Кремль підготував для Трампа важке випробування, повідомляє CNN.

Трамп ніколи не проявляв особливого бажання відкрито критикувати Путіна.
Коли мова заходить про закінчення війни в Україні, коментарі президента Дональда Трампа та його публікації в соцмережах втрачають свою вагу. Перспективи швидкого досягнення мирного угоди та припинення вогню значною мірою залежать від того, чи зможе він нарешті перейти від словесної критики російського президента Владіміра Путіна до реальних дій. Кремль сподівається, що цього не станеться.
Кремль відреагував на обурення Трампа, викликане активними атаками російських дронів на Україну, назвавши це "емоційним перевантаженням". З досвіду видно, що Путін може дозволити собі розкрити блеф президента США без наслідків. Варто відзначити, що критика Трампа, який у понеділок назвав президента Росії "божевільним" у своїй соцмережі Truth Social, була підкріплена звичним для нього закидом до постраждалої сторони – України та її президента Володимира Зеленського, зазначає Стівен Коллінсон, старший кореспондент CNN Politics.
Тим не менш, посилення російських атак на українське цивільне населення виглядає як навмисне випробування для Трампа з боку Росії через тиждень після його телефонної розмови з Путіним, яка не призвела до жодного прогресу на шляху до миру, попри те, що Білий дім намагався її розкрутити.
Трамп має два варіанти, якщо він дійсно бажає вийти з принизливої позиції, в якій його постійно використовує Путін.
Він має можливість ввести нові санкції проти Російської Федерації, хоча раніше висловлював думку, що це ускладнить дипломатичні зусилля. Крім того, Трамп може стати на захист українського народу, наслідуючи свого попередника Джо Байдена, звернувшись до Конгресу з ініціативою про затвердження нових поставок зброї та боєприпасів для України.
Однак цей крок став би різким зміщенням політичного курсу та серйозним ударом по його іміджу, оскільки опозиція Трампа до витрат мільярдів доларів на Україну є ключовим елементом його другого терміну. Це також означало б визнання того, що його переконання у можливості контролювати Путіна, подібно до багатьох його попередників, виявилося хибним, — зазначає журналіст.
Існує й інша перспектива, від якої побоюються Україна та її європейські партнери. Трамп може бездіяльно знизити плечима і оголосити, що жодна зі сторін не прагне до миру, і що настав час США піти з конфлікту. У такому випадку Росія продовжить свою війну на виснаження та атаки на цивільне населення. Її територіальні захоплення фактично отримають легітимацію, що призведе до катастрофічного прецеденту для безпеки Європи та посилить ізоляціоністські настрої в США.
"Це не просто теоретична гіпотеза. Ізоляціоністські тенденції, притаманні руху MAGA, вказують на те, що недавні заяви держсекретаря Марко Рубіо та віцепрезидента Джей Ді Венса про можливий вихід США виглядають більш суттєво, ніж лише тактичний хід", -- підкреслює Коллінсон.
Існує значна причина, чому Трамп може переглянути свої погляди: його імідж наразі під атакою через гучні заяви про те, що він зможе закінчити війну за добу, які виявилися нереалістичними.
Одним із варіантів для Трампа було б запровадження так званих вторинних санкцій проти Росії, про які він час від часу згадував. Вони були б спрямовані проти фінансових установ, компаній та інших суб'єктів, що продовжують вести бізнес із Москвою.
Республіканець Ліндсі Грем і демократ Річард Блументаль запропонували новий законопроєкт, який передбачає жорсткі санкції проти країн, що зберігають торговельні зв'язки з Росією. Це вдарить по супротивниках США, зокрема по Китаю, але також може ускладнити відносини Трампа з союзниками, як-от Індія -- одним із найбільших покупців російської нафти за зниженими цінами. Законопроєкт уже підтримали 81 сенатор, тож його можна швидко ухвалити, якщо Трамп цього захоче, що стало б сильним сигналом для Кремля.
Трамп міг би також посилити українську систему протиповітряної оборони, забезпечивши або реалізувавши Києву додаткові ракети Patriot для перехоплення російських крилатих ракет.
Не слід ігнорувати можливість ескалації конфлікту до відкритої конфронтації між Росією та Західними країнами. Це питання стало важливим для президента Байдена, адже його обережне "перевіряння" червоних ліній Кремля викликало чимало критики на адресу його попередника. У той час як Трамп демонстрував обережність, Байден виглядає більш рішучим і агресивним у своїй зовнішній політиці.
Втім, можливо, Путін нарешті змусив Трампа усвідомити реальність, яку той довго ігнорував.
"Ми вже чули заяви, прояви роздратування і навіть погрози санкціями з боку Трампа та інших представників його адміністрації, але поки що нічого не відбулося", -- сказав колишній посол США в Україні Вільям Тейлор в ефірі CNN International. -- "Тож питання в тому, чи цього разу вистачить рішучості, аби справді запровадити санкції? І не лише санкції -- необхідна також підтримка українських збройних сил".
Майор армії США у відставці Майк Лайонс вважає, що Трамп може намагатися створити собі політичний простір для маневру.
"Для кого ж це повідомлення на Truth Social? Здається, що воно адресоване Владіміру Путіну, але я також вважаю, що він намагається вивчити реакцію американців, щоб оцінити потенціал своєї більш активної участі у війні в Україні. Можливо, те, що спочатку здавалося йому простим завданням, тепер стало справжнім викликом", — висловив думку Лайонс у ефірі CNN.
Водночас європейські партнери США пильно спостерігають за тим, чи зможе Трамп реалізувати свої наміри. Під час свого візиту до В'єтнаму президент Франції Еммануель Макрон зазначив, що після недавньої розмови з Трампом він став впевнений: американський лідер тепер усвідомлює, що, незважаючи на телефонні заяви Путіна про готовність до миру — які той же повторював перед американськими дипломатами — це була лише брехня.
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц також підвищив градус своєї риторики. Він наголосив, що більше немає жодних обмежень на дальність ударів, які Україна може здійснювати за допомогою європейської зброї, що означає, що удари можуть бути завдані глибоко в територію Росії. Проте поки що неясно, чи це свідчить про справжню зміну в оперативній політиці.
Схоже, союзники усвідомлюють, що Трамп може переглянути свою позицію після тривалого тиску на нього, спрямованого на те, щоб змусити Путіна терміново зупинити бойові дії.
Однак, як це буває, ніхто не може напевно сказати, який крок зробить він. Один з європейських дипломатів зауважив, що наразі важко оцінити, чи дійсно осудження Путіна з боку Трампа є показником зміни його позиції. Проте він підкреслив, що Європа, безсумнівно, має інтереси у введенні нових санкцій.
Колишній колумніст The Washington Post Девід Ігнатіус підкреслював, що досягнення миру в Україні стало ще складнішим, ніж у перші дні президентства Трампа в січні. Незважаючи на всі зусилля, які докладає президент США, ситуація лише погіршується, а мир віддаляється.