Єврокомісія стверджує, що Європейський Союз може обійтися без транзиту російського газу через Україну.
Європейська інфраструктура має достатню гнучкість для забезпечення постачання газу з третіх країн до Євросоюзу через альтернативні маршрути, зазначили представники Єврокомісії.
Європейський Союз має намір зупинити транзит російського газу через територію України. Про це повідомила речниця Європейської комісії, згідно з інформацією, опублікованою агентством dpa 30 грудня.
За її словами, європейська інфраструктура - досить гнучка, щоб газ із третіх країн надходив альтернативними маршрутами в Центральну та Східну Європу.
"Вона підкреслила, що вплив зупинки транзиту через Україну на безпеку постачань до ЄС є незначним."
Єврокомісія повідомила, що вже більше року співпрацює з державами-членами ЄС для розробки альтернативних схем. Інфраструктура газопостачання в Європі була значно посилена завдяки розширенню потужностей для імпорту зрідженого природного газу (ЗПГ).
Крім того, для зміцнення надійності газопостачання були впроваджені заходи, спрямовані на підвищення енергоефективності та розширення застосування відновлювальних джерел енергії.
22 грудня прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо провів у Москві переговори з президентом РФ Володимиром Путіним. За його словами, зустріч стала відповіддю президенту України Володимиру Зеленському, який 19 грудня виступив "проти будь-якого транзиту газу через Україну" на територію Словаччини.
Контракт на постачання російського газу в Європу через територію України закінчується 1 січня 2025 року.
Ознайомтеся також: Фіцо звернувся до керівництва Європейського Союзу зі скаргою на Зеленського через неприйняття транзиту газу з Росії.
Фіцо також повідомив, що Словаччина може вжити заходів проти України, зокрема, зупинити резервне постачання електроенергії після 1 січня, якщо Україна припинить транзит російського газу. На сьогоднішній день Словаччина займає друге місце за обсягами як аварійної, так і комерційної передачі електроенергії в Україну.
У відповідь на заяви, Зеленський підкреслив, що Путін доручив Фіцо активізувати другий енергетичний фронт проти України, що суперечить інтересам словацького народу. Він зазначив, що приблизно 19 відсотків електричної енергії, яку імпортує Україна, походить зі Словаччини. Президент також зауважив, що короткозора політика Фіцо вже призвела до того, що словаки залишилися без компенсацій за втрати від російського газового транзиту, а також може загрожувати їм втратою щонайменше 200 мільйонів доларів щороку, які Україна витрачає на електрику.