Аналітичне інтернет-видання

Експорт української руди знизився на 12%: причинами стали тарифи державних монополій та глобальні ринкові умови.

За результатами першого півріччя 2025 року, українські виробники залізорудної сировини втратили позицію в трійці найбільших експортерів країни. Обсяги експорту знизились на 11,9% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, досягнувши 16,14 мільйона тонн.

Серед факторів, що впливають на ситуацію, можна виділити зниження глобальної економіки, а також тарифи, встановлені українськими державними монополіями. Ці умови ускладнюють конкуренцію для місцевих виробників на міжнародних ринках, зазначає Liga.net.

"Ще півроку тому, завдяки відкриттю навігації в портах, залізна руда вирвалася на перші позиції серед експортних товарів, досягнувши обсягу 33,6 млн тонн, що на 89% більше, ніж раніше. У минулому році за обсягом експортного доходу гірники зайняли третє місце, поступившись лише постачальникам кукурудзи та пшениці. Проте вже у першій половині цього року залізна руда не змогла потрапити навіть у трійку найбільш експортуваних товарів", - повідомляє видання.

Втім, внесок гірничо-збагачувальних комбінатів (ГЗК) у покращення платіжного балансу країни залишається значним: частка залізної руди у загальному обсязі вітчизняного товарного експорту становить 6,35%.

Опитані аналітики та представники ринку вказують на кілька причин зниження експорту залізної руди. Серед них — як уповільнення світової економіки, так і внутрішні фактори, які призводять до неординарних витрат і обмежують можливості української продукції конкурувати на міжнародному ринку.

"В умовах війни підприємства стикаються з істотними додатковими витратами, які викликані високими тарифами державних монополій, таких як "Укрзалізниця", "Укренерго" та "Оператор газотранспортної системи". Це також включає витрати на імпортну енергію в разі відключень, нестачу кадрів, обмеження в діяльності та прямі збитки через обстріли", - повідомляє видання.

Додають клопоту і державні ініціативи, зокрема у сфері оподаткування. Несвоєчасне відшкодування державою податку на додану вартість (ПДВ) посилює проблеми підприємств із оборотним капіталом, заявив тимчасовий голова правління Ferrexpo Лучіо Дженовезе.

Згідно з інформацією від представників компанії, вимушене зменшення обсягів виробництва через призупинення виплат з відшкодування ПДВ стало причиною переведення більше ніж третини співробітників на скорочений робочий графік або в відпустку. Компанія також знизила обсяги закупівель товарів і послуг, а також призупинила всі необов'язкові капітальні витрати, витрати на корпоративну соціальну відповідальність та гуманітарну допомогу.

Серед факторів, які стримують конкурентоспроможність української продукції, підприємці виділяють нещодавнє рішення Верховної Ради про підвищення земельного податку для гірничодобувних компаній в 2,6 рази.

Це призведе до нового підвищення фіксованих витрат у гірничо-металургійній галузі, що негативно позначиться на її вже ослабленій стійкості. Як наслідок, виробники зіштовхнуться зі зростанням собівартості, що ще більше знизить їх конкурентоспроможність на зовнішніх ринках. Це може змусити їх зменшити обсяги виробництва та витрати. Держава, своєю чергою, опиниться в ситуації зі зниженими надходженнями до державного та місцевих бюджетів, - підкреслює Liga.net.

Як повідомлялося, залізна руда входить до переліку ключових товарів українського експорту. У 2024 році Україна експортувала 33,7 млн тонн залізорудної сировини (ЗРС) на $2,8 мільярда.

Читайте також