Хаос як засіб. Яке справжнє значення слів Трампа про десять ракет для України?

Обговорювати "відлигу" в позиції президента США щодо оборонної підтримки нашої країни поки що передчасно. Реальні цілі та наміри не завжди відповідають тим, що озвучуються публічно. Які ж складнощі криються за цими питаннями і що це може означати для нас усіх, розглянула Gazeta.ua.
Пауза у постачанні американської зброї Україні завершилася - президент США заявив: "Вони (українці. - Gazeta.ua) мають захищатися. Нині по них завдають дуже серйозних ударів. Дуже серйозних! Нам доведеться відправити більше зброї".
"Додаткова зброя" з перспективи нинішнього керівництва Білого дому може не відповідати уявленням, які мають у Києві. За інформацією Axios, Трамп запевнив Зеленського у передачі 10 ракет для системи ППО Patriot.
"Це практично нічого," - зазначив Юрій Романюк, голова громадської організації "Україна в НАТО". З його слів, наявних запасів вистачить лише на добу. Російські атаки набирають обертів, стаючи дедалі частішими та інтенсивнішими. "Тому нам необхідно щонайменше 300 ракет щомісяця," - підкреслив фахівець.
А то й більше. За даними військового оглядача Дениса Поповича, для збиття однієї цілі потрібно 2 ракети. Відтак обіцяних президентом США 10 ракет вистачить лише на 5 цілей.
Президент Володимир Зеленський на минулій Ставці наголосив, що ППО зараз є головним пріоритетом і доручив міністру оборони та Головкому активізувати всі контакти зі США заради посилення оборони українського неба. "Ми очікуємо результатів від цих контактів дуже швидко", - наголосив президент.
Отже, наразі не існує чітких угод. Західні ЗМІ повідомляють про пропозицію канцлера ФРН Фрідріха Мерца Дональду Трампу щодо продажу однієї системи ППО Patriot. Фінансування для цього надають європейські партнери України.
Держдепартамент Сполучених Штатів запевняє, що курс адміністрації президента на підтримку України залишається незмінним.
Змінився - Трамп.
У Сполучених Штатах розгорівся новий скандал, пов'язаний із міністром оборони Пітом Хегсетом. Як інформує CNN, Хегсет не поінформував президента про тимчасову зупинку постачання озброєння Україні, що викликало негативну реакцію в Білому домі.
CNN також згадала про погрози Дональда Трампа під час закритої зустрічі з донорами у 2024 році, коли він заявив про намір "розбомбити Москву та Пекін". Він стверджував, що як Путін, так і Сі повірили йому на 10%, але для уникнення конфліктів було б достатньо й 5%. Видання також звертає увагу на інші моменти з передвиборчих виступів Трампа, які ілюструють його більш вільну та відверту сторону.
У поєднанні зі скандалом навколо самоправства Хегсета це створює враження, ніби у Білому домі нині здатні на все.
ЦРУ і ФБР розпочинають розслідування проти екскерівників цих відомств часів президентства Джо Байдена. За даними телеканалу Fox news, Джон Бреннан (ЦРУ) та Джеймс Комі (ФБР) нібито звели наклеп на Трампа під час розслідування Конгресу США щодо його зв'язків з Росією.
Одночасно Дональд Трамп особисто звільнив колишнього лікаря Джо Байдена, Девіда О'Коннора, від необхідності давати відповіді на запитання голови Комітету з нагляду Палати представників США, Джеймса Комера, стосовно його можливого приховування оцінки здатності Байдена виконувати обов'язки президента.
Простежується схожа суперечливість, що й по підтримці Україні. Трамп неодноразово стверджував, що Байден фізично і розумово був не здатен на президентство. Тепер, коли міг легко отримати докази цього, дав задню.
Що це означає для України?
Суперечливі висловлювання президента США щодо підтримки України втілюють у собі суть політики Трампа, яка використовує хаос для контролю над порядком денним. Таку думку висловив експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Богдан Попов у коментарі для Gazeta.ua.
На його думку, поки Трамп не усвідомить, що Путін затягує процес, підтримка з боку США не матиме значного впливу. Тому він вважає, що "слід акцентувати увагу на більш надійних партнерах, таких як Європейський Союз, а також на вдосконаленні власного оборонного промислового комплексу".
Богдан Попов звернув увагу на те, що з одного боку, ми спостерігаємо інформаційні кампанії про "бомбардування Москви та Пекіна", які, схоже, мають на меті активізувати внутрішнього виборця, демонструючи його рішучість, але при цьому не зобов'язують владу до жодних конкретних дій. З іншого боку, згадка про передачу Україні десяти ракет і однієї батареї Patriot виглядає радше як символічний жест, який більше орієнтований на медійний резонанс, ніж на реальні зміни на полі бою. Ця заява має на меті підтвердити наратив "Америка підтримує Україну", проте не впливає на баланс сил.
На думку Трампа, розслідування стосовно його політичних опонентів є звичайною практикою в ході передвиборчих кампаній. Він вважає, що на нього також тисне можливість імпічменту, яка може виникнути після чергового суперечливого рішення.
Виглядає на те, що він прагне зберегти достатньо простору для дій. The Economist зазначає, що заяви президента США стосуються лише стабільності у постачанні зброї, а не її кількості.
У середньостроковій перспективі Україна має надію на те, що чинний президент США надасть сучасну зброю не лише для захисту, а й для проведення контрнаступальних операцій. Таку думку висловив кандидат політичних наук Олексій Буряченко. Він зазначив в інтерв’ю Gazeta.ua, що причина затримки була суто внутрішньополітичною і що Трамп переслідує дві ключові цілі.
Перше: укласти нові угоди з спонсорами республіканців у військово-промисловому комплексі, для чого необхідно продемонструвати нестачу озброєння. Друге: покласти відповідальність за це на демократів-глобалістів.
Однак виконання плану зазнало невдачі через телефонну бесіду з Путіним, який не лише відкинув всі пропозиції президента США, але й влаштував Україні потужний артилерійський обстріл, підкреслив експерт.
Дана бесіда представила Трампа в невигідному світлі. На жаль, у його команді не виявилося особи, яка б усвідомила, що досягнення поставлених цілей може завдати Трампу більше шкоди, ніж вигоди, - зазначив Олексій Буряченко. - З огляду на те, що потім відбулася розмова з Зеленським, я впевнений, що стратегічний курс Білого дому зміниться кардинально.
Зокрема, Трамп спробує вплинути на Путіна, використовуючи більш агресивні підходи.
"Я не виключаю, що в найближчому часі Конгрес може розглянути законопроєкт щодо санкцій, можливо, без 500%. Тим часом США активно займатимуться постачанням систем протиповітряної оборони та ракет для України", - зазначив Буряченко.
У Німеччині вже тестується нова ініціатива: в бюджети НАТО та Європейського Союзу будуть включені кошти для закупівлі озброєння для України. Це дозволить європейським країнам, які поки що не прагнуть ділитися своїми системами протиповітряної оборони, придбати нові комплекси у Сполучених Штатах.
"Для спільних бюджетів цих організацій компенсація за 10 систем ППО не критична. Усі будуть задоволені: ми матимемо достатньо зброї, країни Європи - оновлення арсеналів та ППО, США отримають оборонні замовлення і кошти за них", - пояснив Олексій Буряченко.