"Найбільш віддані". Хто очолить Америку за часів Трампа: огляд призначень
Шоумен, який очолює Пентагон, та його давній товариш у ЦРУ.
Обраний президент Сполучених Штатів Дональд Трамп анонсував призначення на важливі керівні посади, включаючи Пентагон, ЦРУ, Білий дім та Міністерство національної безпеки. Серед його кандидатів здебільшого виявилися противники військової підтримки України.
До команди Трампа відібрали найбільш відданих кандидатів, оскільки це є пріоритетом для нього, зазначає науковий співробітник Інституту Маккейна Аарон Корева у коментарі для LIGA.net.
"Мене хвилює підхід Трампа до підбору кадрів, який вказує на намір замінити інституції на лояльних осіб", - додає LIGA.net експерт із політики США, позаштатний співробітник Центру глобального правління (Брюссель) Артур Колдомасов.
Але політику щодо України формуватиме виключно Трамп, а не керівники Пентагону або ЦРУ, підкреслює Олександр Краєв, керівник програми Північна Америка в Українській призмі, в інтерв'ю LIGA.net. Його підхід полягає в тому, щоб відвідувати зустрічі, спілкуватися з радниками та міністрами. Якщо його не влаштовують результати доповіді, він просто заявляє: "Це моє рішення". У результаті, чиновники виконують вказівки, які отримують з Білого дому.
"Вони самі не знають, як виглядатиме їхня політика, бо Трамп ще її не сформував", - каже LIGA.net професор політології в Університеті Рутгерса (США) Олександр Мотиль.
Хто є основними фігурами в оточенні Трампа та які їхні думки щодо України: аналіз ситуації.
Радником з безпеки Трамп обрав 50-річного Майка Волтца - конгресмена з Флориди. Волтц служив полковником у Нацгвардії, критикував адміністрацію Джо Байдена за виведення військ з Афганістану у 2021 році та хвалив Трампа за зовнішню політику.
В цілому, це оптимістичний вибір, зазначає в інтерв'ю LIGA.net Олександр Мотиль, професор політології в Університеті Рутгерса (США). Як військовий експерт, він добре усвідомлює складнощі війни. Однак його основна увага зосереджена на Китаї: "Сподіваюсь, що він усвідомить потенційну загрозу з боку Кремля".
Волтц висловлює думку, що американські збройні сили не мають достатньої готовності до можливого конфлікту в Тихому океані. Що ж до ситуації в Україні, його позиція зазнала суттєвих змін. Після початку російського вторгнення у 2022 році він закликав президента Байдена надати Києву більше військової допомоги. У жовтні 2024 року він зазначив, що Україні необхідно переглянути стратегічні цілі США.
"Чи це в інтересах Америки? Чи ми збираємося вкладати [в Україну] час та ресурси, які нам зараз потрібні в Тихому океані?" - запитує він.
У Конгресі Волтц спочатку підтримував допомогу Україні й навіть приїздив до Києва в складі делегацій. Та вже у квітні цього року голосував проти допомоги на $60 млрд.
"Час необмежених фінансових вливань в Україну минув. Європейські країни повинні активніше підтримувати нашу державу, а США зобов'язані забезпечити безпеку на своєму південному кордоні," - зазначив він тоді.
Він також виступає проти інтеграції України в НАТО, оскільки вважає, що це може призвести до залучення США в конфлікт з Росією. На його думку, Київ наразі не має можливостей для забезпечення колективної безпеки. Крім того, він цікавився питанням контролю за озброєннями, які постачаються Україні, і чи існує ризик їх потрапляння на чорний ринок.
Волтц представляє консервативне крило республіканської партії. Це вказує на те, що Трамп обирає не лише своїх найближчих прихильників, а й традиційних республіканців, які є послідовниками рейганівської епохи, зазначає в інтерв'ю LIGA.net Олександр Краєв, керівник програми Північна Америка в Українській призмі.
У засобах масової інформації його охрестили яструбом. Він переконаний, що вирішення складних питань не можна обмежити лише словами, адже необхідно демонструвати силу. Аналітик вважає, що вести переговори з Путіним безрезультатно, і вважає за потрібне поставити його на місце.
Перші призначення вказують на те, що якщо Трамп спробує змусити Україну йти на компроміси для досягнення примирення з Росією, в його команді виникне внутрішня опозиція. Ці особи зможуть аргументувати, що такий крок негативно позначиться на іміджі, зазначає Краєв: "Адже піддатися тиску з боку Москви – це виглядати слабким, а Трамп цього не терпить".
Очікується, що Трамп призначить держсекретарем 53-річного сенатора Марка Рубіо (у Сенаті з 2010 року). Це призначення анонсували декілька авторитетних медіа США.
