАТО у Вашингтоні влітку цього року.

Ця реформа була основою залучення західних грошей під купівлю української зброї для ЗСУ (розширення "данської моделі"). І основою для подальшої інтеграції в НАТО.

Зрозуміла, НЕЗАЛЕЖНА, створена відповідно до принципів корпоративного управління, агенція усувала головну тривогу західних урядів – загрозу корупції у використанні коштів їхніх платників податків.

Відповідно до міжнародних норм корпоративного управління, незалежність в управлінні гарантує наглядова рада. Членів цієї ради Умєров усунув, оскільки не погоджувався з їхнім рішенням — він прямо зазначає це у своїх висловлюваннях.

Для західних донорів ситуація виглядає досить прозорою: це фактичне знищення незалежних закупівель і процедур АОЗ, що, в свою чергу, веде до відродження інституційної корупції в сфері оборонних закупівель. Адже знову, як і за часів Рєзнікова, міністр оборони отримує остаточне слово щодо того, що купувати, у кого і за яку ціну.

Оскільки відтепер не має значення, хто буде керувати закупівлями за розпорядженням міністра — наступним указом він може замінити цю особу на когось ще більш відданого.

Чи може це привести до повної зупинки фінансування української армії західними країнами? Сподіваємося, що ні, але це безумовно призведе до значного скорочення таких поставок. І справді, це скорочення буде відчутним. Вже зараз ми спостерігаємо перші негативні реакції від наших міжнародних партнерів.

Особливо важливо, якщо західні еліти й надалі вважатимуть, що дії Умєрова підтримуються Зеленським. У такому випадку це негативно позначиться не лише на "данській моделі", а й на всій західній допомозі Україні.

Це питання стає особливо актуальним саме тепер, коли Зеленський прагне налагодити відносини з командою Трампа, для якої такі дії можуть виявитися як червоний сигнал або ж зручним приводом.

Президент звертається до нової адміністрації Трампа з проханням надати гарантії безпеки, включаючи членство в НАТО та продовження військової допомоги. У той же час, його міністр оборони підриває інституцію, що лежить в основі співпраці з НАТО та фінансування української армії від міжнародних партнерів.

Саме з цієї причини важливо терміново донести до західних еліт, що скасування ключової реформи в оборонних закупівлях є особистою ініціативою міністра, а не офіційною політикою президента Зеленського.

Ми не знаходимо іншого способу підтвердити це, окрім як звільнити Умєрова.

Тепер кілька нюансів і паперів.

Отже, 21 січня Наглядова рада АОЗ ОДНОГОЛОСНО (це має велике значення) приймає рішення:

1) про продовження контракту діючої директорки (Безрукової) ще на рік;

2) про проведення комплексного аудиту АОЗ, із залученням міжнародної ради аудиторів НАТО.

І це абсолютно раціональне та зрозуміле вибір! (документ).

По-перше, продовження контракту гарантує стабільність роботи агенції для забезпечення зброї на фронт.

По-друге, міжнародний аудит надає чітке обґрунтування для прийняття будь-яких кадрових рішень: будь то звільнення Безрукової або продовження терміну її контракту.

Цей міжнародний аудит можна завершити протягом 2,5 місяців. Якщо результати виявляться негативними, Наглядова рада могла б звільнити Безрукову, не чекаючи закінчення року, внесши відповідні зміни до її контракту на основі отриманих висновків.

І до цього звільнення НЕ БУЛО БИ жодних питань, бо воно би було ОБҐРУНТОВАНЕ міжнародним аудитом і прийняте Наглядовою радою. Але Умєрову горіло вже.

Після одностайного голосування Наглядової ради щодо продовження контракту Безрукової залишалася лише одна формальність: Наглядова рада повинна була провести окреме голосування для затвердження тексту цієї додаткової угоди.

Оскільки рішення про річне продовження вже було ухвалено одноголосно, а основна мета додаткової угоди полягає саме у цьому продовженні, то обговорення цього питання не вимагало особливих зусиль.

Проте, вже на наступний день "незалежна" членкиня Наглядової ради Катерина Кузнєцова різко змінює свою думку і виступає з вимогою не підтримувати продовження контракту з Безруковою.

Він наполегливо вимагає, що це викликає страх у інших членів Наглядової ради, погрожуючи їм кримінальними наслідками, якщо вони не підкоряться його думці про термінове звільнення Безрукової.

