Аналітичне інтернет-видання

Хто скористався системою "Шлях" та Львівською обласною військовою адміністрацією для виїзду за межі країни?

Родина Геннадія Васьківа рік тому виїхала за кордон і не повернулася ZAXID.NET

Нещодавно журналісти антикорупційного центру NGL.media помітили, що Львівська ОВА погоджувала виїзд чоловіків за кордон за листами з підписом російського імператора Алєксандра III від вигаданої громадської організації - це трапилось восени 2022 року.

Після публікації розслідування ЛОВА повідомила, що на початку повномасштабної війни система не була технічно адаптована до воєнних умов, доступ до реєстрів був обмежений, а усі рішення про внесення людей у систему "Шлях" приймались колегіально. Чиновники не заперечують, що були поодинокі порушення термінів перебування за кордоном, але йдеться лише про 3,7% від загальної кількості дозволів.

Разом з тим редакції ZAXID.NET відомі факти, коли у 2022-2023 роках волонтерам не приймали документи в ЛОВА тільки через те, що цифра у листі була не тим шрифтом або знаходили дрібні помилки. Тільки з огляду на цю обставину відповідь Львівської ОВА журналістам про те, що "за достовірність поданих даних, зазначених у листах, відповідальність несли виключно заявники, які їх подавали", ставить під сумнів правдивість цих слів та демонструє вибірковий підхід до перевірки документів залежно від обставин і заявників.

ZAXID.NET вирішив звернути увагу на гучні випадки втечі за межі країни за допомогою системи "Шлях". Значна частина цих правопорушень була виявлена журналістами NGL.media, які досліджують схеми перетину кордону, що використовують систему "Шлях" для приватних, а не волонтерських цілей.

У березні 2022 року син проросійського політика Андрія Портнова, Ігор, зміг виїхати за межі України з допомогою обласної державної адміністрації, використавши підроблений лист-проханню від однієї з громадських організацій. Офіційно він нібито вирушав для отримання гуманітарної допомоги, однак до сьогодні не повернувся на батьківщину.

Ігор Портнов. Зображення з відеозапису.

У квітні 2022 року сприянням ЛОВА скористався і екснардеп Олександр Третяков. Укртрансбезпека повідомила NGL.media, що до системи "Шлях" його внесла Львівська обласна військова адміністрація, але там цей факт заперечили. Журналісти пояснюють, що перші два місяці війни ЛОВА отримувала звернення від громадських організацій, а потім надсилала запити на перетин водіями кордону у Держприкордонслужбу. Тільки з травня в адміністрації почали оформлювати дозволи на виїзд окремими наказами і безпосередньо вносити людей у систему "Шлях".

Олександр Третяков

"Народна самооборона Львівщини" звернулася до ЛОВА з проханням про підтримку Третьякова у перетині кордону. Екснардеп самостійно звернувся до громадської організації, прохаючи про допомогу у доставці вантажу для ЗСУ, але в результаті обманув львівських волонтерів і не повернувся з-за кордону.

NGL.media виявило, що весною 2022 року Львівська обласна військова адміністрація двічі заносила Павла Дубневича до системи "Шлях" на підставі звернень від Солонківської сільради, підписаних його батьком, Богданом Дубневичем. Однак, Павло не скористався цими дозволами, оскільки виїхав з країни вже в перший день повномасштабного вторгнення, коли ще були чинні звичайні правила перетину кордону.

Павло Дубневич

Голова ГО "Корпус сприяння армії" Михайло Міхняк допоміг понад 20 чоловікам виїхати за кордон нібито за гуманітарною допомогою. Він представляється помічником заступника голови Львівської обласної ради Юрія Холода. Сам посадовець цю інформацію спростовував, однак журналісти NGL.media з'ясували, що Юрій Холод таки вів приватне листування із Михайлом Міхняком, яке стосувалося виїзду чоловіків призовного віку за кордон за допомогою системи "Шлях", ще й оприлюднили скріншот переписки. Суд призначив Міхняку тюремний термін.

Юрій Холод і Михайло Міхняк

Олексій Шевчук може бути представлений як особа з характерним іменем та прізвищем, які можуть вказувати на українське походження. впродовж майже року був позаштатним радником голови ЛОВА Максима Козицького з питань гуманітарної допомоги та волонтерства, був головою координаційного штабу з питань надання гуманітарної допомоги ЛОВА. NGL.media встановили, що пов'язані із Шевчуком та адвокатським об'єднанням Barristers (Шевчук раніше був керуючим партнером Barristers) громадські організації допомогли виїхати за кордон майже 200 чоловікам.

