Аналітичне інтернет-видання

Економічні втрати, поєднані з професійною нездатністю детективів, стали причинами, які експерт назвав обґрунтуванням для розпуску НАБУ | УНН

Політичний аналітик Олег Постернак виступив з ініціативою ліквідувати Національне антикорупційне бюро України через його низьку економічну результативність, незначну продуктивність детективів та численні корупційні скандали. Протягом десятирічної діяльності Бюро його витрати перевищили 10 мільярдів гривень, в той час як суми, стягнуті за рішеннями судів, становлять лише близько 800 мільйонів гривень.

На думку політичного експерта Олега Постернака, НАБУ слід розпустити через значні витрати на свою діяльність, які не виправдовуються низькою ефективністю. Він звернув увагу на численні провали в роботі агентства, затягнуті розслідування, маніпуляції з експертними висновками та систематичні корупційні скандали серед детективів. Цю інформацію передає УНН.

"Великі видатки за низької віддачі помножені на професійну неефективність детективів, разом з безініціативністю, сумнівними експертизами та корупційними скандалами працівників. Все це - сьогоднішнє НАБУ. І йому потрібні радикальні заходи. Перший крок - розформувати Бюро та створити нову антикорупційну систему роботи. Інакше діла не буде", - наголосив Постернак.

Він навів конкретні дані, які свідчать про те, чому доцільно ліквідувати НАБУ. По-перше, це обумовлено недостатньою економічною ефективністю його роботи.

Протягом десятирічного існування Бюро держава вклала в його діяльність понад 10 мільярдів гривень. У той же час, загальна сума коштів, яку вдалося стягнути через суди в справах, які розслідувало НАБУ у період з 2015 по 2025 роки, складає близько 800 мільйонів гривень. Це означає, що на кожну гривню, повернуту до державного бюджету, НАБУ витратило... 12 гривень! Вражаюча "ефективність", - відзначив експерт, висловлюючи своє обурення.

По-друге, він наголосив на низькій продуктивності детективів.

"Протягом минулого року НАБУ розпочало 669 кримінальних проваджень, що становить 2-3 провадження на 1 детектива. Для порівняння - один слідчий ДБР одночасно розслідує від 300 до 1000. Разом з тим, лише 30% підозрюваних у справах, які ведуть детективи НАБУ, є представниками влади чи службовими особами. Тому Transparency International Ukraine у звіті за 10 років роботи Бюро наполегливо радить оптимізувати використання ресурсів: зосередити увагу на справах топкорупції і тих, що стосуються системної корупції", - йдеться у дописі експерта.

В додаток, Постернак зазначив, що НАБУ проявляє бездіяльність і затримує процес розслідування.

"Переважна більшість справ, які розглядає Бюро, не є ініціативою самих детективів — зазвичай їх передають з інших відомств, таких як Державне бюро розслідувань або Національна поліція. Загалом, 77% усіх корупційних злочинів в Україні розслідує саме Національна поліція. Хоча детективи НАБУ відомі своїми гучними викриттями високопосадовців, насправді для завершення розслідувань і доведення справ до суду їм часто не вистачає навіть десяти років", — підкреслив він.

Експерт підкреслив проблеми з ненадійними експертизами, які стали причинами провалу резонансних справ, таких як "Ротердам+" та справа Омеляна.

"Мова йде, зокрема, про "Міжнародну експертно-правову групу", яка отримала замовлення на проведення експертизи ринкової вартості земельних ділянок. Однак КВЕДи, за якими вона зареєстрована, не передбачають можливості проведення такої експертизи. Цікаво, що навіть для астрологічної та спіритичної діяльності (і це не жарт!) існують відповідні коди, тоді як для оцінки вартості землі - ні", - зазначив він.

Також він нагадав, що вся діяльність НАБУ супроводжується постійними скандалами, учасниками яких є детективи. Йдеться про підозрілі угоди з елітними квартирами, які записуються-перезаписуються на родичів та декларуються із заниженою ціною, віп авто з так само заниженою ціною, махінації з криптою, відмазування родичів від тюрми та приховування їхнього російського громадянства, системна корупція.

Отже, він вважає, що ліквідація НАБУ може стати шансом заощадити фінансові ресурси для військових потреб.

"Україна постійно має потребу в фінансуванні для підтримки армії. Щоб забезпечити більший обсяг коштів, ми можемо або зменшити певні витрати, або ж підвищити податкові ставки. Зрозуміло, що більшість з нас не бажає збільшення податків, особливо в ці складні часи. Отже, залишається варіант зменшення витрат - шляхом оптимізації неефективних структур, які сьогодні поглинають бюджетні мільярди. Першим кандидатом на скорочення є НАБУ, чия неефективність вже стала очевидною навіть для міжнародних експертів", - підкреслив Постернак.

Читайте також