Гендерний баланс в українській дипломатії: кроки до справжньої рівності
Сьогодні 12 жінок обіймають посади послів України, ще три є тимчасово повіреними у справах
Дипломатична служба раніше була традиційно чоловічою професією, проте останніми десятиліттями відбувається відхід від цього стереотипу. Україна, наслідуючи глобальні тенденції, збільшує представництво жінок у вищій дипломатії, хоча цей процес відбувається повільніше, ніж у багатьох західних країнах.
Посол є найвищим дипломатом і виконує роль офіційного представника своєї країни в іншій державі або міжнародній організації. На відміну від почесних консулів, які можуть бути громадянами країни, де вони працюють, і виконують лише певні консульські обов'язки, посли повинні бути громадянами своєї країни та відповідати за реалізацію зовнішньої політики держави.
Ми розглянули, скільки жінок і чоловіків серед послів і тимчасових представників (в.о. посла) у різних країнах. Отож вирішили сфокусуватися на ролях із найвищим рівнем дипломатичної відповідальності та видимості й тому не брали до уваги нерезидентних послів, консулів, генеральних консулів, заступників глав місій, радників з консульських питань та секретарів (на посади останніх обирають переважно жінок).
РОЛЬ ЖІНОК У ДИПЛОМАТІЇ УКРАЇНИ ТА СВІТУ
Протягом тривалого часу професійна дипломатія вважалася суто чоловічою сферою. З моменту її формування у XIX столітті в багатьох країнах діяли жорсткі правила, які забороняли жінкам брати участь у цій діяльності. Після закінчення Другої світової війни жінки отримали офіційне право на дипломатичну службу, проте з певними обмеженнями: жінки-дипломати не могли бути в шлюбі. Лише в кінці XX століття почалася справжня зміна в цій професії, і жінки почали активно шукати можливості для роботи в дипломатичній сфері.
Зміни у сфері дипломатії зумовили впровадження політики гендерної рівності в дипломатичних службах (feminist foreign policy) низкою передових країн. Така політика ухвалена у Швеції (2014), Канаді (2017), Франції (2019), Мексиці (2020), Іспанії, Лівії, Німеччині, Люксембурзі (2021), Чилі, Колумбії, Нідерландах, Аргентині (2022) та Словенії (2023). Європейський Союз оголосив просування гендерної рівності та розширення прав жінок ключовою метою своєї спільної зовнішньої політики та політики безпеки, спрямованої на країни, що не є членами ЄС.
Третій План дій щодо досягнення гендерної рівності та підтримки жінок (Gender Action Plan III) має на меті забезпечити, щоб зовнішня політика Європейського Союзу сприяла активній участі жінок у політиці, економіці, соціальному житті та культурі. У дипломатичній службі ЄС призначено спеціального посла з гендерних питань і різноманітності (Ambassador for Gender and Diversity). Одним із ключових принципів цього Плану є "лідерство через приклад", що передбачає впровадження гендерно чутливого та збалансованого управлінського підходу на найвищих політичних рівнях Європейського Союзу.
На сьогоднішній день дипломатична мережа України розпросторюється на 124 держави, в яких здійснюють свою діяльність 67 надзвичайних і повноважних послів, а також 18 тимчасових повірених у справах. Міністерство закордонних справ активно проводить пошук кандидатур на посади послів у таких країнах, як Алжир, Вірменія, Греція, Норвегія та кількох інших.
Графік 1. Мережа дипломатичних представництв України, 2024
Жінки складають лише 19% від загальної кількості послів України, що є суттєво нижчим за середній європейський показник у 28%, згідно з індексом "Women in Democracy" на 2023 рік. У країнах Америки цей показник дещо вищий — 25% жінок серед послів. Найбільш вражаючі результати демонструють Канада та США, де завдяки реалізації політики гендерної рівності у дипломатії жінки займають 51% і 41% відповідних посад.
Графік 2 ілюструє поступове збільшення представництва жінок на високих дипломатичних посадах як в Україні, так і на міжнародному рівні. У нашій країні цей показник зріс з 2% у 1998 році до 19% у 2024 році, що відображає загальносвітову тенденцію — з 6% до 22% за той же період. Важливий ріст частки жінок почався під час президентства Віктора Ющенка, хоча його темпи уповільнилися на фоні революційних змін та початку війни в 2014 році. Наступний значний підйом спостерігався з початку президентства Володимира Зеленського, коли частка жінок на дипломатичних посадах України в інших країнах зросла з 12% до 19%.
