Громадськість висловила занепокоєння через можливу кулуарну зміну Кременя.

Громадські діячі висловили занепокоєння щодо можливості кулуарної заміни мовного омбудсмена Тараса Кременя, чий термін перебування на посаді закінчується в липні цього року.
Про це йдеться у заяві громадських організацій, оприлюдненій на Порталі мовної політики.
Активісти наголосили, що шість років тому був прийнятий закон про державну мову, який значно сприяв зміцненню національної ідентичності, а також захисту прав українців на використання рідної мови в різних сферах життя. Основним механізмом реалізації цього закону стала посада Уповноваженого із захисту державної мови, якою керує Тарас Кремінь. Громадські діячі вважають його роботу професійною та ефективною.
Завершення терміну повноважень діючого Уповноваженого наближається (липень 2025 року), і до Кабінету Міністрів вже надійшли нові пропозиції на цю посаду. Однак, суспільство висловлює занепокоєння щодо недостатнього досвіду цих кандидатів, а також непрозорості процесу їх висунення. Це викликає побоювання про можливе політичне втручання та загрозу ефективності мовної політики України, особливо в умовах війни.
"8 липня 2025 року спливає 5-річна каденція Уповноваженого, і, відповідно до статті 50 закону про державну мову Міністр юстиції, Міністр культури та стратегічних комунікацій і Уповноважений Верховної Ради України з прав людини за три місяці до цієї дати мали подати на розгляд уряду кандидатуру для призначення на цю посаду на наступний термін. Як нам стало відомо, ці посадові особи кулуарно, потай від громадськості, подали до Кабінету Міністрів кандидатури, придатність більшості з яких до виконання на належному рівні функцій Уповноваженого із захисту державної мови викликає серйозний сумнів", - ідеться у заяві.
Автори звернення закликають уряд відмовити у доступі особам, які не відповідають законодавчим вимогам, а також висловлюють підтримку кандидатурі Тараса Кременя, що продемонстрував свою незалежність та професіоналізм. Вони підкреслюють, що захист української мови є невід'ємною частиною боротьби за незалежність, тому ним не слід нехтувати заради політичних цілей.
"Мовна політика і мовні інституції не можуть бути розмінною монетою в політичних іграх влади", - наголосили активісти.
Серед підписантів заяви - ГО "Незалежні", Громадський сектор Євромайдану, рух "Простір Свободи" та інші.