Аналітичне інтернет-видання

Фіцо висловив звинувачення на адресу Зеленського, вказуючи на можливе підвищення цін на газ в Європі, а також погрожує Україні.

Прем’єр-міністр Словаччини застеріг, що у разі зупинки роботи газопроводу, який проходить через територію України, він може стати об'єктом військових дій.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив різку критику на адресу президента України Володимира Зеленського через його рішення не продовжувати транзит російського газу через територію України після 2025 року, про що повідомляє Euronews.

"Якщо хтось і стане на заваді транспортуванню газу до Словацької Республіки, якщо хтось і викличе підвищення цін на газ в Європі, якщо хтось і завдасть значної економічної шкоди Європейському союзу, то це, безумовно, президент Зеленський", - підкреслив Роберт Фіцо під час пресконференції, що відбулася після завершення одноденного саміту європейських лідерів у Брюсселі.

І в ту ж мить, усвідомивши це, він додав: "Він має всі підстави хвилюватися. Я б не бажав бути на його місці, адже країна проходить через важкі часи".

Словаччина, яка не має морського узбережжя, продовжує значно залежати від російського газу, що надходить від державної компанії "Газпром" через трубопроводи, розташовані на території України.

"Ми не збираємося продовжувати транзит російського газу", - сказав Зеленський журналістам. - Ми не дозволимо їм заробляти додаткові мільярди на нашій крові. І будь-яка країна у світі, яка може отримувати щось дешеве з Росії, врешті-решт стане залежною від Росії - неважливо, станеться це за місяць чи за рік. Така їхня політика".

Він зазначив, що заборона поширюватиметься на всі обсяги газу, які "постачаються з Росії", щоб запобігти можливості продажу російського газу в Європі під маскою азербайджанського продукту.

На думку брюссельського аналітичного центру Bruegel, Словаччина та інші країни Центральної Європи, які не мають виходу до моря, можуть вдатися до механізму "обміну": Азербайджан купуватиме газ у Росії, позначений як "російський газ", а Росія постачатиме газ до України та решти Європи, позначений як "азербайджанський газ", використовуючи ту саму інфраструктуру.

Проте Україна прагне не дозволити Кремлю отримати кошти для підтримки свого великого вторгнення.

"Ми не бажаємо брати участь у ситуації, коли одна країна імпортує газ з Росії і потім здійснює його транспортування. Це еквівалентно тому, щоб продовжувати отримувати вигоду від війни і направляти кошти назад до Росії", - підкреслив Зеленський.

Президент озвучив один виняток з чинної заборони: Україна готова дозволити транзит російського газу за умови, що європейський покупець погодиться утриматися від платежів до завершення війни.

Фіцо висловив своє здивування щодо "жорсткості" позиції Зеленського, охарактеризувавши його пропозицію про штрафи за платежі Росії як "нелогічну".

"Хто ж у своєму розумі наважиться постачати нам газ безкоштовно? Це, безумовно, межує з абсурдом," - висловився прем'єр Словаччини.

"Ми маємо можливість закуповувати газ у будь-якому місці. Можемо обрати азербайджанський газ або реалізувати будь-які інші варіанти. Сьогодні, на мою думку, він чітко підкреслив, що не має жодного інтересу до транспортування газу зі сходу на захід."

Прем'єр-міністр підкреслив, що його країна "добре підготовлена" до 2025 року, оскільки газові сховища повністю заповнені, а внутрішній попит "невисокий". Водночас він неодноразово попереджав про зростання оптових цін на блакитну енергію після припинення транзиту.

"Якщо постачання газу зі Сходу в Захід буде перервано, це створить тиск на міжнародні ціни та призведе до значних економічних втрат для Європейського Союзу, які стануть помітними згодом," – зазначив він.

Ціни на газ на TTF, головному європейському хабі, піднялися в грудні внаслідок невизначеності щодо майбутнього українського транзитного маршруту, досягнувши близько 44 євро за мегават-годину.

Фіцо також зазначив, що у разі зупинки функціонування газопроводу, який проходить через територію України, він може перетворитися на об'єкт військових дій для однієї з воюючих сторін. При цьому він не вказав, про яку саме сторону йдеться, остерігаючись навіть згадати слово "Росія" в цьому контексті.

"Якщо цей трубопровід залишиться без води, і інфраструктура в Україні не буде експлуатуватися, то яка впевненість у її збереженні? Як можна гарантувати, що вона не зазнає руйнувань?" - підкреслив він, додавши, що може трапитися ситуація, "аналогічна" атаці на Nordstream.

У своєму виступі після саміту Фіцо напряму звернувся до Європейської комісії з проханням виступити посередником між Києвом і Братиславою та знайти рішення проблеми.

Але представник Комісії сказав, що продовження транзитного контракту суперечить меті блоку - припинити всі зв'язки з російським газом.

"Комісія не має наміру продовжувати транзит російського газу через територію України. Вона не була залучена до цих дискусій і не надавала їм жодної підтримки", - зазначив прес-секретар, підкресливши, що блок "повністю готовий" до переходу на нові енергетичні рішення.

"Ми очікуємо, що припинення транзиту через Україну матиме обмежений вплив на безпеку поставок до ЄС. 14 мільярдів кубометрів на рік, які наразі транзитуються через Україну, можуть бути повністю заміщені СПГ і неросійським трубопровідним імпортом альтернативними маршрутами", - додав прес-секретар.

Фіцо і Зеленський перебувають у напружених відносинах відтоді, як словак повернувся до влади в жовтні минулого року. Одним із перших рішень Фіцо було припинення військової допомоги Україні. Він також рішуче виступав проти санкцій ЄС щодо російської газової та ядерної енергетики.

"Чому ми повинні платити таку ціну, адже ми допомагаємо Україні?" - запитав Фіцо, який категорично відмовився постачати Україні зброю, виявляє явні ознаки симпатії Путіну, зібрався їхати до Москви на святкування 9 травня і заявляв, що ніколи не дозволить, щоб Україна стала членом НАТО.

Нагадаємо, що прем'єр-міністр Денис Шмигаль після бесіди з Фіцо зазначив, що угода між Україною та Росією щодо транзиту газу закінчує свою дію 1 січня 2025 року, і Україна не планує її продовжувати. Він також підкреслив, що Україна готова виконувати свої зобов'язання відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом і здатна транспортувати через свою газову мережу будь-який газ, окрім російського.

Читайте також