Графік 2. Відсоток жінок на високих дипломатичних посадах в Україні та середній показник у світі, %
На сьогоднішній день 12 жінок займають посади послів України, а ще троє виконують обов'язки тимчасових повірених у справах. Деякі з цих дипломаток представляють нашу країну в кількох державах одночасно: Любов Абравітова - в Південноафриканській Республіці та Мозамбіку, Ірина Венедіктова - у Швейцарії та Люксембурзі, а Катерина Зеленко - в Сингапурі та Брунеї.
ДЕ ЗАЙМАЮТЬСЯ СВОЄЮ ДІЯЛЬНІСТЮ УКРАЇНСЬКІ ЖІНКИ-АМБАСАДОРИ
Більшість країн, де жінки займають значну частку серед послів від України (згідно з графіком 3 та таблицею 1), є відносно невеликими європейськими державами, такими як Швейцарія, Люксембург, Бельгія, Ірландія та Північна Македонія. У Північній та Центральній Європі жінки-посли призначаються значно рідше: наприклад, у Данії лише 17% українських послів складають жінки, а у Фінляндії цей показник становить 14%. В африканських країнах частка жінок-послів від України варіює від 14% у Марокко до 50% у Габоні, тоді як у Латинській Америці цей показник коливається від 14% на Кубі та в Мексиці до 33% у Венесуелі та Домініканській Республіці.
У останні роки українське Міністерство закордонних справ зробило важливий крок у напрямку гендерної рівності, призначивши жінок на посади послів у ключових країнах. Зокрема, Оксана Маркарова та Юлія Ковалів стали главами дипломатичних місій у США та Канаді відповідно. Це має велике значення, оскільки, за словами дослідниці Енн Таунс, у "престижних" столицях та країнах, з якими важлива безпекова співпраця, традиційно переважають чоловіки на посольських посадах. Наприклад, у країнах Карибського басейну та Латинської Америки жінки складають приблизно чверть послів інших держав (згідно з даними 2021 року). Щодо Росії, то з 1991 року було здійснено лише кілька призначень жінок на посади послів з усіх країн.
Графік 3. Держави, в які Україна відкрила посольства з 1991 року.
Таблиця 1. Список країн, до яких були призначені послині від України з 1991 року
Принаймні один раз жінки очолювали українські дипломатичні місії у 27% країн, де Україна має або мала свої представництва, що становить 40 з 149 держав.
ВІД КРАВЧУКА ДО ЗЕЛЕНСЬКОГО: ЕВОЛЮЦІЯ ЖІНОЧОГО ПРЕДСТАВНИЦТВА В ДИПЛОМАТІЇ
Яскраво виражена залежність гендерної рівності в українській дипломатії спостерігається залежно від особистості Президента (графік 4). За правління Леоніда Кравчука (1991-1994) жінки не були представлені серед послів. Під час президентства Леоніда Кучми (1994-2005) частка жінок у цій ролі зросла до 1,9%, а за Віктора Ющенка (2005-2010) досягла 3,7%. Проте, за Віктора Януковича (2010-2014) цей показник знову знизився до 2%.
Петро Порошенко, який обіймав посаду з 2014 по 2019 рік, зміг відновити позитивну динаміку, підвищивши частку жінок серед призначених послів до 4,7%. Однак найзначніший прогрес стався за час президентства Володимира Зеленського, коли жінки стали становити 21% від загальної кількості призначених послів, що наближає Україну до міжнародних стандартів.
Графік 4. Відсоток призначень послів у загальному числі призначень за час перебування на посаді кожного з президентів України.
РЕЗЮМЕ
Незважаючи на позитивну тенденцію в представленні жінок у дипломатичних колах України, нам ще є над чим працювати. Приклади Швеції, Канади, Франції та Європейського Союзу, які ввели принципи феміністичної зовнішньої політики (рівність прав, участь у прийнятті рішень, справедливий розподіл ресурсів), свідчать про ефективність такого підходу в просуванні гендерної рівності на міжнародному рівні. Якщо Україна зможе зберегти нинішні темпи розвитку та впровадити додаткові заходи підтримки, вона має можливість досягти середньоєвропейських показників жінок у дипломатії в найближчі роки.
Застереження. Ця стаття стала результатом підтримки, наданої Європейським Союзом у рамках ініціативи "Мережа гендерних аналітичних центрів: зміцнення можливостей для розробки інноваційних політик, оцінки їх впливу, стратегічної адвокації та цілеспрямованих комунікацій щодо політик", що реалізується Українським жіночим фондом. За зміст представленої інформації несе відповідальність громадська організація "Вокс Україна". Вказані дані не завжди відображають позицію ЄС чи УЖФ.