Кореспондент Wall Street Journal Єван Гершкович випустив свій перший матеріал після виходу з російського ув'язнення.
У матеріалі, який називається "Відстеження найстрашнішого секретного агентства Путіна -- зсередини російської в'язниці та поза її межами" Гершкович розповів про департамент ФСБ Росії, який бере участь у переслідуванні росіян та в шпигунських операціях за кордоном.
Кореспондент The Wall Street Journal Еван Гершкович, який був звинувачений у шпигунстві в Росії та звільнений внаслідок обміну, опублікував розслідування про підрозділ, який виконував накази щодо його затримання -- Департамент контррозвідувальних операцій (ДКРО).
Цей матеріал був опублікований на ресурсі The Wall Street Journal.
У співпраці з журналістами WSJ було встановлено, що цей підрозділ, очолюваний генерал-лейтенантом Дмитром Мінаєвим, є ключовим елементом режиму Володимира Путіна. Підрозділ бере участь як у переслідуванні росіян, так і в шпигунських операціях за кордоном.
Згідно з проведеним розслідуванням, Державний контрольний орган Росії (ДКРО) займає ключову позицію в ескалації репресій, що тривають у країні після початку війни в Україні. Цей підрозділ реалізував масові чистки в Міністерстві оборони РФ, звинувативши багатьох чиновників у корупційних діях, а також ініціював кампанії по затриманню громадян, які підозрюються у співпраці з західними країнами.
ДКРО організував підготовчі заходи для обміну військовополоненими, який відбувся в серпні 2024 року, включаючи звільнення громадян США та їх застосування в якості "обмінного ресурсу".
Підрозділ ДКРО бере участь у викраденні людей у країнах Балтії, саботажі залізниць та організації вбивств високопосадовців в Україні. За даними українських чиновників, саме Мінаєв наказав здійснити підрив двох автомобілів у Києві у 2017 році, що призвело до загибелі працівників українських спецслужб.
Внутрішніми справами Росії займається ДКРО, який намагається залякати громадян, підозрюваних у зв'язках із Заходом. У Лефортовській в'язниці, де утримувався Гершкович, знаходяться десятки осіб, затриманих за звинуваченнями у шпигунстві та зраді державі.
ДКРО функціонує в умовах суворої таємності: до минулого року інформація про це агентство була відсутня у відкритих джерелах. Експерти стверджують, що підрозділ має доступ до всієї інфраструктури ФСБ, що дозволяє йому користуватися найсучаснішими технологіями, кваліфікованими кадрами та навіть спеціальними пільгами, такими як іпотеки з низькими відсотками та ексклюзивні місця для відпочинку.
Гершкович пише, що саме ДКРВ було доручено добитися звільнення з Німеччини Вадима Красікова.
"ДКРО ініціював кампанію з затримання американців у Росії, зокрема відомої баскетболістки Бріттні Грайнер. Вони використали колишнього морпіха Пола Вілана та мене в якості засобу для обміну, щоб досягти звільнення Красікова", – зазначає журналіст WSJ.
Гершкович робить висновок, що підрозділ ДКРО став основою режиму Путіна, на яку спирається внутрішня політика залякування.
З кожним роком кількість справ про шпигунство та зраду стрімко зростає. Наприклад, у 2024 році таких випадків було в 10 разів більше, ніж на початку десятиліття. За словами експертів, це стало не лише засобом контролю над суспільством, але й шляхом кар'єрного зростання для співробітників ФСБ.
Нагадуємо, що 2 серпня 2024 року до Сполучених Штатів повернулися журналіст The Wall Street Journal Еван Гершкович, представниця Татаро-башкирської служби "Радіо Свобода" Алсу Курмашева та американський морський піхотинець Пол Вілан. Вони стали учасниками обміну ув'язненими. Їх зустріли президент Джо Байден та віцепрезидентка Камала Гарріс.
Агентство Bloomberg раніше повідомило, посилаючись на свої джерела, що Росія звільнила Гершковича та Вілана в рамках масштабного обміну ув'язненими з США. В рамках цієї угоди Кремль також має намір звільнити російського політичного діяча та журналіста Володимира Кара-Мурзу, якого раніше було засуджено до 25 років ув'язнення.
За даними російського видання The Insider, до списку на обмін загалом внесли 16 політв'язнів. Натомість до Росії повернуть кілера з ФСБ Вадима Красікова, шпигунів та шахраїв.
На початку липня минулого року The Washington Post повідомило, що представники влади США й Росії попередньо обговорили потенційний обмін Гершковича, а також інших в'язнів Кремля.
На пресконференції 14 грудня 2023 року російський лідер Володимир Путін натякнув, що арешт та обвинувачення в шпигунстві проти Евана Гершковича можуть слугувати метою для можливого обміну. Під час інтерв'ю з колишнім ведучим Fox News Такером Карлсоном він дав зрозуміти, що відкритий до ідеї обміну цього журналіста.
Євана Гершковича було затримано в Єкатеринбурзі 30 березня 2023 року. ФСБ Росії стверджує, що він нібито "збирав інформацію про підприємство оборонної промисловості РФ". Це стало першим випадком з 1986 року, коли американського журналіста було арештовано в Росії за подібними звинуваченнями. За це правопорушення в Росії передбачено покарання у вигляді ув'язнення терміном до 20 років.
19 липня цього року російський суд виніс вирок Евану Гершковичу, призначивши йому 16 років ув'язнення в колонії за звинуваченням у шпигунстві.
Редакція The Wall Street Journal заперечила звинувачення ФСБ та заявила про вимогу негайно звільнити журналіста. 11 квітня Держдепартамент США визнав Гершковича "неправомірно затриманим".