Перед виборами Дональд Трамп разом зі своїм віцепрезидентом Джей Ді Венсом висловлювали критику щодо фінансової підтримки, яку США надають Україні. Марко Рубіо підтримував їхні думки, стверджуючи, що відновлення України займе до 100 років, і що необхідно вести переговори з Росією. Він увійшов до числа 15 сенаторів, які проголосували проти виділення $60 млрд військової допомоги Києву в квітні цього року.
Незважаючи на різкі висловлювання щодо Москви в минулому, Рубіо готовий підтримати ініціативи Трампа, спрямовані на тиск на Київ з метою пошуку шляхів для мирного врегулювання конфлікту з Росією, - повідомляє NYT.
"На жаль, для багатьох людей Крим та інші окуповані регіони залишаються просто географічними позначками, - зазначає Колдомасов. - Трамп не усвідомлює, наскільки складною є ситуація, пов'язана з війною, і які серйозні наслідки можуть виникнути внаслідок визнання Росією своїх прав на анексовані українські території. Це може створити небезпечний прецедент у міжнародній політиці."
Рубіо, який має кубинські корені, напевно розуміє, що таке Росія. "Нещодавно він висловив думку, що на українському фронті ситуація зайшла в глухий кут, тому варто пришвидшити завершення конфлікту. Але що саме це означає - залишається незрозумілим, так само як і мирні ініціативи Трампа", - підкреслює Мотиль.
Щодо думок Рубіо про Україну, їх можна оцінювати лише за його публічними висловлюваннями, оскільки він досі не займав високих посад, зазначає Краєв. У нього бракує досвіду, який мають чинні представники Держдепартаменту чи, наприклад, Майк Помпео, який обіймав посаду державного секретаря за часів президентства Трампа в 2018-2021 роках.
Якщо оцінювати його заяви, то можна стверджувати, що він є типовим американським політиком, який усвідомлює важливість поєднання жорсткої військової сили з м'якою дипломатією, вважає Краєв. Він підкреслив, що Україна не має права на поразку, а Росія повинна бути покарана за свої дії.
Ці висловлювання можуть здаватися загальними, але в рамках команди Трампа вони мають значення, зазначає Краєв. Важливо, щоб державний секретар продовжував дотримуватися подібних поглядів: "З цієї точки зору, Рубіо є найкращим вибором для України. Він не змусить Трампа змінити свою позицію щодо України або підштовхне його до підтримки, але структура Держдепартаменту продовжить функціонувати в звичному режимі".
У минулому Рубіо був політичним опонентом Трампа. Те, що його хочуть призначити держсекретарем, вказує на те, що він знайшов до президента підхід, вважає аналітик.
Проте, в цілому, як Рубіо, так і Волтц демонструють безумовну лояльність до Трампа. Їхні погляди гармоніюють з позицією майбутнього президента, зазначає Колдомасов. Сподівання на "досвідчених бюрократів", які зможуть зробити президентство більш спокійним, виявляється лише ілюзією.
Новим керівником Пентагону стане 44-річний Піт Гегсет, який є досвідченим військовим та офіцером Національної гвардії. Він проходив службу в Іраку та Афганістані. Піт здобув бакалаврат у Принстонському університеті та магістерський ступінь у Гарвардському університеті.
Раніше був виконавчим директором кількох ветеранських організацій. Зараз майбутній міністр оборони США - співведучий на телеканалі Fox News.
Брав участь у військових конфліктах в Іраку та Афганістані, а також служив у Гуантанамо, де розташована військова в'язниця ВМС США. У 2019 році він переконав президента Трампа помилувати трьох американських військовослужбовців, які були засуджені за воєнні злочини, пов'язані з обстрілом цивільних осіб в Іраку.
Був кандидатом на посаду міністра у справах ветеранів під час першого терміну президентства Трампа.
Гегсета призначили на пост керівника Пентагону завдяки його частим критиці ліволіберальної політики, яка акцентує увагу на "соціальній, расовій та сексуальній справедливості", а також його відданості Трампу, зазначає Корева. Його вміння привертати увагу на телебаченні є додатковою перевагою для Трампа.
Нинішній кандидат на посаду директора ЦРУ та давній партнер Трампа, 59-річний Джон Реткліфф, у 2020-2021 роках очолював національну розвідку. У той час це призначення викликало неоднозначні реакції, оскільки багато хто вважав, що Трамп використовує розвідувальні структури для досягнення своїх політичних цілей, повідомляє CNN.
Сам Дональд Трамп охарактеризував Реткліффа як "борця за правду та справедливість". Він особливо акцентував на "вигаданій російській змові, що стала частиною кампанії Гілларі Клінтон".
