Аналітичне інтернет-видання

Європейський ринок нерухомості опинився в стані "зомбі", не демонструючи жодних ознак відновлення - Reuters | УНН

Європейський ринок комерційної нерухомості не відповідає сподіванням на відновлення, оскільки продажі перебувають на найнижчому рівні за останні десять років. У першому кварталі 2025 року річний обсяг продажів становив лише 47,8 мільярда євро, що є більш ніж удвічі нижчим, ніж три роки тому.

Європейський ринок комерційної нерухомості не відповідає сподіванням на відновлення, оскільки обережність інвесторів призводить до того, що обсяги продажів досягають найнижчих рівнів за останні десять років, повідомляє УНН з посиланням на Reuters.

Деякі інвестори та банки, усвідомлюючи, що ситуація залишається нестійкою, починають вживати заходів для ліквідації проблемних активів або їх реструктуризації, зазначив один з керівників. Проте він також відзначив, що підхід "ігнорувати і сподіватися на краще" стосовно проблемних боргів досі залишається досить поширеним.

Це виражена зміна у настроях з початку 2025 року, коли існували сподівання на завершення трирічної рецесії, викликаної пандемією. Проте непередбачувана торговельна політика США, обіцянки вищих прибутків на альтернативних приватних ринках і небажання продавців приймати нижчі ціни негативно позначилися на динаміці ринку, зазначає видання.

Обсяги продажів комерційної нерухомості в Європі за перший квартал 2025 року залишилися на рівні 47,8 мільярда євро (55,6 мільярда доларів), що є більш ніж удвічі нижчим за відповідний показник трирічної давності, відповідно до останніх оновлених даних MSCI.

Згідно з попередніми даними, другий квартал виявився невдалим - обсяги транскордонних інвестицій у нерухомість в Європі, на Близькому Сході та в Африці зменшилися приблизно на 20% у порівнянні з минулим роком, досягнувши 17,2 мільярда євро. Це стало найгіршим показником за період з квітня по червень за останнє десятиліття, повідомляє агентство Knight Frank, посилаючись на попередні дані MSCI.

Мляві продажі торкнулися більшості секторів, включаючи офіси, що сильно постраждали, і навіть центри обробки даних, які раніше були позитивною точкою, хоча дефіцит пропозиції на ринку орендного житла продовжує привертати увагу.

"У нашому випадку це справжній 'зомбіленд'... відновлення немає, активи заблоковані, а ліквідність не повертається", - зазначив Себастьяно Ферранте, керівник відділу європейської нерухомості американського інвестиційного гіганта PGIM.

Хоча логістичні об'єкти та готельний бізнес також пропонують варіанти для інвестицій, заміські офіси та застарілі торгові центри залишаються активами, для яких важко знайти покупців, зазначив Ферранте.

Канадська компанія Brookfield попросила власників облігацій схвалити реструктуризацію кредиту, забезпеченого її лондонською офісною вежею CityPoint у квітні, згідно з регуляторним документом, після того, як відклала продаж, коли пропозиції не виправдали очікувань.

У Німеччині, як повідомляє Reuters, минулого тижня один із управителів виставив на продаж один з найвідоміших будівель країни – хмарочос Trianon у Франкфурті. Це стало рідкісним випробуванням для нестабільного ринку нерухомості в Німеччині.

Крім того, існує значна конкуренція за фінансові ресурси з боку інших приватних секторів, зокрема кредитних установ.

Німеччина, найбільша економіка Європи, особливо сильно постраждала від спаду на ринку нерухомості: згідно з даними CBRE, продажі впали ще на 2% у першій половині цього року.

"Обсяги угод не збільшаться. Це не розпочнеться надто швидко", - зазначив Костянтин Кортманн, генеральний директор агентства нерухомості JLL у Німеччині, висловлюючи сподівання на поступове відновлення ринку.

Хоча все ще високі процентні ставки означають, що інвестори в нерухомість повинні бути вибірковими, щоб заробити гроші, перспектива переміщення міжнародних коштів до Європи з нестабільного ринку США може допомогти, заявили керівники з нерухомості.

Не менш ніж двоє клієнтів PGIM з Німеччини вирішили скасувати свої заплановані вкладення в американську нерухомість, змістивши акцент на інвестиції в Європі та Азії, повідомив Ферранте.

Читайте також