Аналітичне інтернет-видання

Світовий ринок нафти переживає кризу, ціни знизилися до найнижчого рівня за чотири роки: які причини цього явища?

На фоні запровадження США "мита на всі товари" світові ціни на нафту знизилися до найнижчого рівня з 2021 року, коли спостерігалася пандемія COVID-19, і трейдери активно коригують свої прогнози.

Причиною стали зменшення обсягів виробництва, що призвело до зниження попиту на нафту. Експерти прогнозують, що ціни на чорне золото продовжать падати, поки триває торговельна війна, ініційована президентом США Дональдом Трампом. Цю інформацію повідомляє Контракти.UA.

За словами Олега Пендзина, директора Економічного дискусійного клубу, в інтерв'ю для OBOZ.UA, збільшення мит на імпорт до Сполучених Штатів свідчить про те, що виробники в різних країнах планують знизити обсяги виробництва. Це, в свою чергу, має прямий вплив на ціни на нафту.

"Нафта - це сировинний ресурс. Нафта необхідна виробництва. Якщо у вас різко зростає тарифна політика, ви об'єктивно зможете менше продавати у США. Якщо ви менше продаватимете в США, значить вам потрібно менше виробляти. Якщо вам потрібно менше виробляти, ви формуватимете менший попит на сировинних ринках. Якщо ви формуватимете менший попит на сировинних ринках, за більш менш стійкої пропозиції, що відбуватиметься з цінами? Вони будуть падати", - пояснив економіст.

За його словами, така тенденція збережеться і надалі, доки США не змінить свою торговельну політику. "Ось вам, будь ласка, така примітивна логічна ланка, яка пояснює, що й надалі робитиметься з ціною на нафту. Вона падатиме, поки Трамп триматиме таку ситуацію", - упевнений Пендзин.

Які зміни відбулися у вартості нафти?

Згідно з інформацією від Investing, 4 квітня ціни на нафту марки Brent знизилися нижче 66 доларів за барель. Це сталося вперше з 2021 року, коли ринок зазнав різкого спаду через наслідки пандемії COVID-19.

Інший еталонний сорт нафти - WTI - обвалився на 14% лише за два дні. Його ціна наближалася до 61 дол. за барель, а ввечері 4 квітня встановилася на рівні близько 61,7 дол.

Як зазначають аналітики Bloomberg, крім тарифної політики США, на ринок вплинуло несподіване збільшення видобутку нафти країнами ОПЕК+. Це може збільшити пропозицію чорного золота, що при попиті, який падає, призведе до ще більшого зниження цін.

"Ціни на нафту впали до чотирирічного мінімуму через несподіване збільшення видобутку ОПЕК+ та стрімку ескалацію глобальної торгової війни... Мита президента США Дональда Трампа загрожують світовій економіці та споживанню енергії, їх погіршують заходи Китаю у відповідь", - йдеться в огляді.

Слід зазначити, що падіння цін торкається не лише нафти, але й інших сировин. Наприклад, вартість міді знизилася на 6,6%, досягнувши найнижчого показника з січня 2025 року. Європейські ф'ючерси на природний газ впали більш ніж на 10%. Також, ціна соєвих бобів зменшилася на 2%, до найнижчого рівня з початку березня. Крім того, пшениця та кукурудза втратили понад 1% у вартості.

"Подвійний вплив" ОПЕК+ та мит США змушує трейдерів і банки на Уолл-стріт терміново коригувати свої прогнози. Зокрема, Goldman Sachs Group та ING Groep NV вже зменшили свої очікування щодо цін.

"Два ключові ризики падіння, на які ми звернули увагу, реалізуються, а саме - торгова ескалація та дещо вища пропозиція ОПЕК+", - зазначили аналітики Goldman Sachs. Волатильність цін, за їхнім прогнозом, "залишиться підвищеною" через ризик рецесії, що збільшився.

Як зазначає OBOZ.UA, Пендзин вважає, що нові митні збори, введені Трампом, можуть призвести до повернення світової економіки до умов початку XX століття. Він також попереджає, що це може спровокувати повторення Великої депресії. При цьому, наслідки товарних обмежень, ймовірно, вдарять по самим США, де ціни можуть суттєво піднятися.

Відповідно до оцінок спеціалістів, введення мит на імпортні товари в першу чергу негативно позначиться на середньому та робітничому класах США. За їхніми підрахунками, нова торгова стратегія адміністрації Білого дому може обійтися кожній родині приблизно в 5000 доларів щорічно.

Читайте також