Комічність ситуації в тому, що сама Кузнєцова ще минулого вечора голосувала за продовження контракту.

Ви, напевно, здивуєтеся: "Як могло статися, що незалежна членкиня Наглядової ради почала погрожувати колегам кримінальними справами за виконання їхнього власного рішення?" Дозвольте роз'яснити.

"Незалежною" Катерина Кузнєцова є лише тому, що Умєров вибрав її зі СПИСКУ, який підготувала рекрутингова агенція.

У складанні цього списку не було жодного впливу з боку міжнародних партнерів. Процес координував підлеглий заступника Умєрова, Дмитро Кліменков, а саме - Гліб Канєвський.

І так вже вийшло, що серед того списку "незалежних" кандидатів опинилася Катерина Кузнєцова, яка в той же час стає "незалежною" членкинею Наглядової ради іншого держпідприємства - Укрнафти.

Нагадаємо, що у 2022 році Верховний Головнокомандувач передав частину корпоративних прав Укрнафти під управління ... вірно - Міністерству оборони.

Протягом двох днів Катерина Кузнєцова перешкоджала проведенню технічного голосування, яке було ухвалено одноголосно (включно з її голосом) Наглядовою радою щодо продовження контракту Безрукової.

В глибокій ночі 23 січня, незважаючи на всі старання Умєрова, Кліменкової та Кузнєцової, голосування все-таки відбулося. Безумство, породжене згаданими особами, змусило єдиного неукраїнця в Наглядовій раді, Лукаша Столярскі, утриматися від підтримки (свого ж попереднього рішення).

Ми можемо зрозуміти останнє. Хаос, який був створений командою Умєрова, агресивна риторика та погрози кримінальними розслідуваннями могли ввести в оману будь-кого, хто не обізнаний з особливостями української політичної ситуації.

Між засіданнями Міністерство оборони направило Наглядовій раді лист, у якому викладені космічні претензії до АОЗ. Частина з цих вимог збігається з тими, які раніше публічно озвучила народна депутатка Олександра Устінова — однопартійка Умєрова, його радниця та близька соратниця. Саме її Умєров планував призначити на місце Безрукової ще восени.

Інша складова полягає в безпідставних даних, які міністр не наважився озвучити у своєму дописі. Розгляд звинувачень, висунених Наглядовій раді стосовно Безрукової від Умєрова, заслуговує на окрему статтю, яку ми опублікуємо згодом.

В результаті, Кузнєцова та Столярскі висловилися ПРОТИ виконання свого ж рішення, ухваленого всього два дні тому, щодо продовження контракту Безрукової на рік. Підтримали це рішення Тарас Чмут і Юрій Джигир.

Згідно зі статутом АОЗ, у випадку рівного розподілу голосів у Наглядовій раді вирішальне слово залишається за Головою Наглядової ради - Юрієм Джигирем. Отже, рішення щодо продовження діяльності Безрукової на рік було прийнято у відповідності до законодавства та положень Статуту АОЗ, що підтверджується протоколом.

Того ж вечора, відповідно до ухваленого рішення, голова Наглядової ради підписав угоду про продовження контракту з Безруковою, що було офіційно засвідчено нотаріально.

Отже, в результаті ми прийшли до раціонального та зрозумілого рішення: продовжити контракт директорки на рік, супроводжуючи це аудитом, за результатами якого існуватиме можливість дострокового звільнення.

Але це не задовольняло Умєрова. Він прагнув повного контролю над закритим 300-мільярдним бюджетом на озброєння без жодного незалежного нагляду. І бажав цього терміново. Умєров хотів, щоб ситуація була такою ж, як у Резнікова. І він досягнув цього. Якщо одному міністру оборони за часів Зеленського це вдалося, чому це не може вийти в іншого?

І тут всі з нетерпінням чекають відповіді самого Зеленського, адже саме його рішеннями Умєров намагається захистити цю аферу.

Висловлення міністра та правова плутанина щодо невідновлення контракту, незважаючи на рішення Наглядової ради, можуть підпадати під кримінальну відповідальність. Тому ми подали заяву про злочин, згідно з частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України, яка стосується зловживання владою або службовими повноваженнями.

У Центрі політичних досліджень підкреслюють, що ситуація не стосується Безрукової, Жумаділова чи навіть Умєрова. Вона має справу з довірою, яка перетворюється на західні фінансові вливання для закупівлі зброї та забезпечення безпеки, що є вирішальним для єдності між суспільством і владою.

Читайте також