Аналітичне інтернет-видання

Європейський Союз призупинив деякі фінансові трансфери Україні через занепокоєння з приводу можливих корупційних ризиків.

Антикорупційні заходи, які реалізує президент Володимир Зеленський разом із Верховною Радою, можуть призвести до втрати частини фінансової підтримки з боку Європейського Союзу для України.

П'ятничне рішення, вочевидь, сигналізувало про нову готовність блоку застерегти уряд пана Зеленського щодо внутрішньої політики під час війни. Це також викликало питання про те, чи не починає згасати сяйво навколо пана Зеленського серед західних союзників України, - пише The New York Times.

Антикорупційна політика президента Володимира Зеленського вже спровокувала перші антиурядові протести в Україні з часів російського вторгнення у 2022 році. Тепер, схоже, вона може коштувати країні частини її іноземної допомоги від Європейського Союзу, що є явним докором з боку блоку, колись вірного союзника. Про це пише The New York Times.

У п'ятницю Європейський Союз оголосив про рішення утримати 1,5 або 1,7 мільярда доларів з загального фонду в розмірі 4,5 мільярда євро. Цей фонд призначений для підтримки, проте його розподіл залежить від дотримання стандартів ефективного управління, і ці кошти не можуть бути використані на військові закупівлі. Варто зазначити, що це рішення не є фінальним, і якщо Україна відповідатиме певним вимогам, фінансування може бути поновлено.

Зеленський публічно не коментував скорочення допомоги, що, тим не менш, стало невдачею для лідера України, який залежить від європейської фінансової підтримки, щоб заповнити прогалини, що залишилися після відмови адміністрації Трампа фінансувати воєнні зусилля України.

"Хоча стримування західної допомоги для стимулювання реформ було поширеною практикою до вторгнення Росії, п'ятничне рішення, схоже, сигналізувало про нову готовність блоку застерегти уряд пана Зеленського щодо внутрішньої політики під час війни. Це також викликало питання про те, чи не починає згасати сяйво навколо пана Зеленського серед західних союзників України", - пише The New York Times.

Джеймс Вассерстром, американський фахівець у сфері боротьби з корупцією, в одному з інтерв'ю зазначив, що "блиск лідерства Зеленського під час війни втрачає свою привабливість" у середовищі урядів, які надають фінансову підтримку. Він також підкреслив: "Серед донорів починає відчуватися розчарування щодо Зеленського".

Закордонні партнери мають різні погляди на ці дії: деякі вважають їх важливими для забезпечення стабільного контролю над країною під час війни, тоді як інші вважають це явним порушенням демократичних норм і захопленням влади.

Організація розслідувала діяльність високопосадовців уряду пана Зеленського, включаючи колишнього віцепрем'єр-міністра Олексія Чернишова, якому 23 червня було пред'явлено звинувачення у корупції в отриманні відкотів за угоду з нерухомістю. Пан Чернишов назвав звинувачення проти нього безпідставною кампанією з дискредитації.

Напруга між командою Зеленського та антикорупційними слідчими зросла внаслідок цієї справи та інших обставин. У цьому році незалежна комісія призначила Олександра Цивінського, який веде розслідування справи пана Чернишова, на посаду керівника відділу фінансових злочинів в Економічному відділі.

Читайте також