Аналітичне інтернет-видання

Куди подівся верховний лідер Ірану: Хаменеї не з'являється на людях вже протягом 25 днів.

Верховний лідер Ірану, 86-річний аятола Алі Хаменеї, який сховався у секретному бункері ще 13 червня після атаки Ізраїлю на Іран, вже 25 днів не з'являється на публіці. Це викликало обговорення щодо стану його здоров'я, місцезнаходження та загальної стабільності теократичного режиму.

Цю інформацію повідомляє видання Iranwire.

Відсутність Хаменеї стала особливо болючою для іранського суспільства, оскільки він пропустив важливі релігійні ритуали, які проводяться протягом першого місяця ісламського календаря.

У виданні зазначають, що його попередник, аятола Хомейні, ніколи б не дозволив собі бути відсутнім під час Мухарраму (Нового року), навіть у найгірші часи ірано-іракської війни.

В Ірані, а також у соціальних мережах, користувачі активно обговорюють можливі версії: чи може він бути у схованці, чи залишив територію країни, чи страждає на тяжку хворобу, або ж, можливо, навіть відійшов у засвіти.

Протягом останніх 25 днів вийшло три ретельно підготовлені відеозвернення Хаманеї. Однак жодне з цих відео не надає переконливих свідчень про його актуальне місцезнаходження чи здоров'я.

Зокрема, третє відео швидше викликало тривогу, ніж відчуття спокою у його шанувальників, що змусило деяких користувачів соціальних мереж звернутися до молитви за його швидке відновлення.

Мехді Фазаелі, працівник відділу, який займається збереженням і публікацією творів Хаменеї, зазначив у відповідь на питання щодо здоров'я верховного лідера, що "все в порядку". Далі він додав: "Ми повинні молитися. Якщо така воля Божа, люди святкуватимуть цю перемогу разом із Верховним лідером".

Подальші підозри викликала незвичайна відсутність нових повідомлень в офіційних акаунтах Хаменеї на X (раніше Twitter). Хоча перський акаунт продовжує публікувати уривки з минулих промов, англійський акаунт не оновлювався від 26 червня.

Його останній твіт попереджав: "Сіоністський режим повинен усвідомити, що напад на Ісламську Республіку Іран призведе до великих витрат".

Декілька аналітиків висловлюють припущення, що Хаменеї, ймовірно, залишив територію країни.

Існують версії, що його елементи були привезені до Росії ще до того, як ізраїльські сили здобули повний контроль над іранським повітряним простором. Цю гіпотезу підкріплює візит міністра закордонних справ Аббаса Аракчі до Росії, а також нещодавнє ухвалення Іраном угоди про припинення вогню.

Однак критики цієї теорії зазначають, що Хаменеї було б майже неможливо залишити Іран непоміченим.

Дискусія в інтернеті триває. Один користувач на X написав: "Хаменеї не покинув Іран з двох причин: по-перше, він знає, що втеча коштуватиме йому дорого, як і іншим правителям. По-друге, він зрештою також не довіряє Росії".

Деякі політичні оглядачі припускають, що Хаменеї фактично усунули з політичної сцени та недопускають його до ЗМІ, щоб дати громадськості звикнути до його можливої відсутності.

Це припущення знаходить підтвердження в діяльності головного переговірника з ядерної програми Ірану, Алі Ларіджані, та колишнього президента Хасана Рухані, які активно взаємодіють з міжнародними партнерами.

Рухані раніше попереджав про небезпеку краху структури режиму та ослаблення влади духовенства, а також прагнув припинити збагачення урану, щоб не провокувати Захід.

Ларіджані, колишній спікер парламенту, намагався скористатися своїм політичним авторитетом та сімейними зв'язками. Як повідомляється, він намагався переконати Хаменеї підтримати ідею прямих переговорів зі Сполученими Штатами, позиціонуючи себе як "рятівника Ірану".

Згідно з інформацією від видання, на посаду нового верховного лідера претендують дві ключові фігури. Наступником голови теократичного державного устрою може стати його син Моджтаба Хаменеї або ж онук засновника Ісламської Республіки Хасан Хомейні.

Нагадаємо, що раніше з'являлася інформація про те, що під час ескалації конфлікту з Ізраїлем верховний духовний лідер Ірану, аятола Алі Хаменеї, визначив трьох високопрофесійних священиків, які можуть стати його наступниками у випадку його несподіваної смерті.

Читайте також