Олексій Шевчук може бути представлений як особа з характерним іменем та прізвищем, які можуть вказувати на українське походження.

Згідно з інформацією NGL.media, до схеми виїзду за межі країни через систему "Шлях" має відношення родичка голови Львівської обласної державної адміністрації Максима Козицького. Наталія Муха, яка є дружиною брата Ольги Козицької (дружини брата Степана Козицького), також залучена до організації виїзду 200 чоловіків за кордон.

Ще одна схема нелегальної переправи ухилянтів за межі країни виявилась пов'язана з Андрієм Тупісом, який на той час був помічником депутата Львівської обласної ради Олександра Ганущина. Разом із експрацівником Львівської облради Юрієм Юревичем, засновницею благодійного фонду "Зерно віри" Яриною Сподар та львів'янином Віталієм Уштаном вони за гроші вносили військовозобов'язаних чоловіків до системи "Шлях", що дозволяло їм уникнути призову та виїхати за кордон. Суд призначив Тупісу штраф у розмірі 180 тисяч гривень, тоді як інші учасники отримали іспитові терміни.

Геннадій Васьків

ZAXID.NET також інформував про колишнього заступника мера Львова Геннадія Васьківа, якому висунули підозри у розтраті благодійних коштів, отриманих з Естонії. Відомо, що він втік з України, скориставшись системою "Шлях", видаючи себе за перевізника гуманітарної допомоги. Його родина також залишила країну: дружина та двоє дітей виїхали в квітні 2024 року, а зять втік в один день із Геннадієм Васьківим у березні того ж року, представляючись водієм гуманітарного вантажу.

Уже ексдепутат Золочівської райради від "Сила і честь" на Львівщині Борис Довбета покинув Україну через систему "Шлях" у квітні 2022 року завдяки зверненню райради до Львівської ОВА. Він виїхав нібито за гуманітарною допомогою, яку так і не привіз. Згодом він написав заяву на складення мандату.

У 2023 році ще один представник Львівщини залишив свій депутатський мандат через виїзд за межі країни. 22-річний Дмитро Копанчук, який супроводжував батька з інвалідністю другої групи, вирішив не повертатися в Україну. Він обіймав посаду депутата Рудківської міської ради і є сином Олени Копанчук, народної депутатки від партії "Слуга народу".

Не всі чоловіки, які підлягають військовій службі, використали "Шлях" для втечі з країни; деякі обрали його для відпочинку або особистих потреб. Наприклад, у жовтні 2022 року Юрій Ломага з "Європейської солідарності" вирушив у сімейну подорож до Дубаю. Це стало відомо завдяки публікації фотографії його доньки в Instagram, хоча згодом вона закрила доступ до свого профілю. Під час спілкування з журналістами спершу Ломага не зміг пригадати, чи відвідував він Дубай, але згодом згадав, що там проходив лікування протягом кількох днів. Він отримав дозвіл на перетин кордону через систему "Шлях" завдяки клопотанню благодійного фонду свого близького бізнес-партнера та покровителя Григорія Козловського, відомого як "Домівка Милосердя".

Депутат Львівської міської ради Назарій Бербека влітку 2022 року виїхав за гуманітарною допомогою за кордон і встиг провести час з родиною на узбережжі Адріатичного моря в Хорватії. У бесіді з журналістами NGL.media він зазначив, що лише супроводжував сім'ю на відпочинок, хоча не заперечував, що провів кілька днів у готелі.

Депутат Львівської обласної ради від партії "Голос" Захар Миляник неодноразово вирушав у волонтерські поїздки за кордон разом із родиною. Щонайменше один раз до таких подорожей приєднався ще один депутат від "Голосу" – Северин Хобзей. Також у родинних волонтерських поїздках брав участь депутат Львівської облради від "Слуги народу" Анатолій Дейнека, який очолює Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства.

Нагадаємо, що в лютому 2025 року уряд України вніс зміни до правил перетину кордону для деяких військовозобов'язаних. Тепер чоловіки, які займаються перевезенням гуманітарних та медичних вантажів, можуть перетинати кордон на загальних підставах. Міністерство соціальної політики та Міністерство оборони повинні розробити новий механізм виїзду для чоловіків, які перевозять гуманітарні вантажі.

Читайте також