Хто здатен змінити ставлення Трампа до Європи? The Guardian оприлюднив ім'я цього політичного діяча.
Перевага польського прем'єр-міністра полягає в тому, що він користується повагою з обох березів Атлантики.
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск має усі шанси стати тим європейським лідером, який зможе переконати новообраного президента США Дональда Трампа в тому, що більш тісна співпраця в оборонній сфері між країнами Європи може посилити НАТО, не завдаючи шкоди американським інтересам.
Цю інформацію надає Пол Тейлор, старший науковий співробітник Центру європейської політики, у своїй статті для видання The Guardian.
"Поки Франція та Німеччина переживають політичні турбуленції, а Великобританія залишається осторонь через наслідки Brexit, польський прем'єр Дональд Туск може виявитися останнім ключовим політиком, здатним окреслити реакцію Європи на можливе повернення Дональда Трампа до президентського крісла", - зазначає Тейлор.
Аналітик зазначає, що Європа, яка зазнає економічних, дипломатичних і політичних загроз з усіх боків, погано підготовлена до нової глави, в якій Владімір Путін намагається використати свою військову перевагу в Україні, перш ніж Трамп спробує нав'язати мирну угоду, яка може зашкодити інтересам українців і європейців.
"Трамп, висловлюючи думку про те, що надасть Росії свободу діяти без обмежень щодо країн НАТО, які не інвестують достатньо в оборонні витрати, також загрожує ввести значні тарифи проти своїх найближчих партнерів. Це може призвести до розколу в Європі та викликати руйнівну торговельну війну між трансатлантичними країнами", - зауважує Пол Тейлор.
Натомість Дональд Туск є досвідченим політиком, який свого часу головував на самітах ЄС, переміг правих популістів у Польщі та підтримує добрі стосунки зі США, Великою Британією, президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. У першій половині 2025 року Польща перейме головування в ЄС від Угорщини, що дасть їй шанс сформувати порядок денний у ці вирішальні місяці. "Трамп може ненавидіти Брюссель, але йому подобається Польща , де його тепло зустріли під час його першого президентства", - вважає Пол Тейлор.
"Президент Франції Емманюель Макрон, прем'єр-міністрка Італії Джорджія Мелоні та угорський лідер Віктор Орбан прагнуть стати ключовими союзниками Трампа в Європі, проте жоден з них не здатен сформувати європейський консенсус так, як це робить польський лідер", – зазначає Тейлор.
"Якщо є хтось, хто може відновити прихильність Дональда Трампа до Європи, то це Туск", - відзначив анонімний екс-чиновник США, який працював у попередній адміністрації Трампа. Проамериканський польський політик має сильні аргументи, щоб переконати націоналіста-республіканця в тому, що більш тісна співпраця в оборонній сфері з Європою може зміцнити НАТО, не завдаючи шкоди інтересам США.
Аналітик зазначає, що після проведення парламентських виборів Польща знову зайняла позицію активного учасника у політичному житті Європейського Союзу.
Протягом року Дональд Туск неодноразово наголошував на тому, що Європа повинна підготуватися до ймовірного конфлікту. Враховуючи можливу перемогу Трампа, він зауважив, що європейцям варто сподіватися на свої власні сили, підкресливши, що "період геополітичного аутсорсингу добіг кінця".
"З історичних причин поляки гостро відчувають небезпеку російської гегемонії та рішучість попередити решту Європи про необхідність посилення оборони та економічної безпеки. Напередодні головування в ЄС Туск використовував свої повноваження на скликання, щоб об'єднати різноманітні коаліції, щоб спробувати досягти цих цілей", - каже Тейлор.
Дослідник акцентує, що Туск прагне зайняти важливу позицію в європейському керівництві, що, в свою чергу, підсилює його вплив у Польщі.
Водночас внутрішня політика може обмежити його здатність керувати ЄС у деяких сферах, а європейські справи можуть навіть обернутися для нього зворотним ефектом. Наприклад, Туск став на бік польських фермерів і водіїв вантажівок у їхніх протестах проти необмеженого відкриття ринку ЄС для імпорту українського зерна та автоперевізників.
У 2022 році Польща прийняла, розмістила та надала роботу приблизно 1 мільйону українських біженців. Проте новий можливий приплив біженців, спричинений руйнівними ударами Росії по енергетичній інфраструктурі України, може створити додаткове навантаження на ресурси Польщі та підтримати націоналістичних кандидатів на президентських виборах.
Попри наявність цих внутрішніх викликів, Туск, здається, має більшу ймовірність, ніж інші, стати "шептуном Трампа" в Європі, намагаючись зберегти єдність розділеного ЄС в підтримку України, яка готується до урагану "Дональд", - підсумовує Пол Тейлор.
Зазначимо, інавгурація Дональда Трампа відбудеться 20 січня.