Аналітичне інтернет-видання

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення, що Російська Федерація здійснювала організовані правопорушення щодо України: подробиці.

Європейський суд з прав людини за висновками постановив, що Росія вчиняла систематичні злочини проти України, а мета РФ - знищити Українську державу як субʼєкт міжнародного права. Ці висновки можуть мати політичний, економічний та інший тиск на Росію

Цю тему обговорювали в рамках дискусії: "Вирок Європейського суду з прав людини у справі "Україна та Нідерланди проти Росії" та його вплив на захист прав жертв російської агресії" у Києві. Подію висвітлювала кореспондентка Еспресо Наталя Стареправо.

Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко зауважила, що це важливе рішення суду, його називають історичним.

"Проте слід пам'ятати, що основою цього процесу є трагічна історія незалежної України. Це страждання наших громадян і жахливі злочини, скоєні росіянами. Не лише існує практика злочинних дій з боку РФ, а й ціла система порушень прав людини проти України. Європейський суд чітко зазначив, що Росія несе відповідальність за порушення, що почалися в 2014 році. Також було підкреслено, що російська агресія розпочалася з анексії Криму, яка згодом призвела до захоплення Луганської та Донецької областей і повномасштабного вторгнення", - підкреслила вона.

Європейський суд підкреслив безпрецедентні аспекти, зокрема політичні повідомлення. Він детально врахував контекст, про який просила українська сторона, і підкреслив, що політика та риторика Росії є результатом ретельно продуманої стратегії, спрямованої на знищення України як держави та суб'єкта міжнародного права. Суд також зазначив, що Росія становить загрозу для європейського континенту, а злочини, вчинені нею, є найбільш масштабними з часів Другої світової війни, які потрапили під розгляд європейського суду.

Олександр Павліченко, який займає посаду виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини, зазначив, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях чітко розмежовує різні підходи до оцінки фактів, особливо в контексті прав людини.

Він підкреслив, що Європейський суд завжди дотримувався принципу нейтралітету щодо військових конфліктів, уникаючи їхнього змішування у своїх рішеннях, як це, наприклад, сталося у випадку з Росією та Грузією. Однак, у даному рішенні питання війни та оцінка агресії були інтегровані в досить детальному вигляді. Зміцнення цієї справи також відбулося завдяки підтримці 26 країн.

Аналітикиня та координаторка адвокатів Ukrainian Legal Advisory Group (ULAG) Аліна Павлюк додала, що за результатами опрацювання рішення ЄСПЛ акумулював усі питання, що стосуються України. Ці більше ніж 170 кримінальних проваджень.

Одним із центральних аспектів судових висновків є аналіз еволюції конфлікту на території України. Такі висновки є відсутніми у наших навчальних матеріалах судових рішень. Ці доводи та факти можуть бути інтегровані в національний контекст правосуддя у справах про злочини проти людяності, оскільки ця стаття була введена нещодавно.

Директор з питань стратегії Української Гельсінської спілки з прав людини Михайло Тарахкало звернув увагу на адміністративні практики, які були визначені Європейським судом з прав людини.

"Європейський суд з прав людини встановив, що існувала систематична діяльність, яка отримувала підтримку з боку вищого керівництва Російської Федерації, і ця діяльність була націлена на порушення, виявлені в рамках справ. Це не просто окремі інциденти, а ціла система. І висновки з цього можуть мати значні наслідки для інших інституцій," - підкреслив він.

Суд встановив низку порушень, зокрема права на життя, відповідальність РФ за збиття літака рейсу МН 17 на Донбасі. Згідно з висновками суду агенти РФ своїми активними діями збили літак і на РФ лежить відповідальність за загибель людей. У рішенні вказано, що збиття була фактичною спробою відійти від відповідальності й заплутати розслідування. Суд розкрив усі карти та постановив, що ціллю Росії було перешкоджати незалежному розслідуванню.

Європейський суд також акцентував увагу на взаємодії з родичами жертв. Це включає в себе питання, пов'язані з обробкою тіл, коли в інтернеті з'являлися відео з тілами. У висновках суду підкреслюється також поведінка російської влади, зокрема їхня відмова зупинити бойові дії для належної фіксації доказів. Значну увагу було приділено дезінформаційним кампаніям, що здійснюються Росією.

Також суд встановив відповідальність Росії за наявність практик страти цивільних, були масові дії катувань, насильства та інших заборонених конвенцією дій.

Розслідування злочинів, скоєних Російською Федерацією, Європейський суд з прав людини здійснював до 16 вересня 2022 року, коли РФ вийшла з Ради Європи. Після цієї дати ЄСПЛ більше не має можливості проводити такі розслідування, і цю функцію виконуватиме інша організація.

Читайте також