Трамп згадував про випадок, коли голова розвідки Реткліфф оприлюднив неперевірену інформацію щодо впливу Росії на президентські вибори 2016 року. Це сталося незважаючи на заперечення американських розвідок. Серед інших заяв він розсекретив резюме, в якому йшлося про те, що Клінтон схвалила план кампанії проти Трампа, з метою "розпалити скандал", пов'язавши його з Росією та зломом електронної пошти Демократичної партії. Критики вважають, що Реткліфф використовував розвідувальні дані для політичної підтримки Трампа напередодні виборів 2020 року.
Трамп каже, що новий Департамент ефективності уряду США (DOGE), який очолить мільярдер Ілон Маск, працюватиме поза урядом, пише WP. DOGE має стимулювати рішучі зміни, співпрацюючи з Білим домом і його бюджетним управлінням, щоб рекомендувати скорочення нормативних актів, кількості персоналу та операцій. Маск взяв абревіатуру DOGE як посилання на улюблену криптовалюту.
На сьогоднішній день не визначено, яким чином буде фінансуватися сама DOGE, і якими шляхами будуть затверджуватися рекомендації, адже контроль за федеральними витратами здійснює Конгрес та адміністрація президента. Проте республіканці мають під контролем обидві палати Конгресу, що дозволяє їм втілювати ці ініціативи в життя. Це може мати вагомі наслідки для мільйонів державних службовців.
Завершення проекту DOGE заплановано на 4 липня 2026 року, коли відзначатиметься 250 років з моменту підписання Декларації незалежності США, а також перед наступними проміжними виборами до Конгресу.
Обіцянки Ілона Маска щодо DOGE викликали хвилю критики, яка вважає їх абсурдними. Наприклад, під час виборчої кампанії Дональда Трампа він запропонував зменшити федеральний бюджет на 2 трильйони доларів, хоча дефіцит бюджету США у 2023 році становив 1,7 трильйона доларів, а на 2024 рік прогнози вказують на 1,6 трильйона доларів.
Призначення Маска відбувається на фоні занепокоєння стосовно його особистих бізнес-інтересів у рамках американського уряду. Його підприємства в автомобільному та космічному секторах значно розширилися завдяки державним контрактам та фінансовій підтримці.
На самому старті вторгнення Маск відкрито висловив свою підтримку Україні та організував постачання супутників Starlink, що стало вирішальним для зв'язку Збройних сил України.
Проте вже в жовтні 2022 року він висловив думку про необхідність укладення миру між Росією та Україною, запропонувавши провести вибори в окупованих регіонах під контролем ООН, повернути Крим до Росії, відновити водопостачання до півострова, а також зробити Україну нейтральною. Ці ідеї викликали чималу критику. Президент Володимир Зеленський навіть організував опитування в соціальних мережах: "На чий бік ви – за Україну чи за Росію?"
Восени 2023-го Маск поділився у соцмережі Х карикатурою на Зеленського, яка висміювала спроби президента отримати західну допомогу. Та заявив, що Україні пора домовлятися з Росією, щоб уникнути нових смертей на фронті.
13 лютого 2024 року Ілон Маск виступив проти надання Україні фінансової підтримки з боку США в розмірі 60 мільярдів доларів, закликавши американців впливати на сенаторів, щоб вони не підтримували це рішення. Він вважає, що Путін не повинен зазнати поразки у війні, тому, на його думку, допомога Україні є недоцільною.
Маск часто спілкувався з Путіним після початку масштабного вторгнення, зосереджуючи увагу на питаннях геополітики та технологічних досягнень, повідомляє WSJ. Як зазначив прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков, відбулася одна телефонна бесіда, під час якої йшлося про "космос і технології".
Згідно з інформацією CNN, Маск має значний вплив на Трампа. Він регулярно відвідує маєток нового президента з моменту його перемоги 6 листопада. У деякі вечори Маск вечеряє разом із Трампом та його родиною. Крім того, він був присутній під час телефонних розмов Трампа з світовими лідерами, включаючи Зеленського, та активно долучався до ухвалення кадрових рішень.
Трамп зачарований Маском, каже джерело CNN. "Ми повинні захищати наших геніїв, у нас їх не так багато", - сказав Трамп під час переможної промови.
Маск зіграв важливу роль у кампанії Трампа, інвестуючи $119 млн.
Якщо розглядати нову команду в цілому, то Краєв вважає, що Трамп навчається на власних помилках. Після виборів основним звинуваченням на його адресу стало те, що він нібито має упередження проти жінок. У відповідь на це він призначає конгресвумен Еліс Стефанік своїм представником в ООН. Крім того, його звинувачують у тому, що він ставить на ключові посади лише своїх прихильників. Однак він запрошує до співпраці Рубіо, колишнього опонента, та консервативного політика Волтса.
Проте, в той же час, вона не втрачає з виду "своїх". Вона знаходить баланс у команді, щоб мотивувати кожного.